Sándor portugáliai fellépéseit egy new yorki követi
MS3, azaz Mester Sándor, klasszikus gitárművész számos portugáliai fellépés után március 19-én este New Yorkban a Magyar Házban ad koncertet.
Mester Sándor 2005-ben és 2006-ban évente 150 koncertet adott országszerte, majd 2007-ben és 2008-ban a magyarországi koncertek mellett Romániában is turnézott. A 2008-as romániai koncertkörútjáról Hajdú Eszter filmrendező „Bölcsődal” címmel egy szocio-muziko dokumentumfilmet készített. A filmet az MTV és a Duna TV is sugározta.
MS3 2009 őszétől Portugáliában turnézik: kulturális központokban, szabadtéri színpadokon, templomokban, iskolákban, egyetemeken ad teltházas koncerteket. Madeirán - a pusztító vihar előtt - 2010. január 21-én Funchalban a Conservatórióban (Escola das Artes), január 22-én Calhetan a Centro das Artes - Casa das Mudasban volt szólókoncertje, valamint főműsor-időben az RTP Madeira tévé élő műsorában is játszott. Március 6-án Lisszabonban a Musea da Musicaban adott koncertet.
Nem sikerült még megfejtenie
- Portugália latin ország, tehát két dolgot biztosan nagyon szeretnek az emberek: az egyik a foci, a másik a gitár. Nem olyan vehemensek Portugáliában ez emberek, mint Spanyolországban, a helyi fadóra épülő gitáros kultúra sem olyan vad, mint a flamenco. Nyugodt, filozofikus, melankolikus és elvágyódó. Nekem nem sikerült még megfejtenem, hogy egy ilyen szép országból miért akarnak elvágyódni és hová, de el akarnak, mert mindeni azt mondja, hogy a fado alapja a nosztalgikus „saudade” életérzés. Vágynak valami elveszett után vagy valahová, el onnan, ahol élnek – mondta Sándor arra a kérdésünkre, hogy mi volt számára legérdekesebb a távoli országban.
Hozzátette: - Még visszajövök a nyárra is Lisszabonba. Játszom egy portugál barokk szerzőtől (Carlos Seixas) darabokat. Ő csembalista volt eredetileg, Scarlatti tanítványa, de a legenda szerint Scarlatti azt mondta, hogy inkább ő neki kéne tanulnia Seixastól. Seixas Coimbrában született, aztán Lisszabonban élt. Műveinek jelentős része elveszett az 1755. november 1-ei földrengésben és cunamiban, ami egyébként Lisszabon 80%-át is elpusztította. Az Alfama nevű gyönyörű városrész maradt épen, ma is megvan, itt található a legtöbb autentikus fado és zenei klub. Van egy hely, a Tejobar (a „Tejo” egy olyan folyó a lisszaboniaknak, mint nekünk a Duna) a neve, ahova bárki lemehet gitározni. A vezetője Jorge Carlos Amaral de Oliveira brazil születésű író, újságíró. Egyebek mellett írt egy könyvet Seixasról és nagyon meglepődött, hogy gitáron hallhat Seixas-szonátákat.
MS3 az ms3music.blogspot.com oldalon videó- és fotóblogot vezet a portugáliai koncertekről. Repertoárja ritkán játszott művekkel bővült: portugál szerzőktől is előad darabokat. A barokk korból - a fent említett - Carlos Seixas szonátáit, a huszadik századból pedig a fado gitározás legendás szerzőjétől és játékosától, Carlos Paredestől hallhatnak dallamokat az érdeklődők március 19-én New Yorkban a Magyar Házban 19.30-kor.
- bíró -
[2010.03.12.]