"Mi nem gyártunk magunkról műhíreket" - interjú a Propeller zenekarral
Egy friss Pesti Estet lapozgatva megakadt a szemem e Gödör december 7-i estjén, ahol a Propeller ismét fellép majd, jó hosszú kihagyás után. Vető Pétert, a zenekar frontemberét kérdeztem ennek kapcsán.
- Aki eljár gyakran a Gödörbe, netán járja a nagy fesztiválokat, vagy egyszerűen csak hallgatja az MR2 Petőfi Rádiót, az biztosan kívülről fújja már a Nem beszél című nótátokat. Mostanában viszont nagy a csönd körülöttetek. Miért?
- A csend csak olyan, amilyen egy értelmes társaságot körülleng, ha épp dolgozik. Minket nem a celeb világ atmoszférája leng körül, tehát ha nincs még kész, amivel elő akarunk rukkolni, akkor nem gyártunk magunkról műhíreket. Lehet, hogy ez nem trendi, mert ha botrányhősök lennénk, nagyobb lenne publicitásunk is... Készülnek az új dalok, egy klip, melynek egy részanyagát már nyáron rögzítettük, tehát nem unatkozunk. Természetesen, mint minden munkafolyamat, amely nagyobb koncentrációt igényel, jobb esetben megelőz egy feltöltődési időszak, nagyjából ezen is túl vagyunk, illetve más-más formációk, zenei közösségekben való megfordulás után ismét feltöltődve dolgozunk.
- A fesztivál szezonban láttalak titeket az EFOTT és a PAFE színpadán is (utóbbihoz ezúton is gratulálok, fantasztikus hangulatot varázsoltatok). Viszont rengeteg fesztivál van még, ahol a közönség szerintem megérdemelne egy Propeller bulit. A ti hibátok, vagy a szervezőké, hogy ilyen kevés lehetőségetek volt idén?
- Az EFFOT és PAFE koncert tényleg nagyon jól sikerült, amolyan jókor, jó időben, jó emberekkel való közös pillanat volt. Nagyon élveztük, remélem sok ilyenben lesz még részünk. A fesztiválok szervezés stuktúrájába nem látok bele olyan mélyen, mint a zenekar menedzselésével foglalkozó személy, történetesen a zenekar dobosa, Atka, de ismerve lelkiismeretes hozzáállását gyanítom, hogy nem a legegyszerűbb feladat a bejutás, bejuttatás. Az hogy mindemellett még jó bulit is tudj csinálni, ahhoz megamennyi más csillagnak is jól kell állni. Többször átéltük már az évek során, hogy olyan kiváló zenekarokkal játszottunk egy időben, mint a Kispál és a Borz, vagy a Quimby, nos ilyenkor igen nehéz plusz közönséget találni egy produkciónak a sajátja mellet, pedig az ilyen fesztiválokra minden zenekar nagy reményekkel teli közeledik, bízva abban, hogy kiszabadul a klubélet közegéből, és újabb embereket szólíthat meg.
- A szervezés gondolom azért sem a legegyszerűbb, mert nyilván a szervezők és menedzserek között sokáig megy a harc, és sokszor az utolsó pillanatban derül ki egy fellépés. Ilyenkor el kell dönteni, hogy érdemes-e reklám és felkészülés hiányában elmenni. Az idei szepetmberfeszt meghívását idén például hasonló okok miatt nem vállalhattuk el. Persze van, hogy az ember mérlegel és olyan közönség esetén, amely számára különösen kedves, minden energiát belefektet, és megjelenik. Ilyen volt a tavaszi LEN (egyetemi) fesztiválos szereplésünk, ahol nagyon jól éreztük magunkat és szerencsére nem csak mi.
- Mára már szinte minden, hozzátok hasonló zenekar játszott már akusztikusan az MR2 Petőfi Rádióban. Olyanok is, akiknek a zenéit amúgy nem játssza a rádió. A Propellertől a Nem beszél viszont évek óta megy, akusztikusan még sem hallhattuk a zenekart. Miért?
- Ez találó kérdés, mert a zenekar évek óta játszik akusztikusan, teljes repertoárral, amely akusztikus hangszerelésben és kicsit máképp szólal meg, mint a hagyományos koncertek. Az akusztikus világhoz egyébként alázattal közelít a zenekar, ergo nem erőlködünk különböző helyeken. Ahol látják a műsorunkban a fantáziát oda nagyon szívesen megyünk. A III.kerületi Bonyai Pub-ban például minden hónapban van egy akusztikus bulink. A közönség, aki nem ismeri többnyire nagyon meglepődik, hogy milyen színvonalú a műsor, valahogy nem gondolja rólunk senki, pedig a tagoknak majdnem évtizedes akusztikus koncertrutinja van már különböző formációk által. A tavalyi EFOTT Dunaújvárosban az akusztikus színpadára invitálta a zenekart, és nagyon boldogok voltunk, hogy a lemezünkön produceri teendőket elvállaló Jamie Winchester is játszott velünk néhány dalt a koncerten, hiszen a programban minket megelőzően ők játszottak.
- Mennyiben másak az új Propeller számok?
- A zenekar soha nem játszott bonyolult dolgokat, és ez a jövőben sem lesz másként. Az új dalok nem erőltetetten egyszerűek, hanem amolyan a könnyed, magától értetődő egyszerűség jeleit hordozzák magukon. A szövegeken is próbáljuk ezt a világot megteremteni, de itt én vagyok a szűk keresztmetszet, mert rengeteg verset olvasok, és engem lenyűgöznek a különböző ritmikai képletek. Ez nyomot hagy a dalszövegeimen, és nem mindenki érti, de majd ez is alakul valahogy. Azt hiszem zeneileg mindig is valami ilyesmit kerestünk magunkban, csak éppen most kezdjük ezt a valamit megtalálni. A megszólalás könyörtelenül 21. századi lesz, ha nem sikerül úgy megszólaltatni a lemezen, akkor inkább nem is lesz új lemez.
- Most, hogy új számokat írtok, elképzelhető, hogy újra törzshelyetekké válik a Gödör?
- Megtisztelő lenne, ha ott játszhatnánk sűrűn, mert az azt jelentené, hogy a ránk ellátogató közönség gyarapodik, reméljük így lesz. További előnye,a Gödörnek, hogy nagyon kooperatív technikai személyzet áll rendelkezésre. Épp egy hónappal ezelőtt beszélgettem az egyik hangmérnökkel és nagyon jól esett, amit mondott "Nem én vagyok érted és te sem értem, hanem mi együtt vagyunk a közönségért". Én konkrétan évek óta az ilyen hozzáállásról álmodom, és lőn.
-humusz-
[2010.12.07.]