Földalatti mozgalom Nyíregyházán? - Jól sült el az első Bujtosi Underground
Szépszámú közönség gyűlt össze Nyíregyházán a Bujtosi Szabadidőcsarnokban az év első nagyobb volumenű rendezvényén. Az egyestés underground fesztiválon a stílus neves hazai képviselői mellett a helyi tehetségek is lehetőséget kaptak.
Szubjektív az, hogy ma ki mit nevez undergroundnak. Maga a stílus már egy ideje nem is annyira földalatti, mint a megszületése idején volt. Magyarországi létrejötte az „átkosban” keresendő, maga a szó jelentése is a rejtőzködő, tiltott és ellenálló kifejezések köré építhető.
A hatvanas években az underground zenét a Kex, a Syrius vagy a Tűzkerék, kicsit később (nyolcvan körül) pedig már az URH, a Bizottság, a Kontroll Csoport vagy a Vágtázó Halottkémek képviselték.
A rendszerváltás után már jórészt mondanivalóját vesztette a stílus. Nem kell már burkolt formában, pincékben zúgolódni, megtehet szinte bárki bármit. És ha van is ki ellen lázadni, akkor sem abban a formában kell már tenni, mint ahogyan azt Radics Béláék tették.
Persze lehetne még sok nevet lehetne említeni a stílus hazai, és még ma is aktív képviselői közül (Pál Utcai Fiúk, Quimby, Sziámi, Tereskova vagy éppen Üllői úti Fuck), mégis kijelenthető az, hogy az underground inkább „csak” egy stílus és egy igen bő zenei halmaz lett. Az undergroundba pedig sok zenekar belefér, itt van rá a nyíregyházi példa: a Kaukázustól a Kiscsillagon át a Korai Örömig.
A helyi lázadók
Zumbeispiel. A név inkább hangzatos, mint sokatmondó, magyarul annyit tesz: például. A nyíregyházi funk-rock banda még igencsak a feltörekvő zenészek közé sorolható, de pár környékbeli fesztiválon már bemutatkozhattak.
Sok adat nem kering róluk, a myspace oldalukon mindössze néhány dal és egy nem túl hosszú biográfia található. A fiúk egyébként nemrégiben rögzítettek egy új, négydalos demót, de elmondásuk szerint az első lemezük felvétele is a közeljövő tervei között szerepel.
Túl nagy tömeg nem gyűlt össze koncertjükre, a hatás inkább utalt arra, hogy a család és a közelebbi barátok nézik meg az öttagú bandát, mintsem a nagyközönség.
Az alacsony érdeklődés mindenesetre inkább a korai, fél hetes kezdés számlájára írható, mint a Zumbeispiel teljesítményére. A zene jó, az ének is rendben volt, aminek témájában több helyen felfedezhető volt egy kis „Lovasi András hatás".
Húszpercnyi Kaukázus
Második fellépője lett volna a péntek esti Bujtosi Undergroundnak a Kaukázus együttes. Sőt, a „szalayévával” ismertté vált zenekar végül színpadra is léphetett, de csak pár dalt adhattak elő.
A formáció nagyobbik fele ugyan időben megérkezett Nyíregyházára, de az énekesük, Kardos-Horváth János nem tartott velük. A banda már a színpadra is felpakolt, a közönség egy része elkezdte skandálni a Kaukázus egyik dalát, de frontember még mindig sehol.
Aztán egy órányi várakozás után mégis megkezdődhetett a koncert sűrű elnézéskérésekkel. A közönség hamar ráhangolódott a zenére, de nem tartott túl sokáig az örömük. Amilyen későn kezdte, olyan hamar el is hagyta a pódiumot a Kaukázus, a főszervező elmondása szerint azért, mert ha végig játsszák az eredetileg tervezett időt, akkor akár több órával is megcsúszhat az esti menetrend.
- Egy budapesti demonstráció miatt értem későn Nyíregyházára, ez az én saram, amiért szeretnék mindenkitől elnézést kérni. A cseh nagykövetség előtt volt egy tüntetés, akik ugye az Európai Unió soros elnökei lesznek. Azért vonultunk oda, mert a génmódosítási törvényt megint le akarják nyomni Magyarország torkán, amivel olyan magok jönnék be, amik kiszorítanák a helyi, saját termékeinket is – magyarázta Kardos-Horváth János.
- Ott egy pár dalt el is játszottunk, de az ide úton Hejőpapinál olyan ködbe kerültünk, hogy 130-nál többel haladni – tette hozzá az énekes, aki azt ugyan nem részletezte, hogy a zenekar mégis hogyan tudott időre Nyíregyházára érkezni. Azt viszont megígérte, hogy a környékbelieket hamarosan valamilyen formában kárpótolják majd.
A Heaven Street Seven már nem váratta meg közönségét. Lehetőségeikhez képest időben színpadra is léptek, a kordon sorsa pedig hamar veszélybe is került a rajongók aktivitása miatt. Az esztergomi eredetű indie rock formáció persze nem idegen senkinek, dalaik többségét elég sokan skandálták Szűcs Krisztiánékkal együtt. A jó öreg HS7 slágerek mellett felcsendültek a novemberben megjelent Jazz című albumról is dalok.
Hobbiból a legjobbat
A Kiscsillagot még mindig úgy jellemzik, hogy Lovasi András hobbizenekara. Ez valójában igaz is, bár a hobbi kifejezés már eléggé túlnőtte magát. Nemrég jelent meg második nagylemezük, az Örökre szívembe zártalak minden bizonnyal hamar a közönség kedvence lesz. Igaz, az album elég nehezen született meg, az eredeti tervekhez képest egy évet csúszott a megjelenés.
- Amikor elkezdtük tervezni a Kiscsillag sorsát, akkor azt terveztük, hogy 2008 tavaszán jelenik meg a lemez. Az első féléves csúszás oka az volt, hogy a PUF album is átcsúszott arra az évre, és nem akartuk, hogy a Lecsó nagyon szétszakadjon – mesélte Lovasi András a késés okait. – Azt láttuk, hogy kapkodás nélkül nem fog időben megszületni a Kiscsillag második lemeze, és mivel nyár az holtszezon a kiadás szempontjából, így tettük át tavaly október, november környékére az időpontot.
A másodlagos okokról azt mesélte Lovasi, hogy pontosan a hobbizenekar státusz hátráltatta őket, mert egyiküknek sem ez a fő projektjük. Nehezen találtak olyan időpontot, amikor mindannyian ráértek arra, hogy stúdióba vonuljanak.
Igaz, az Örökre szívembe zártalaknak csak március tizennegyedikén lesz a hivatalos lemezbemutatója az A38-on, de a banda már itt is megmutatta milyen dalok kerültek az új albumra.
Egy másik nyíregyházi kötődésű formáció, az Óperentzia népes csapata is színpadra lépett a Bujtosi Undergorundon, az estet pedig a Korai Öröm zárta. Érdekesség, hogy mindkét formációhoz is köthető album aktualitás, az Óperentziának már a keverési stádiumban van a lemeze, míg a Korai Örömnek éppen aznap látott napvilágot az új korongja.
-ej-
[2009.02.23.]