Fesztiválajánló: IX. Dévaványai Dobfesztivál
A Dobfesztivál fő küldetése, hogy az ütőhangszeres világzenében és táncokban egyaránt megjelenő ritmus közösségformáló erejével egy olyan önfeledt, családias közeget hozzon létre, mely szórakoztatás közben is képes a különböző kultúrkörök közti tolerancia, egymás elfogadása és a környezettudatosság szemléletmódjának átadására.
A világzene és tánc népszerűsítése mellett célja továbbá a kreatív energiák felszabadítása a sok különféle workshop keretében, és egy szélsőségektől mentes, egészséges nemzeti öntudat ébresztése a hagyományőrzés által.
A Dévaványai Dobfesztivál gazdag programkínálata minden korosztálynak kínál érdekességeket. Az alaphangulatot a nap 24 órájában innen-onnan hallatszó improvizatív közösségi zenélés hatja át, szinte mindig találni valahol egy-egy közösen zenélő dobkört a fesztivál területén. A Dobfesztivál immár hagyományos „Nulladik Napján” 12 órás maratoni dobolásra várják a szervezők a dobosokat szerte az országból.
Napközben a helyszín adta strandolási lehetőség mellett workshopok és családi programok várják az érdeklődőket, akik saját élmény alapján szeretnék megismerni az afrikai és arab ütőhangszerek, közel-keleti, afrikai táncok és brazil capoeira, sőt a modern terápiás táncmeditáció élményét, különböző hagyományos képzőművészeti irányzatok – korongozás, fafaragás, népi hangszer készítés - és hagyományőrző foglalatosságok: íjászat, baranta világát.
A Civil Sátorban a környezettudatosság és multikulturalizmus szerteágazó témakörével foglalkozó civil szervezetek mutathatják be a közönségnek munkásságukat és gyűjthetnek szimpatizánsokat – a szervezők várják további civilek jelentkezését is.
A háromnapos fesztivál persze alapvetően a szórakozásról szól, ehhez járulnak hozzá a világzenei koncertek és élőzenés tánc előadások a Nagyszínpadon. A koncertek során az afrikai, arab, ausztrál, balkáni és persze magyar etno zenék, valamint ezek különleges kombinációinak fülbemászó ritmusai teremtik meg az igazi nyár esti fesztivál hangulatot. A zenei produkciókat afro-tánc és hastánc előadások, Agua de Beber capoeira bemutatók és tűzzsonglőr show színesítik.
A Dobfesztivál nemzetközi mezőnyét Abdoul Aziz, az afrikai dob, djembe fiatal francia mestere és francia-magyar zenekara, a tradicionális nyugat-afrikai zenét játszó Sankolokan erősiti. Az együttes egy igazán különleges vendéget tudhat magáénak, Mamadou Traore szenegáli mester dobos és táncos személyében, aki háromnapos tanfolyamot tart a fesztivál keretében az afrikai dob és tánc szerelmeseinek. A mozgásművészet terén fiatal kora ellenére hihetetlen akrobatikával capoeirázó francia Cara de Peixe és Ligero lesz a fesztivál külföldi vendége, akik szintén workshopot is tartanak.
Színpadra lép még többek között az afrikai dobzenét játszó Afrobreakz, Yankadi Freehand Session, Humann Bamboo és Kolati együttes, a kortárs és tradicionális ütős zenét egyaránt játszó Kalungu Ütőeggyüttes, a honfoglalás kori magyar dobzenét megidéző Szilaj Dobkör, a számos világzenei stílust reagge-vel és rockzenével vegyítő Narco Polo. Ezen kívül hallhatjuk Gozlan Fatima ütőhangszeres és Kobza Vajk lantművész orientális improvizációját, a gyönyörű hangú Oláh Annamária énekét lágy elektronikával és tüzes ütősökkel vegyítő Meszecsinkát, a különleges és ritka „Hang” nevű ütőhangszeren játszó Soós Arnoldot. Lemezbemutató koncertet tart az ősi ausztrál hangszer, a didgeridoo virtuóz játékosa, Csirmaz Gábor és indiai tablán játszó zenésztársa, Mótyán Tibor, és fellép a reagge és dub ifjú tehetsége, Jahteomo is.
Az idei, 2010-es év a Kultúrák Közeledésének Nemzetközi ENSZ éve. Ehhez illeszkedve, a kilencedik éve megrendezésre kerülő Dobfesztivál a maga szerény eszközeivel igyekszik támogatni e célt, és tárt karokkal vár minden érdeklődőt, aki a magyarországi fesztiválpalettán egy új színre vágyik, mely egy hosszú hétvégére kivezet a tömegkultúrából!
Részletes program!
fotók: S. Varga Ilona
[2010.06.15.]