2024. április 26. | péntek | Ervin nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Linkek
CD rendelése
Kapcsolódó cikkek
Ciprus vs. Buzsák - avagy Deutsch Gábor lemezt készít
Több irányba és messzebbre: Realistic Crew - Freedom Eats Soul
Fel a felhők fölé, mélyen be a föld alá: Tape Underground - Kukacok, lepkék
Válassz TE lemezborítót! – legújabb lemezek
Deutsch Gábor ma a Merlinben mutatja be új lemezét
Képgalériák
Deutsch Gábor lemezbemutató a Merlinben
Kapcsolódó Kiadványok
Deutsch Gábor: Turning Thirty
Kapcsolatok
Deutsch Gábor
Legnépszerűbb csengőhangok

Ilyen a ciprusi nyár 30 fölött: Deutsch Gábor - Turning Thirty

A hazai elektronikus zenei színtér egyik fontos figurája, az Anorganikként elhíresült Deutsch Gábor egy kalandos utazás közepette elkészítette hosszú ideje várt második szerzői lemezét. A Turning Thirty-n néhány külföldi mellett sok magyar énekes is hallatja hangját. A lemezbemutóra október végén került sor, a lemez pedig már megrendelhető a szerzőtől. Hogy milyen volt a bemutató és hogy érdemes-e megvenni a lemezt? Most eláruljuk!

Deutsch Gábor nem új arc a hazai elektronikus zene köreiben, már a '90-es évek végén is jelentek meg zenéi válogatásokon vagy éppen kislemez formában. Első és eddigi egyetlen szerzői lemezét 2000-ben adta ki, az akkor éppen a magyar elektronikus zenét felvirágoztató, Széll László vezette Ugar kiadó címere alatt.

A Contrast megjelenése után még el lehetett csípni néha a színpadon (főleg az akkor még szigetelő Tilos Rádió sátra tájékán), Gábor samplerrel és kütyükkel nyomta a zenéket, hű dobosa, Szőcs Gergő pedig irgalmatlanul ütötte a durva, széttört ütemeket Anorganik zenéi alá.

Aztán Deutsch Gábor inkább a háttérbe vonult, kiadókat alapított (az ő nevéhez fűződik az első magyar drumandbass kiadó, a Subscope és egy magyar house kiadó, a Lips is), különböző álneveket magára aggatva több műfajban is tevékenykedett (Raster, Gary Blade), az elmúlt években pedig leginkább hangmérnökként dolgozott és így számtalan magyar előadó lemezén csiszolgatta a hangzást. És persze folyamatosan gyártotta a remixeket olyan előadóknak, mint a Kispál, a Neo, Zagar, Yonderboi, Anima, Péterfy Bori...stb.

Az elmúlt 2 évben azonban újra zenekészítésre adta a fejét, Buzsákot és Ciprust is megjárva, egy csomó magyar és külföldi közreműködőt felkérve végre elkészült második szerzői lemezével, amely a Turning Thirty címet kapta.

A lemez anyagát Gábor a nyáron már több helyen is bemutatta (Párizsban a Zene Ünnepén, a Balaton Soundon és még a Szigeten is játszott néhány tételt a lemezről ), de a hivatalos, úgymond "sokszereplős" bemutatásra október 30-án a Merlinben került sor.

A bemutatón lényegében mindenki részt vett, akinak volt valami köze a lemezhez: Deutsch Gábor lemezjátszón, Szőcs Gergő a dobokat csépelte, Tisza Gergő gitározott és hát énekesekből sem volt hiány: ott volt először is a brit Lucie Burns (őt a Szigetes bulin is láthattuk), magyar részről pedig Sena, Harcsa Veronika, Kutzora Edina (Ravine), Kása Juli és Alba. Egyedül Judie Jay hiányzott.

A Merlinben 10 óra körül már gyülekeztek az emberek, a teremben Lucie Burns pakolgatta a lemezeket egészen éjfélig, amikor is kinyitották a kapukat, majd egy fél óra álldogálás után végre elkezdődött a 30-on túli Deutsch Gábor legújabb anyagának, a Turning Thirty-nek a bemutatása.

A színpadot először csak Gábor (laptopok és kütyük) és Szőcs Gergő (dob) vette birtokába, és egy intrumentális számmal kezdtek, majd kb. minden második dalnál újabb és újabb hölgy lépett a színpadra. Először Sena, aztán Kása Juli, majd Kutzora Edina és Lucie Burns, később pedig még Harcsa Veronikát és Albát is láthattuk 1-1 szám erejéig.

A lemezbemutató meglepően családias légkörben zajlott, volt fullos vetítés (The Magnetic Thunders csapatának köszönhetően), Gáborék pedig tökéletesen belőtték a hangzást még a buli előtt, így lényegében kifogástalanul szólt az egész. Egyetlen kis gubanc történt a műsor alatt, egy addig szunnyadó füstgép elszabadult és mértéktelen füstokádásba kezdett. 10 percen keresztül nemcsak a színpadot, de még a mellettünk állót is teljesen eltakarta a "mesterséges köd".

Deutsch Gábor lemezbemutatójának a képei

A Turning Thirty egy hosszú és időnként viszontagságokkal teli vállalkozásnak az eredménye: Deutsch Gábor úgy másfél éve Budapesten kezdte el tervezgetni második szerzői lemezének az anyagát, majd Bootsie barátjával leköltöztek egy somogy megyei falu (Buzsák) szélére, ahol egy tanyán kezdték el a munkálatokat. Három hónapnyi munka után Ciprusra került, ahol 8 hónapon keresztül csiszolgatta az anyagot.

Az anyag készítésénél célul kitűzött "zárjuk a napfényt a lemezbe" koncepció sikeresnek mondható, az anyagot hallgatva egyértelműen átjön a nyári hangulat.

A kezdő Endlessly ismerős lehet, az eredetije egy régebbi együttműködés Senával, a lemezre azonban egy "downtempo instrumental" változat került. A határozottan kellemes, utazós track tökéletes kezdése a lemeznek.

Már a korong első számai között kiszúrhatjuk az egyik lehetséges befutót, a Sinkin' in the sand-et, amely egy - Tisza Gergő gitártémájára épülő - igazi Deutsch Gáboros alkotás a súlyos, analóg basszusaival és kemény ütemével. A másik slágergyanús szerzemény a Virággal közös Flavour of Tears. Kellemes hallgatnivaló még a Rearrange, amiben Harcsa Veronika énekel, illetve a Danger Zone Senával a fedélzeten.

Az instrumentális szerzemények között is akadnak nagyszerű tételek, mint pl. a Northern Light, a Steelspider, a Me and You in Cyprus vagy a már említett Endlessly. Azért a Gary Blade-alteregó is felüti néhol a fejét a lemezen (Pumpa, Unwind), de ezekből a diszkósabb cuccokból nincs sok. Szerencsére, mondom én.

Az első lemez komor, elektronikus hangzásához képest most egy sokkal dallamosabb, kellemesebb, ízlésésebben effektezett zenével találkozhatunk a Turning Thirty-n, de az Anorganikra oly jellemző durva breakek és a mély, szétcsavart analóg basszus-menetek megmaradtak. Ennek örülünk.

A lemezről még annyit, hogy kevés helyen lehet beszerezni (Deep-ben, Media Marktban és a Saturnban majd hamarosan az Alexandrában is kapható), érdemesebb inkább a szerzőtől rendelni az anorganik.net oldalon, ahol lehetőség van a 10 különböző borítóterv közül választani.

A fizikai példány nagyon szép és igényes munka, a borítóban pedig a gyönyörűen kivitelezett kis booklet mellett egy kódot is találhatunk, amely segítségével az albumhoz tartozó mikrosite-on különböző extra tartalmakat tölthetünk le, mint pl. a Deep, a Sinkin' in the Sand és a Me and you in Cyprus énekes verzióit.

A Turnin Thirty egy kifejezetten igényes kiadvány, ha van lemez, amit érdemes megvenni és az érte kiadott kevés pénzen támogatni a szerzőt, akkor ez az.

-zenemajom-

[2009.11.15.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.19.]
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.18.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Koncz Zsuzsa 78 évesen is rocksztár Avagy pár gondolat a múlt heti arénás buliról
Egy Koncz...

A nagyok visszatértek hozzánk végső búcsút venni - Mr. Big koncerten jártunk
2024.04.07...

Megnéztük a Nyakamon a nászmenet főpróbáját a Tháliában - képekkel
Árnyékból a fénybe - Beyond the Black - Ankor koncertem jártunk
Nem jó érzés rádöbbenni, hogy minden hiábavaló - Az ügynök halála a Centrál Színházban
A Quimby 33 év után sem hagyott fel a kísérletezéssel
Megnéztük a Triász együttes koncertjét - képekkel
beszámolók még