A Jánosi Együttes műsora a Néprajzi Múzeum Dísztermében
A műsor Bartók Béla zeneszerzői pályáját egy ritkán említett, kevésbé ismert, mégis döntő jelentőségű nézőpontból – a népzene szemszögéből – tárja elénk. Különleges, egyedi élményt kínálunk. Bartók művészetének a népzenéhez fűződő kapcsolatát műértők gyakran említik, ám ritkán adódik lehetőség a személyes tapasztalatok megélésére, a művek eredetéül szolgáló népzenének a feldolgozással való összehasonlítására. A műsorban a világhírű zeneszerző művei, vagy azok részletei mellett megszólalnak a művek forrásául szolgáló népi dallamok, eredeti hangszerekkel, abban az előadásmódban, ahogyan egykoron Bartók is hallhatta azokat gyűjtőútjai során.
Az élményt a korabeli fotókat, levelek részleteit, Bartók írásait bemutató diaporáma teszi teljessé. A koncertet megelőző múzeumi sétán a filmvetítésen bemutatott népi hangszerek is megtekinthetők.
A Jánosi együttes 1975-ben alakult, s egyike a magyarországi táncház mozgalom úttörőinek. A rendszeres táncházi muzsikáláson megedződve hamar jelentkeztek önálló zenei műsorokkal, amelyekkel kivívták a szakma elismerését.
Igazi szenzációt jelentett a Bartók Centenárium évében – 1981. február 2-án – az Egyetemi Színpadon bemutatott első önálló, egész estét betöltő színházi műsoruk a „Zene húros hangszerekre... dudára és furulyára”, amelyben egyidejűleg Bartók művek és a művekben feldolgozott népi dallamok hangzottak el. Az értő fülek számára a reveláció erejével hatott az addig még alig ismert autentikus dallamok bemutatása, amelyeket a
zenekar szívós aprómunkával a romániai Bartók népzenei gyűjteményekben kutatott fel.
Azóta e műsorukkal bejárták a világot és sokak számára tették átélhető élménnyé Bartók muzsikáját.
[2006.03.23.]