Tilos Rádió
A műsorok zöme a hallgatói részvételre épül, a szerkesztés szerves eleme a betelefonálók és a műsorkészítők közötti aktív együttműködés. A hazai médiagyakorlatban korábban szokatlan „részvételi” rádiózást a Tilos honosította meg Magyarországon.
A Tilos Rádió műsorpolitikájának egyik fő ismertetőjegye a zenei sokszínűség. Alapelvük, hogy olyan előadóknak és irányzatoknak adnak helyet a legváltozatosabb stílusokból – az experimentális műfajoktól a világzenén át a legfrissebb tánczenéig –, amelyek máshol nem hallhatóak.
TörténetA Tilos kalózrádióként lett ismert, s a 1991 nyarán történt induláshoz a
Tilos az Á nevű egykori, legendás találkahely szolgált bázisként, innen kapta a rádió a nevét. Az első hónapokban a délelőtt kazettára felvett műsorok délután kerültek adásba, kétszer-háromszor hetente. Főképp zene ment, de mellettük megjelentek riportok és interjúk is.
A Tilos Rádió nap mint nap bizonyította a nem kereskedelmi, teljesen nonprofit, közösségi rádiózás létjogosultságát és működőképességét. Később a hatályba lépett frekvenciatörvényhez alkalmazkodva 1993 nyarán, a
rádió felfüggesztette az illegális sugárzást, és stúdióalapítási engedélyért folyamodott a hatóságokhoz, amelyet 1995 tavaszán megkapott.
A legális Tilos Rádió 1995. szeptember 1-jétől sugározott 98 MHz-en, a hét minden napján, este 22 órától, másnap reggel 10-ig. A nap további óráiban ugyanezen frekvencián szólt a Civil es a Fiksz Rádió, melyekkel megosztva kapta a sugárzási lehetőséget a Tilos. Ez volt a rádió legendás korszaka, amikor szokatlan hangvételű kulturális és rendkívül progresszív zenei világa, valamint híressé vált élő, beszélgetős műsorai révén a hazai rádiózás és a budapesti közélet meghatározó színfoltja lett.
A Tilos Rádió a 90-es évek közepe óta a világhálón is megjelent: a neten nemcsak a rádió életének fontos történései követhetőek, de a műsorok élőben, ill. egy hétre visszamenőleg egyaránt meghallgatóak bárhol a világon.
2000 februárja és 2003 márciusa között a kalózrádiós korszak óta legmozgalmasabb időszakát élte meg a Tilos. Lejárt az ötéves földi sugárzási jogosultsága, s az új frekvenciáért való pályázatai sikertelenek voltak. Ekkor kezdett kábeltelevíziós hálózatokon keresztül adni, műsorideje és műsorkészítői száma a duplájára nőtt, új stúdióba költözött. Végül három elbukott próbálkozás után 2002 őszén elnyerte a budapesti,
90,3 MHz frekvenciára kiírt pályázatot, és ezzel újabb hét évre sugárzási lehetőséghez jutott. 2003. március 11-én délután, két és fél év szünet után szólalt meg az éterből ismét a Tilos Rádió.
A Tilos Rádióban mindenki ingyen dolgozik, a működtetést adományokkal finanszírozzák, a tagok maguk is hozzájárulnak a rádió fenntartásához, s a Tilos költségvetése ezenkívül pályázás útján nyert, nem visszatérítendő, részben állami támogatásokból és az adóból felajánlható 1%-okból tevődik össze. A rádiót működtető alapítvány rendszeresen szervez adománygyűjtő akciókat.
[2007.02.08.]