Mától nem indok "a nincs ritmusérzékem"
Egyesek úgy gondolják, ritmusérzék nélkül nem tanulhatnak táncolni, s ezért nem is vágnak bele. Pedig tévednek. Ódor Dániel, A No Comment Tánciskola vezetője szerint ez is fejleszthető, ahogy az sorozatunk mostani részében kiderül.
– Akinek nincs ritmusérzéke, az keressen magának más elfoglaltságot?
– Szerintem a ritmusérzék fejleszthető. Van, akinél sokkal nehezebben működik, másoknál sokkal könnyebben. Akinél nehezebb, vele kicsit többet kell foglalkozni. Ez egy ugyanolyan képesség, mint bármi más. Sokszor több odafigyelést igényel, de mindenkinek megtanítható.
– Miként lehet fejleszteni azt, ami nincs?
– A ritmusérzék fejlesztése gyakorlatokkal történik. Kicsit hasonlít a néptánchoz. Tapsolunk a kezünkkel, dobolunk a lábunkkal, s a gyerekeknek ezt kell utánozniuk. Majd később ehhez kapcsolódik a zene, s ők ezt szintén másolják. Ezek által fejlődik a gyermek ritmusérzéke és kialakul bennük egyfajta kötődés a ritmushoz.
– Ezek szerint mindenki megtanítható a táncra?
– Szerintem igen. Kevés ember volt eddig a munkánk során, akire azt mondtuk, hogy nehéz eset. Ám ők is megtaníthatóak, csak nem versenyzésre. Hobbi szinten mindenki képes táncolni. Aki komolyabban gondolja és versenyezni akar, céljai vannak a tánccal, akkor ez nálunk is úgy működik, mint bármelyik más sportnál. Azaz, ha valaki profi szinten akarja űzni a táncot, a versenyzést, ahhoz bizonyos feltételeknek eleget kell tennie.
– Nektek, tanároknak mi okozza a legtöbb fejtörést?
– Mostanában a gyerekek nagyon szégyenlősek, nem tudják magukat kifejezni. Ezzel küzdünk a legjobban. Én is tanítok – minden nap – és azt veszem észre, hogy gyermekek nagyon zárkózottak és el vannak nyomva. Na de ki tudja, mi miatt… A tánc viszont egy önkifejezés. Általa megtanulhatják, hogyan is kell önmagunkat kifejezni. Még egyszer hangsúlyozom: mindegy, hogy szőke, barna, alacsony, duci, fiú vagy lány, akárki megtanulhat táncolni egy bizonyos szintig!
– Azért az csak nem mindegy, mikor kezdi el az ember?
– Az alap hip-hop tánc képzését 7-8 éves korban ajánlott elkezdeni. Szerintem a férfiaknak kevésbé van érzékük a kicsi gyerekekhez, sokkal jobb, ha ilyenkor hölgy oktató foglalkozik velük. Bár lehet, hogy ez csak az én véleményem. A kicsiknek külön csoport kell, mert a nagyobbakkal bajosan lehet őket összeengedni. Több szempontból is.
Sorozatunk következő részében arról le szó, hogy mi történik az első táncórán, hogyan érdemes iskolát választani…
- Bíró - Havassy -
[2010.08.20.]