Feltámadtak a Vágtázó Halottkémek - Életerőt kaptak a zenészek?
A Vágtázó Halottkémek világhírű magyar zenekar volt, sok ma is ismert zenekar kedveli őket (pl. Dead Kennedys, Neurosis). Idén áprilisban volt a VHK-idéző koncert a Pecsában, akkor még nem volt világos, hogy mi lesz a Vágtázó Halottkémek (most már Vágtázó Életerő sorsa). Szerencsére nem csak egyszeri alkalomról volt szó: szeptemberben három helyen is játszanak: 24-én Szegeden (IH Rendezvényközpont), 25-én Debrecenben (Modem), 26-án Budapesten (A38 hajó).
Kedvenc sámánpunkjaink közül Grandpierre Attila énekes/frontember, szövegíró és Mestyán Ádám basszusgitáros meséltek arról, hogy mit jelent számukra ma a közös zenélés, és hogy mik a jövőbeni terveik.
- A zene.hu-n még nem készült veletek interjú amióta újra együtt játszotok. Meséljétek el, hogy jutottatok el a VHK feloszlásától a Vágtázó Életerőig!
- Mestyán Ádám: Hűha, részemről kicsit hosszú. Most éppen Isztambulban ülök és nehéz az elmúlt kilenc évemet leírni: zene, vándorlás, sok tanulás, diplomák, szerelmek, versek, Yava, stúdiózás. Egy biztos: ez egy óriási ajándék a sorstól és magunktól elsősorban magunknak. Részemről a Vágtázó Életerő nevet nem szeretem igazán (túl direktnek tartom), de persze be kellett látnom, hogy valami új név kell, ami egyben megtartja a régit, úgyhogy az Atilla javaslatát elfogadtam, mert a pozitív üzenettel egyetértettem.
- Grandpierre Atilla: Most már látom: a VHK-nak 26 év után sorsszerűen fel kellett oszlania. Az utolsó lemez felvétele után egyik napról a másikra teljesen megszűnt a 26 éven át valósággal tomboló varázslat. Ezután kilenc éven át érlelődött, tisztult a helyzet, és megerősödve kerültünk ki a megpróbáltatásból. És a próbák láttán, hallatán bebizonyosodott: ennek a zenekarnak sorsszerűen újra kellett alakulnia, mert az egész életemben, és a többiekében munkáló erő most jutott el igazi mondanivalójához. Ez a zenekar egyrészt az, amit a VHK számunkra ígért, másrészt egy új zenekar, tiszta lappal. Mindent elölről kezdünk, a jövő erői belénk költöznek, és huss(!), felerősödve elragadnak bennünket, és élni kezd bennünk az a rendkívüli valóság, ami minden élet értelmét jelenti.
- Hogy éreztétek magatokat az eddigi koncerteken? Sikerült a próbák hangulatát visszaadni?
- Mestyán Ádám: Szerintem mind a PECSA, mind a Fekete Zaj rendkívüli volt, a Fekete Zaj talán a leginkább, hiszen szabadtér, csillagok és őrjöngés. A koncert jóval több mint egy próba, legalábbis nekem.
- Grandpierre Atilla: A koncertek rendkívüli élmények, de sokszor a próbákon még mélyebben is megnyílik a világ. De nem hagyjuk ennyiben: a következő koncerteken ezeket a világokat is bevetjük a világörvénybe!
- Milyen jelentősége van a testfestéseknek, az öltözködésnek a koncerten? Mit akartok ezekkel kifejezni, honnan merítitek a jeleket, szimbólumokat?
- Mestyán Ádám: A testfestés egy ősi gyakorlat, a harcosok is ezt használják. Szerintem persze minden tagnak mást jelent, nekem például 15 éves korom óta általában ki van festve a szemem a koncerteken, sokszor egyéb testrészeim is, mert én mindig önkívületre készülök fel. Végül is ezek a test vágásainak szimbolikus jelei, akár fogadalmi jelek is.
- Grandpierre Atilla: Számomra a színpadra kirohanás olyan, mint régebben, amikor a vitézek az életre-halálra menő csatába rohantak ki. Zenész barátaim éppúgy mellettem állnak ebben a forgatagban, ahogy annak idején életre-halálra szóló barátságban védték egymás életét a vitézek. Az arcomon viselt jelek jelzik, hogy mindenre felkészültem, teljes valójában nézek szembe a sorssal, felkészülve arra, hogy összekapcsolódva sorsommal a legmagasabbra röpítsen a kozmikus erő.
- Mi kell ahhoz, hogy mindig ennyire energikusan, önfeledten tudjatok játszani?
- Mestyán Ádám: Nekem kellenek a többiek, de kell a közönség őrülete is. Azt gondolom, hogy ezek együttes dolgok. Persze van olyan is, hogy otthon teljesen egyedül is elfeledem az időt és a környezetet.
- Grandpierre Atilla: Ha egyszer bekerülsz egy ilyen közösségbe, ha egyszer az életben elkap ez az élmény, ami itt történik, akkor már nem kérdés, hogy minek kell történnie. Nemcsak a tudatunk, de a mélytudatunk, a sejtjeink és a csontjaink is tudják, hogy ilyenkor jön el az ideje a teljes képességek felröpítésének, beleértve a rejtett tartalékok mozgósítását, legrejtettebb képességeink felébresztését.
- Bizonyára sok embernek megfoghatatlanok azok a kozmikus összefüggések, amik elhangzanak a zenétekkel kapcsolatban. Hogy jelennek meg ezek a gondolatok a hétköznapi életetekben?
- Mestyán Ádám: Én személy szerint mindig a halál ellenében vagy éppen a halállal dolgozom. És nagyon utálom a kisszerű embereket és a kisszerű döntéseket. Nem tudom, ugye szinte gyerekként kerültem a VHK-ba, és talán éppen ez a zene tanított meg arra, hogy a hétköznapi gondolkodási sémákat egyszerűen fel is lehet rúgni. De csak akkor, ha az ember tökéletesen élesen átlátja a csapdahelyzeteket.
- Grandpierre Atilla: Mindennapjaimat átszövi a sorsszerűség érzékelése. Kétségkívül sok embernek ez nem jelenik meg ilyen mértékben a hétköznapi életvitelében. De gondoljunk arra, hányszor figyelünk fel a sorsunkban rejlő sorsszerűségre, az egybeesésekre, a különlegesen értelemszerű, feltűnően jó időzítésű, váratlan eseményekre, a halálközeli élményekre, az isteni gondviselés jelentkezéseire. Nem ismeretlenek ezek a jelenségek a mai világban sem, az emberek nagyobb része tapasztalja ezeket élete során. Nálunk csak annyi a különbség, hogy a mi életünk ennek a sorsszerűségnek a jegyében zajlik, főként, ha zenélésre kerül a sor. Olyan együtt-enélési módot fedeztem fel, ami az eddig ismert módszereknél sokkal jobban bevonja a zenészeket az együttzenélés eddig jószerivel ismeretlen mélységeibe. Sokkal jobban megbecsülöm a zenész barátaimban rejlő rejtett képességeket, mint ahogy az általában történik. Ezek a rejtett képességek ezt megérzik, értékelik, és a kedvezőbb feltételek között sokkal könnyebben bújnak elő és sokkal teljesebben virágoznak.
- Volt Pecsa, Fekete Zaj fesztivál fellépés, szeptemberben pedig három helyen is játszotok a Negative Art szervezésében. Mit terveztek hosszú távon a Vágtázó Életerővel?
- Mestyán Ádám: Sok mindent, vannak titkaink még.
- Grandpierre Atilla: Tervezzük a halhatatlanság elérését, a földönkívüli, örök zenei civilizációk zenei átlényegülésben történő felkeresését, az emberiségben rejlő rejtett képességek közösségi virágzásának eljövetelét, az emberi, életbarát társadalmak megszületésének felgyorsítását. Mi az emberiség boldog jövőjének korai előhírnökei vagyunk.
- Világszerte ismerik a Vágtázó Halottkémeket, esetleg van tervben külföldi koncert?
- Mestyán Ádám: Van.
- Grandpierre Atilla: Érdeklődtek Amerikából, Németországból, de egyelőre nincs lekötve külföldi koncertünk.
- Mit üzentek azoknak, akik készülnek elmenni egy Vágtázó Életerő koncertre?
- Mestyán Ádám: Ki vele, az Istenért!!!
- Grandpierre Atilla: Készüljetek fel életetek megnyitására!
- TZ -
[2009.09.25.]