Izzó koronát raknak Novák Péter fejére
A kétévente megrendezendő és 2010-ben éppen esedékes Néptáncfesztivál zárásaként valósul meg pénteken a Dózsa című produkció, amely az 1514-es parasztfelkelés vezérének tetteiről szól. Igazi táncművész sztár, Novák Péter kapta a főszerepet.
Tavaly új irányt mutatott a Szegedi Szabadtéri Játékok a néptáncnak: színházi helyzetbe hozta, hiszen komplett előadás született a táncok köré. Ez a hagyomány idén is folytatódik a Dózsa Györgyről elnevezett és a története köré épített produkcióval, amely egy komoly alkotópáros,Szarka Tamás és Zsuráfszky Zoltán nevéhez fűződik.
Kesselyák Gergely, a Szegedi Szabadtéri Játékok művészeti vezetőjének jóváhagyásával elfogadták a Szegedi Szabadtéri Játékok Dózsa című előadásának díszletterveit. A Szarka, Vincze Zsuzsa és Zsuráfszky által jegyzett produkció nem szűkölködik a látványelemekben. A lángoló jelenetek mellett érdekesség, hogy a címszerepet alakító Novák Péter idén ugyanolyan idős, mint Dózsa György volt az 1514-es parasztfelkelés idején.
A látványra is nagy hangsúlyt fektetnek
A fantasztikus produkció díszletét Tóth Kázmér tervezte, aki elmondta, azok, akik megnézik az előadást, sok változásra, sok izgalmas képre számíthatnak, az előadás csúcspontján az egész színpad lángba borulva izzik.
A tűz minden formában megjelenik, például az oldalsó falakon, a tüllökön vagy, mintegy összetartozás jeleként Dózsa seregének gyülekezéskor. Dózsa megégetésének szimbolizálása sem szűkölködik a lángokból. A jelenetben Novák Péter fejére ugyanis egy izzó korona kerül, éppen akkor, amikor egy izzó trónon ül.
Korona és tüzes táncosok
A színpadkép egyik leglátványosabb eleme egy hatalmas korona lesz, ami annak a koronának a hű mása, amelyet Dózsa fejére tettek megégetésekor. A fémből készült 6 méter magas és 6 méter széles korona nemcsak mozogni fog, hanem még lángolni is.
A tüzes jeleneteket a tüzes táncok még vadabbá teszik, amelyről Zsuráfszky Zoltán koreográfus is elmondta a gondolatait
-A középkori táncoktól sem ijedek meg, az ugrósoktól, vagy éppen a hangszerektől, például a csimpolyától. Motívumaiban, ritmikájában, zenéjében pazar lehetőségeket tartogat az anyag.
Az énekmondó szerepében Szarka Tamást, a jól ismert Ghymes együttes tagját láthatjuk, aki zeneszerző, dalszövegíróként is közreműködik a produkcióban.
- zene.hu -
[2010.07.13.]