2024. november 22. | péntek | Cecília nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Az Ezüst Patak új stlíusban kezdett csörgedezni
Hajrá, AD Stúdió, Szandi és Unique!
Dal született a háborúból
Jól csörgedezett az Ezüst-Patak a fővárosi közönség előtt
Kapcsolatok
Ezüst-Patak

Kitörni készül az Ezüst-Patak a "medréből"

Művészportré Gabrieli Richárddal, az zenekar vezetőjével.

Egy teljesen új hangzást és stílust alakított ki a 2004-ben alakult csapat, mely egyedinek és különlegesnek számít a magyar zenei életben. Olyan népi- és rock-zenét ötvöző műfajt, formációt választottak, amely eredeti magyar népdalokra és az igényes, modern rockzenére épül fel, de felfedezhetők benne az ethno, a rave, és a popzene és a jazz jellegzetes zenei világa is. A zenekar a sajátos műfajt a találó Urban Folk - Rock névre keresztelte el, mely első hangzásra nem is tűnik rossznak. A zenekar alakulásáról, terveiről Gabrieli Richárddal, a zenekar alapítójával beszélgettem.

- Hol és mikor alakult meg a zenekar?
- Először a fejemben alakult meg, az általam már művelt-kipróbált-megszeretett és gyakorolt zenei műfajok összességéből gyúrt, újfajta urbán-folk-alter-rock stílus képében az E-P. 1998 ban, (az első gyermekem tervezésekor) elhatároztam, hogy vagy most abbahagyom a zenélést, vagy sokkal komolyabban véve elmegyek és zongorázást, éneklést és a felsőfokú jazz-zene elméletet tanuljak, persze az addigi zenei tapasztalataimhoz hozzáadva: a már általános iskolában elkezdett furulya, klarinét és szaxofon (fafúvósok) tanulmányaim, középiskolai néptánc-népzene pásztorfurulyák, citera, ütő gardon és más számos népi hangszer, majd a gimnázium végén a punk-rock gitározás, és a végén Tátrai Tibusz szólógitáros mesterem által tanultak és Kiss Laci jazz gitár oktatása után végre bele kezdhessek a saját és barátaim által immár a II. Lemezen, egy koncert DVD-n is túl mutató missziónknak. Melynek fontos ismérve, hogy aktuális párt politikától mentesen a népzene és a néptánc (kulturális örökségünk) igen fontos részét átmentsük, megmentsük és újra a köztudat részévé tehessük.

- Milyen együttesekben játszottál az Ezüst-Patak előtt?
- Mosonmagyaróvári zeneiskola zenekara, Kossuth L Gimnázium népi zenekara, 3, Slitz (punk), Block Alter mint a The Cure (Zana Zolika (Ganxta) dobolt), No Intelligence (VHK.-s Molnár Lujóval) pszihedelikus rock, Mask (Dark rock) ex F.O.System zenészekkel, Sutterek (Southern Special) Rock, Zero-G (Ex Sing-Singesekkel) modern rock No Doubt-Guano apes, majd 2004-től Ezüst patak.

- Egyik énekesetek Rémi Tünde. Kevesen tudják, hogy Ő valójában a tragikus hirtelenséggel elhunyt Bubik István színművész özvegye. Mit illik tudnunk Tündéről?
- Örülök a kérdésednek. Először is nagyon szeretjük Tündét, és roppant büszkék vagyunk, hogy vele muzsikálhatunk együtt. Nála nem túl sok énekesnő képviselhetné hitelesebben a néptáncot: Harangozó és Europas díjas szólistája a Honvéd Tánc színháznak (hazánk egyik - ha nem a - legprofesszionálisabb nép tánc együttesének). Táncművészeti egyetemen diplomázott táncművész. Valamint ő énekelte az István a király rockopera eredeti (nagy szereposztásában) Sebestyén Márta váltójaként Réka szerepét. Azóta is több rockopera cím- és főszerepét énekelte és énekli a mai napig is: az Egri csillagokban  Varga Miklós, Mácsai Pál, Vikidál Gyula partnereként. János Vitéz, Kőműves Kelemen, és a Kolumbusz ahol is István volt a férfi fő szereplő és ott is ismerkedtek meg. A pontosság teljes igénye nélkül, még sorolhatnám szerepeit...

- Hány tagú a csapat és kinek mi a szerepe a zenekaron belül?
- Öt plusz egy főből áll a zenekarunk. Rémi Tünde ének, Héri Attila dob a zenekar motorja és szíve. Pivarcsi Gábor klasszikus ének, aki igazi művész, három éve diplomázott a Liszt Ferenc Zeneakadémián. Ő a billentyűsünk és a vokált is nagyon nagy mértékben erősíti. Szécs Attila hegedűművész hegedűn, brácsán, furulyán játszik és Szick Gergely végzi a szervezést, valamint a technikai részét fellépéseinknek. Jómagam énekelek, gitározok, és furulyán játszom, valamint a zenekart is én vezetem.

- Képzett, művész emberekkel dolgozol együtt. Milyen köztetek a munkamorál, az összhang?
- Immáron több mint 100 koncerttel, két lemezzel és egy koncert DVD-vel a hátunk mögött, ha lehet ezt mondani, mindenkinek kialakult a feladata a zenekaron belül, és szerencsére nagyon jól segítjük egymást. Egymást erősítve, kiegészítve, de baráti, laza hangulatban és az én nem túl vasmarkú zenekar vezetői munkám által koordinálva, szeretetben és egymás iránti megbecsülésben dolgozunk együtt.

- Mikor debütáltatok, és hol jelent meg az első albumotok?
- 2007. augusztus 19. Csongrádon volt a zenekarunk első koncertje, melyet természetesen jó pár évnyi munka előzött meg 2004 től, és egy teljes nagy lemez anyag 2007 áprilisi megjelenéssel.

- Egyre ismertebbek vagytok, mondhatni az Ezüst Patak jó irányban és jó mederben csörgedezik. Hol halhatunk, láthatunk benneteket?
- Hála a jó Istennek már nem csak a határon innen, hanem túlon is, ugyan is több ízben játszottunk Erdélyben, valamint a Felvidéken és Kárpát alján is. Az oldalunkon minden koncertet igyekszünk idejében feltüntetni bár van úgy, hogy ez csak egy-két héttel az utolsó pillanatban beeső koncertek előtt tudjuk felrakni, gyakran kell nézegetni....

- Van kitűzött célotok, jövőbeni tervetek, amit mindenképpen megszeretnétek, valósítani?
- Több is! Egyrészt szeretnénk még sok, és ha lehet egyre jobb lemezt készíteni és ezzel egy időben minél színvonalasabb koncerteket, produkciókat sok-sok néptánccal, a vidéki és határon túli koncertek esetében pedig a helyi néptánc együttesek közreműködésével bemutatni. Szeretnénk, ha nem csak a szakma, de a közönség körében is egyre ismertebbek, elismertek és népszerűbbek lennénk és minél több teret tudjunk adni-kapni a minőségi és kulturális értékeket is felvonultató szórakoztatásban!

- A közelmúltban jelent meg második albumotok. Hogyan fogadta ezt a közönség?
- Természetesen van ilyen és olyan vélemény is (nekem az egyes, vagy a kettes lemez tetszik jobban), de én úgy gondolom, hogy az úton, amin haladunk előre és felfelé lépdelünk, de nemcsak a kollégák, zenészek és arra érzékenyek, hanem az átlag közönség soraiba is beférkőzve, elismerésünk a többség szerint erősen növekvőben van.

- Az egyéni hangzás mellett a szép tisztán érthető énekre is törekedtek. Zenétekben jól érződnek a népzenei vonások. Mennyire tartod fontosnak a hagyományőrzést a műfajon belül?
- Ahogyan már az interjú elején is megemlítettem a mai divatos hullám ellenére azért nem dolgozunk fel már ismert népdalokat, mert az nem volna misszió (ha szabad ezt a hangzatos szót használnom.) Nekünk a nem túl ismert, de a népzene és a néptánc gyöngyszemeinek a felkutatása, megőrzése és átadása célunk, politikától és szélsőségtől mentesen. Valamint a népi bölcsességekben is hiszek és azok sem véletlenül alakultak ki. Ma már többre van tudományos magyarázat, sajnos azonban nagyon sok praktika és a népi gyógyászatban és bölcsességben már ismert dolog vesz/ik-ett/ el. Nekünk ápolnunk és tovább kell adnunk és meg kell őriznünk azokat is. Az én ük nagyanyám vajákos asszony volt, és sajnos nagyon sok gyógymódot vitt magával a sírba.

Tamás István

[2010.06.23.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
-Billentyűs zenész [2024.10.28.] apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Megnéztük - szuperhősök és vikingek metal bulija a Barba Negraban
November 03-án két...

Megnéztük az Animal Cannibalst a Zene Házában - képekkel
Élő zenekaros koncertet adott az...

Megnéztük Horváth Tomi Halloween partyját a Barba Negraban
Valóban verhetetlen - Frank Turner visszatért Budapestre!
Álom Színházban jártunk - megnéztük a Dream Theater koncertjét Mike Portnoy visszatérésével
Hans Zimmer legendás zenéi élőben: Ilyne volt a New Dimension koncert Budapesten
Brit Floyd koncertbeszámoló - Ha nincs ló, tényleg jó a szamár is!
beszámolók még