Cseh Tamással ünnepel a Duna TV
A Duna Televízióban is megtartják a Zene Nemzetközi Ünnepét, június 21-én. E napon egész nap Cseh Tamással lehetnek a rajongók, hallgathatják dalait és nézhetik a róla szóló portréfilmeket.
Ha valaki körbenéz majd a XX. század második felének archívumában, hogy megtudjon valami pontosat és fontosat a ’70-es, ’80-as és ’90-es évekről, biztos magához veszi majd örök megőrzésre egy krónikás, bizonyos gitáros-énekes ember felvételeit.
Hallgatva a bakelit- és CD-lemezeket, nézegetve a koncert- és játékfilmeket, ámuldozva konstatálja: mi mindent megtudhat e tág korszakról, történelemről és művészetről, figurákról és struktúrákról, elődökről és utódokról, széles e hazáról és széles e világról, kis- és nagyemberekről, kicsi és nagy dolgokról, dalban, hangban egy szikár, törékeny, ám hatalmas karizmájú alaktól, akit úgy hívnak: Cseh Tamás.
Június 21-én A Duna Televízióban egész nap vele lehetnek a rajongók, hallgathatják dalait és nézhetik a róla szóló portréfilmeket.
A televízió a műsorfolyammal „levelet ír” neki, hogy kifejezhesse szeretetét és köszönetét az embernek, a művésznek, a helyettünk is éneklő dalosnak.
Délelőtt a Cimborában régi, gyermekeknek szóló felvételeket láthatnak a nézők, majd egy koncertet, melyet a székelyek szent helyén, a Madarasi Hargitán adott Cseh Tamás 1996-ban.
Délután két kuriózumot is vetít a csatorna: András Ferenc 1986-os irodalmi tévéfilmjét, melyben Cserhalmi György mond el és Cseh Tamás énekel többek között Balassi-, Kisfaludy-, Csokonai- és Vörösmarty-verseket, valamint Fehér György 1980-ban készült filmjét, melyben az énekes legismertebb dalait adja elő, Halász Mihály kamerája előtt.
Szintén délután látható az a portréfilm, melyben Cseh Tamás „szerelmes helyszínére”, Bakonybélre viszi el a nézőt. 2002-ben a zeneszerző-énekes nagy „vállalkozásba fogott: a Bárka Színház színpadán előadta „összes dalait időrendben”. A tizenkét részes sorozatból ezen a napon este kettő koncertfelvételét láthatják: 1978: Fehér babák, 1984: Jóslat a metrón.
Vasárnap este Fonyó Gergely 85 perces portréja is a képernyőre kerül: a film személyes hangvételű, lírai portré az énekesről, aki felkeresi életének, pályafutásának legfontosabb helyszíneit. A játékfilmes elemekből építkező filmben felbukkannak azok a barátok, szerelmek, akik nélkül nem teljes a történet. A legendás Baksa Soós János, Bereményi Géza és a család mesél a zenészről és az emberről.
Az napot Szász János 1988-ban, a Balázs Béla Stúdióban készült alkotása zárja, melyben Cseh Tamás dalai sajátos hangulatú, kerek filmmé összeálló klipfüzérben jelennek meg.
-dunatv, illusztrációk: szinhaz.hu, fotoklikk.hu-
[2009.06.21.]