2024. november 2. | szombat | Achilles nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Linkek
Bővebb információ
Kapcsolódó cikkek
Ismét gyász az Operaházban! Albert Tamás is elhunyt
A Pozsonyi Nemzeti Színház vendégjátéka az Operaházban
Éld át a tavaszt az Operaházban!
Rózsalovag érkezik az Operaházba
Májusünnep, kettős céllal
Gyermekrajzzal fizethetnek a nézők az Operában!
Örvényben lesz az Operaház?
Az Operaház Énekkara énekeseket keres
Budapesten utcai óriáskivetítőn is látható a sztárbariton  
Beindult jegyértékesítés a következő operaszezonra
Képgalériák
Mefistofele első szereposztás
Mefistofele második szereposztás
Kapcsolatok
Arrigo Boito
Magyar Állami Operaház
Arrigo Boito
Kapcsolódó események
Boito: Mefistofele
[2010. szeptember 17.
péntek 11:00]
Boito: Mefistofele
[2010. szeptember 19.
vasárnap 11:00]

Először megbukott az opera, amit bemutat az Operaház…

Új bemutatóra kerül sor a Magyar Állami Operaházban, ahol egy három felvonásos operát tűztek műsorra. Arrigo Boito Mefistofele című művének premierje szeptember 14-én este 7 órakor lesz.

Érdemes pár szót ejteni a szerzőről is, aki méltán vált népszerűvé és világhíressé a művészvilágban. Pedig az előjelek igencsak baljósak voltak…

A költő, regényíró, karmester, librettista és zeneszerző Boito a 19. század végi olasz kultúra egyik legizgalmasabb és legsokoldalúbb személyisége volt. Mefistofele című operája 1867-ben keletkezett és a milánói premieren (1868) mindjárt hatalmasat bukott. Legendás fiaskó volt.

A 26 éves, rutintalan Boito dirigált, a beszámolók szerint meglehetősen rosszak voltak az énekesek és az előadás elviselhetetlenül hosszadalmassá vált, hajnali fél kettőkor fejeződött be. Az 1875-ös átdolgozás után viszont hangos ünneplésben részesítették. Boito – bár Verdi őszintén bíztatta – a későbbiekben kevéssé ambicionálta a zeneszerzést (másik operája, a Nerone befejezetlenül is maradt) és tehetségét inkább más területeken kamatoztatta. Neki köszönhetjük például Verdi két időskori remekművének – az Otellónak és a Falstaffnak – a szövegkönyvét.

Nagyratörő célok, mint a bukás fő okai?

Az egykori bukásban – a sikerületlen előadás mellett – az is közrejátszhatott, hogy a fiatal zeneszerző rendkívül nagyratörő célt tűzött ki maga elé: operájához Goethe Faustjának mindkét részéből merített és nagy gondot fordított az alapmű filozófiai, eszmei rétegének megragadására is. Ebben eltért mind Berlioz, mind Gounod Faust-feldolgozásától – s általában: figyelmen kívül hagyta az olasz közönség konvencionális operai elvárásait. A címadás is sejteti, hogy Boito a Goethe-drámából elsősorban Isten és a Sátán fogadására, s nem Faust és Mefisztó szerződésére koncentrált.

A zeneszerző „az olasz modernisták Don Quijotéja a Faust-témának nem valami halvány-távoli rokonát dolgozza fel a Mefistofele-operában, hanem magát a Művet hívja ki. Operadramaturgiai síkon Goethe Faustja szükségszerűen vezet a misztériumjáték, a parabola, a nyitott mű körébe. Goethe mennyei előjátékának adaptálásával Boito kilép a 19. századi operahagyományból, pontosabban: kívülről-fölülről lép be; a nagy kérdést mintegy a függöny felemelkedése előtt teszi fel, s aztán a kérdésre egymást követő, egymással cselekményben össze nem függő, példázatos epizódok során keresi a választ. Barokk világszínház, misztérium, de mégis: opera, nagyoperai-oratoriális tablókkal, zsánerjelenetekkel, hagyományos áriákkal, sőt dalokkal, meg concertatókkal, táncokkal, valamint a szerzőre oly jellemző meztelen, sokszor egyszólamú szituáció-zenékkel, amelyek a csupaszságban, elvonatkoztatásban keresik a kifejezhetetlenül telített, tömény tartalmak érzékeltetésének eszközét” – írta Tallián Tibor, az opera Kovalik Balázs által rendezett szegedi előadása nyomán.

A mű töredezett, epizodikus szerkezete, víziószerű fantasztikuma, a dramaturgiai sablonok meghaladása a Mefistofelét ízig-vérig modern operává avatja, melynek színpadra segítése mindenkor izgalmas színházi kalandnak számít.

Az opera bemutatójára szeptember 14-én kerül sor, este 7 órai kezdettel. Mefistofele szerepében Bretz Gábor látható majd, míg Faustot Fekete Attila formálja meg. A szereposztásról és az egész műről bővebb információkat az Operaház hivatalos honlapján találhatnak.

- zene.hu-

[2010.09.08.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
AZONNALI HITELEK CSALÁS NÉLKÜL szolgáltatás [2024.11.02.]
CSALÁS NÉLKÜLI HITELT KERES? szolgáltatás [2024.11.02.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

A kevesebb néha több - Bryan Adams koncerten jártunk
Avagy egy hibátlan koncert epizódjai....

Tűz és Jég - Sonata Arctica / Firewind koncert a Barba Negraban
Egy év után újra...

Stadion rock miniben a Barba Negra-ban
Megnéztük a Zanzibar 25 koncertet az Akváriumban - képekkel
24601 - egy életen át - Pár gondolat az újonnan bemutatott A nyomorultakról
Ilyen volt a Quimby idei utolsó koncertje - képriport
Atlantisz kalózai visszatértek hozzánk - Visions of Atlantis koncerten jártunk 
beszámolók még