A népszerű magyar zenész ötezer eurót ad a kreatív tehetségeknek
A verseny hangszere a zongora.
Stílus megkötés nincs annak érdekében, hogy kifejezésre jusson, hogy a zene nem stílus kérdés. Sőt, aki minél szabadabban képes szárnyalni, annál inkább önmagát fogja kifejezni. A Creativ Art Díj összege ötezer Euro (a jelenlegi árfolyamon ez majd’ másfél millió Forint), amit a művész hatvan évre előre biztosított (százötven Euró, azaz negyvennégymillió Forint). Ha az adott évben a zsűri nem talál a díjra alkalmas személyt, akkor következő alkalommal a díj összege emelkedik a ki nem adott összeggel.
Az első lépcsőben a hangfelvétel alapján beválogatott versenyzők háromtagú zsűri előtt, borítékokban elhelyezett témákból húznak, és pár perces gondolkodás után hangszerhez ülve rögtönzött darabot kell játszaniuk a borítékolt témára. Lényeges, hogy a darab formailag is korrekt legyen. A feladatot időtartami korlátok mellett (5-10 percben) kell megoldani. A darab előadásának minősége, az őszintesége, katarzisa nagyon lényeges szempont. A fő elvárás, hogy kerek, megformált, értékes, spontán „zenemű” jöjjön létre műfaji korlátok nélkül, magas szintű hangszeres előadásban.
A válogatás során a háromtagú zsűrit Vukán György, Szakcsi Lakatos Béla és egy harmadik személy alkotja, aki a második díj kiírásától számítva mindig az előző verseny győztese lesz. Az első verseny harmadik zsűritagjának személyét csak később döntik el. A zsűri kiválogatja a legjobb három versenyzőt, akik nyilvános tv döntőben mérik össze tudásukat.
A fináléban egy megadott téma van csak, mindenki ugyanarra a témára kell, hogy rögtönözzön, de csak a helyszínen tudják meg mi az. A döntőben mindhárom versenyző egy szabadon választott témára is bemutathat egy rögtönzést.
Csak első díj van, és az, aki egyszer már elnyeri a Creativ Art kitüntetést már többször nem nevezhet a versenyre.
A verseny a válogatás és a döntő Budapesten, egy később meghatározásra kerülő, méltó helyszínen lesz megtartva. Vukán György kikötötte, hogy minden alkalommal csak egy első helyezett lehet, és nincs közönségszavazás. A zsűrinek egyhangúlag, 2:1 arányban kell döntést hoznia.
A bíráló bizottságba mindig olyan személy kell, hogy kerüljön, aki magában is jeles rögtönző, mert csak ezek a személyek tudják, ismerik igazán a feladat nehézségét, szépségét.
Tekintettel arra, hogy a díjat a későbbiekben Vukán György világviszonylatban kívánja meghirdetni további támogatókat is szívesen fogadna. A művész halála után is gondoskodott az általa kreált kitüntetés sorsáról, barátját, Kriskó Zoltán kérte fel annak kezelésére.
-ej-
[2009.03.17.]