2024. december 22. | vasárnap | Zéno nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Felborult a hajó, Babe! - interjú az Ozone Mamával
KFT 29. születésnapi koncert az A38-on
Győztes forradalom - vér nélkül
Sötétségbe burkolózik az A38
Tömör gyönyör - The Dillinger Escape Plan a Dürerben
Szombaton az A38-on mutatja be új lemezét az Óriás
Kapcsolatok
Santa Diver Trio
Kapcsolódó események
Ólafur Arnalds (IS), Santa Diver
[2010. november 9.
kedd 22:00]

Ólafur Arnalds és Santa Diver az A38-on

A kifinomult zenéjéről méltán híres, hamarosan a London Jazz Festivalon fellépő honi Santa Diver trió ezúttal egy rendkívül különös alkotónak, az izlandi Ólafur Arnalds-sznak az előegyüttese. Arnalds a klasszikus zenei hangzás és a pop keverékével olyan zenét hozott létre, amelynek a meghallgatásáért sorban állnak Európaszerte a jegypénztárak előtt, nem véletlenül.

Nehéz elhinni, hogy Ólafur Arnalds, ez a mindössze 23 éves izlandi fiatalember hardcore zenekarok dobosaként kezdte karrierjét. Eddigi két szólólemezére ugyanis zongorára, vonósokra és leheletfinom elektronikára épített lassú, gyönyörű, már-már ambientes, klasszikuszenei romantikával kacérkodó darabokat komponált. Érzékeny, felemelő és magával ragadó: ez Arnalds művészetének titka.

Ólafir Arnalds 1987-ben született Reykyavík egy apró elővárosában, Mosfellsbærben. Klasszikus- és komolyzenei tanulmányai közben/után, mág tizenévesen a Fighting Shit és a Celestine nevű hardcore-együttesek dobosaként szerzett hírnevet szülőhazájában, és közreműködőként-zeneszerzőként azóta is nagy kedvvel kirándul a keményebb zenék területére: számos metállemezen hallhatók Arnalds finom intrói, zongorás-vonós betétjei.

Húszévesen jelentette meg első szólólemezét, amely azonbár már vajmi kevés kötődést mutatott a hardcore-hoz. Sokkla inkább egyfajta „neoklasszikus” attitűd jellemző rá: finom, érzelmes, már-már szentimentális dalok és hangszőnyegek terülnek egymásra, az Arnaldsra azóta is oly jellemző zongora-vonósnégyes hangszerelésben. Az izlandi fiatalember egyedülálló zenei világa óriási sikert aratott, mindenekelőtt az európai kritikusok körében. Az igaz népszerűséget egyrészt az hozta meg számára, hogy a poszt-rock izlandi kulcsegyüttese, a Sigur Rós felkérte közreműködőnek európai turnéjára, másrészt meg különleges webes projektje, a Found Songs. Ez utóbbiban egy héten keresztül naponta komponált egy-egy dalt, amit elérhetővé tett honlapján; a több százezer letöltés a projekt és Arnalds nagyszabású sikerét hozta.

2009-ben kísérőzenét komponált Wayne McGregor balettjéhez, a Dyad 1909-hez, miközben második szólólemezén dolgozott. Az idén megjelent album az előzőn megkezdett utat folytatta: akusztikus hangszerelés ötvöződik finom elektronikus loopokkal, ambientes effektekkel, mindezek fölött pedig Arnalds szomorkás hangja szárnyal. A művész e lemez európai bemutató turnéján ejti újtba az A38 Hajót.

A Santa Diver napjaink egyik legígéretesebb zenei formációja: technoid zenei felfogása és lüktetése, a különböző népzenékből és a dzsesszből hozott dallamvilága és szabadsága egyedülálló ötvözetet alkot, ami nem csupán önmagában gyönyörű, de nagyon aktuális, ezredfordulós zene is egyben. Minimalizmus, ambient, world music vagy dzsessz – műfajok és stílusok, amikből a Santa Diver muzsikája táplálkozik, de ez a sok szempontból végletes zene egyik sem igazán. Az egyik pillanatban lüktető ritmusok és effektek szabadítanak fel letaglózó erejű energiát, a másikban gyönyörű dallamok repítenek finom hangulatba – a Santa Divertől távol áll a hagyományos műfaji sémák kiszámíthatósága.

A trió tagjai a kortárs magyar zenei élet ismert alakjai. A hegedűs Kézdy Luca sokoldalúságához nem fér kétség: klasszikuszenei előképzettség, közönségdíj a Magyar Rádió 2006-os dzsesszhegedű-versenyén, eközben esztétika és filozófia szak az ELTE-n. Állandó tagja a Free Style Chamber Orchestrának, de éppígy együttműködik független színházi produkciókkal vagy a kortárs zene nemzetközi kiválóságaival, mint például Alexander Balanescu. Szesztay Dávid elsősorban ugyan zongorista, de gitárosként-basszusgitárosként is ismert, és az utóbbi években a magyar zenei élet legizgalmasabb vállalkozásiban vett részt: a Sabák Péterrel közösen alapított Kamu zenekarban, Márkos Albert Budbudasában, illetve saját Dav nevű formációjában. Emellett fáradhatatlan filmzeneszerző, illetve tagja a Pont Műhelynek. Halmos András dobosként és szervezőként pedig szinte mindenből kiveszi a részét, amiből új, izgalmas kortárszenei kezdeményezések születnek: a Kampec Dolorestől a Chakra Hackerig, a Pop Ivatól a Tritonig számtalan hazai együttesnek (volt) tagja, és együttműködéseinek lenyűgöző felsorolása (Eugene Chadbourne, William Parker, John Zorn, Hamid Drake, Laurent Blondiau mellett a hazai avantgárd jóformán összes kulcsfigurája Cziránku Sándortól Dresch Mihályon át Csihar Attiláig).

[2010.11.05.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
AZONNALI PRIVÁT ONLINE HITELEK szolgáltatás [2024.12.18.]
EXPRESS HITELEK 30 PERCEN BELÜL szolgáltatás [2024.12.16.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Happy metal party az Analog music hallban
Happy Heavy Metal, azaz Freedom Call klub koncert az...

A cselló metal királyai újra elvarázsolták Budapestet - Apocalyptica koncert a Barba Negraban
A...

Phoebe és Jason: Egy elfojtott szerelem története 
Szabó Kimmel Tamás és Hermányi Mariann David Mamet drámájában a Centrálban - képekkel
Melodikus death metal szeánsz a Barba Negraban
Elbúcsúztunk a Sepulturatól  
Az olasz életérzést Budapesten is megmutatta az Il Volo
beszámolók még