2024. november 22. | péntek | Cecília nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Következő programok ugyanitt
Nemzeti Filharmonikus Zenekar: Lawrence Foster és Denis Kozhukhin
[2024. november 24.
vasárnap 19:30]
Kenny Barron Trio
[2024. november 25.
hétfő 20:00]
Kenny Barron Trio
[2024. november 25.
hétfő 20:00]
Honeybeast – Cinema Trip - Zenés utazás 3D-ben
[2024. november 28.
csütörtök 20:00]
Pannon Filharmonikusok - Kaddis
[2024. november 29.
péntek 19:00]
Linkek
Művészetek Palotája
Smartmusic
Kapcsolódó cikkek
Csodálatos helyszín-csodálatos zene!
Cikkek a fellépőről
Koncert a Grammy-díjas szaxis emlékére Budapesten
Michael Brecker helyett Bill Evanssel lép fel a Steps Ahead
     
 
Steps Ahead koncert
Dátum: 2005. július 6.
szerda 20:00
Helyszín: Művészetek Palotája (MÜPA)
Kapcsolat: Steps Ahead
 
     

Michael Brecker helyett Bill Evanssel lép fel a Steps Ahead

A legendás zenekar visszatérő turnéja korábban is óriási élménynek ígérkezett – hiszen nem mindennap láthat egy színpadon olyan világsztárokat, mint Mike Mainieri, Mike Stern, Richard Bona és Steve Smith!

Nem kis izgalmat okozott tehát a rajongóknak a hír, amikor kiderült, hogy a zenekar alapítója, Michael Brecker súlyos gerincbetegsége miatt nem tudja vállalni a turnézást. A kifürkészhetetlen sors így az utolsó pillanatban még tovább fűszerezte a nem mindennapi összeállítást: a csapat így egy másik legendás szaxofonossal, Bill Evanssel vág neki a nagyvilágnak.

A fúziós zene fénykorát jelentő hetvenes években a stílusteremtő zenekarok gyakran afféle laza ”alkotóműhelyként” működtek: a nagy vezéregyéniségek állandóan cserélgették a kerettagokat, folyamatosan frissen tartva a hangzást és a kreatív feszültséget. (Az ambiciózus ifjú titánok mélyvízbe dobálásának legnagyobb mestere kétségkívül Miles Davis volt, de megemlíthetjük még Joe Zawinult is, aki ráadásul maga is Davis-tanítvány.) A Steps Ahead gerincét Mike Mainieri vibrafonos és Michael Brecker szaxofonos jelentették, akik már az együttes 1979-es megalapításakor azt tűzték ki célként, hogy New York legvirtuózabb muzsikusaiból állítsanak össze zenekart. A nagytudású zenészek szereplése két dolgot vont maga után: invenciózus, pörgős fúziós jazzt, amely azóta is etalonnak számít a világ sok zenésze számára és sok-sok tagcserét: 1987-ig a két főhős mellett megfordult a csapatban Eddie Gomez, Steve Gadd, Peter Erskine, Eliane Elias, Victor Bailey, Hiram Bullock, Kenny Kirkland.
Legnagyobb sikereit azonban éppen abban az időben érte el a Steps Ahead, amikor a tagság némileg stabilizálódott. A Magnetic albumot rögzítő és az azt követő világkörüli turnét végigjátszó Brecker, Mainieri, Mike Stern (gitár), Darryl Jones (basszusgitár) és Steve Smith (dob) felállású csapat minden idők egyik legerősebb jazzrock ”szupergruppja” volt, amely hatásában csak a Biches Brew korszakbeli Miles Davis zenekarhoz vagy az első Chick Corea Electric Bandhez mérhető. Törvényszerű volt, hogy ez a sok erős egyéniség nem bírta sokáig ”egy csárdában”: a hároméves világkörüli turné után a tagok szétszéledtek, sőt maga az alapító Brecker is kiszállt. Mainieri a 90-es években is kiváló művészek segítségével próbálta életben tartani a zenekart (Dean Brown, Adam Holzman, James Genus, Bob Berg, stb.), komolyabb siker nélkül.

Az igazi visszatérésre két lépésben került sor: a zenekar első lemezének megjelenésének huszadik évfordulójára először az első lemezt készítő csapat állt újra össze, de az igazi nagy pillanat a 2004-es Fuji Fesztiválon következett be, ahol a Magnetic albumot készítő Brecker-Mainieri-Stern-Jones-Smith felállás állt ismét színpadra (a billentyűs Adam Holzmannal kiegészülve). A közönség követelte a folytatást, így 2005 nyarán turnéra indult a csapat, amelynek során július 6-án látogatnak el hozzánk a Művészetek Palotájába. Mivel Darryl Jones egy évtizede a Rolling Stones ”főállású” basszusgitárosa, így a csapat ötödik tagja korunk egyik legnagyobb basszusgitáros sztárja, a hazánkban is rendkívül népszerű Richard Bona helyettesíti. Azok számára, akik látták tavaly ősszel a Mike Stern Band budapesti koncertjét, nem meglepő a választás: bár Stern és Bona között több, mint tizenöt év- kor-, jelentős súlykülönbség van, sokezer kilóméterre születtek és nőttek fel egymástól, teljesen más zenei háttérrel rendelkeznek, stb; mégis olyan összhang van közöttük, mintha legalábbis ikertestvérek lennének. A Millenáris-béli koncerten előadott, dobkíséret nélküli negyedórás duettjükről azóta több magyar zenész vallotta be egymástól függetlenül, hogy az elmúlt évek leglenyűgözőbb élménye volt számára.
Apró üröm az örömben, hogy a zenekaralapító Michael Brecker egyre súlyosbodó gerincbetegsége miatt nem tud jelen lenni ezen a turnén. Helyette viszont egy nem kevésbé legendás művész, Bill Evans veszi kézbe a szaxofont. Evans szintén Davis-tanítvány, aki a mester 1980-as visszatérő turnéján tűnt fel – Mike Sternnel egyetemben! – akárcsak Marcus Miller és John Scofield. Sikeres szólópályáján kívül korábban olyan produkciókban játszott, mint a Mahavisnu Orchestra, Herbie Hancock vagy Lee Ritnour zenekara.

Steps Ahead, 2005. július 6. 20:00 Művészetek Palotája
Közreműködik:
Bill Evans - szaxofon
Mike Stern - gitár
Mike Mainieri - vibrafon
Richard Bona – basszusgitár
Steve Smith – dob






[2005.07.02.]

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
-Billentyűs zenész [2024.10.28.] apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Megnéztük - szuperhősök és vikingek metal bulija a Barba Negraban
November 03-án két...

Megnéztük az Animal Cannibalst a Zene Házában - képekkel
Élő zenekaros koncertet adott az...

Megnéztük Horváth Tomi Halloween partyját a Barba Negraban
Valóban verhetetlen - Frank Turner visszatért Budapestre!
Álom Színházban jártunk - megnéztük a Dream Theater koncertjét Mike Portnoy visszatérésével
Hans Zimmer legendás zenéi élőben: Ilyne volt a New Dimension koncert Budapesten
Brit Floyd koncertbeszámoló - Ha nincs ló, tényleg jó a szamár is!
beszámolók még