Balatonlellén jó volt magyarnak lenni...
Hatalmas sajtóérdeklődés közepette, sikeresen zajlott le az első Magyar Világtalálkozó. Bár az időjárás nem fogadta kegyeibe a résztvevőket – az évszakban megszokottnál jóval hidegebb volt, a nyitónapon még orkán is tombolt a vízparton, a négynapos rendezvényen végig borongós, esős volt az égbolt –, a lelkekben kisütött a nap. Joó Gézával, a Világfesztivál szóvivőjével beszélgettünk
Balatonlellén, június 30-július 03. között, négy napra otthonra talált összmagyarságunk: minden volt, ami magyar. Egy tucat helyszínen, több mint száz programra érkeztek tengeren- és határon túli országból a résztvevők. Tizenkét konferencia, a két nagyszínpadon ezernél is több fellépő művész, együttesek, zenekarok, koncertek, találkozók, versenyek zajlottak, miközben a látogatók megkóstolhatták a magyar konyha ízeit, finomságait és italait, megtekinthették a jurtasátrak kézműveseinek termékeit.
Magyar-Lengyel Barátság Nappal kezdődött az eseménysorozat. A szomszédos Balatonlellén a Magyar Népfőiskolai Collegium nemzetközi közgyűlése, majd a Reformátusok Tanácskozó Zsinata zajlott. Este a római katolikus templomban ökumenikus istentiszteletet celebráltak, amelynek kísérőprogramjaként neves előadóművészek – többek között Pitti Katalin és a Sotto Voce Énekegyüttes – adtak színvonalas kulturális műsort.
Július 01-jén került sor a Világtalálkozó impozáns hivatalos megnyitójára a Főtéri Rendezvénypark mintegy ötezer négyzetméteres területén. Ezt követően adták át A Világ Magyarságáért (Józsa Judit kerámiaszobrász Életfa című alkotása) elismeréseket.
Ezután került sor a szomszédos Emlékparkban a Megmaradásunkért jelképmű ünnepélyes átadására, amelyet az I. Magyar Világtalálkozó emlékére, a magyar összefogás jegyében, dr. Tanka László, a Világtalálkozó elnöke és Kenéz István, Balatonlelle polgármestere felkérésére Farkaslaki Jakab György faszobrász alkotott egy erdélyi tölgyfából.
A megnyitó után a Főtéri Rendezvényparkban a folklórfesztivál, a mintegy 45 ezer négyzetméteres Vízparti Tér helyszínének nagyszínpadán pedig a könnyűzenei műsor következett, miközben hat helyszínen – csaknem ugyanazon időben – konferenciák (pl. az Egészségkonferencia, illetve a Magyarsághíd–Hungarikumok-konferencia a Balaton vizén úszó Szent Miklós sétahajó fedélzetén), találkozók kezdődtek, amelyeken alkalmanként 80-250 közötti érdeklődő, résztvevő jelent meg.
Miközben a konferenciák zajlottak, a Találka Téren ismerkedtek a különböző országokból érkezők, a nagyszínpadon pedig Méry Péter irányításával, Joó Géza műsorvezetésével és Kuti László (hangtechnika, DJ) közreműködésével a könnyűzenei élet legnépszerűbb személyiségei léptek fel. Néhány név, akiknek olykor 3-4 ezer ember tapsolt a Vízparti Tér nagysátrában, illetve a Főtéri Rendezvényparkban: Demjén Ferenc, Tamás Gábor, Szikora Robi, Balázs Fecó, Szentpéteri Csilla, Keresztes Ildikó, a Kormorán együttes, Pomázi Zoltán az új Bojtorján együttesből, Mouksa és a Psychedelic Cowboys, Király Viktor, IVAN & az Emperor Dance, Kefír, Komáromi Pisti és a Live Band, Poór Péter Zsuzsival és Orsival, Galambos Lajos zenekarával, Dávid Viktória gospelénekes, Steve Taylor svédországi pánsípművész, Lendvay Gabriella New Yorkból, Simándy Adél Svédországból, Éles István, a 4 For Dance együttes, Dévai Nagy Kamilla és Krónikás Zenede, Szakács Gábor és a Szkíta Örökség Társulat, Magor és szív útjai dobszólók, illetve még sokan mások.
A Joó Gézával készült interjút majd a következő oldalon találod!
A Szabadtéri Színház nagyszínpadán csaknem éjfélig tartott – Leblanc Győző és Tóth Éva főszereplésével, illetve további neves előadóművészek közreműködésével – a Csárdáskirálynő nagyoperett, amelynek sok száz néző tapsolt.
Nagy érdeklődés övezte a Magyarok Szépe – A Világtalálkozó Királynője választást, amelynek döntőjébe 21 magyar szépség jutott. A döntő során a lányok előbb a maguk által választott öltözékben, majd fürdőruhában, végül alkalmi ruhában mutatkoztak be a zsűri és a több ezres közönség előtt. A csaknem hűvös hajnalba nyúló versenyen a zsűri Kárpátalja szépének, Bozsár Ivettnek ítélte oda a koronát, a két udvarhölgy pedig Béres Evelin és Virágh Nóra lett.
Szép számmal volt a Világtalálkozón kiállító, szakács, finom étel és ital, volt ökör- és malacsütés, grillezés, halétel, házi lepény, faszenes kürtös kalács, bográcsos, egytálételek a Kárpát-medence konyháiban, a Magyar Ízek Utcájában, a Hungarikum Faluban csakúgy, mint a Bor és Pálinka Faluban.
Hatalmas sajtóérdeklődés (Magyar Televízió, Duna TV, Hír TV, Echo TV, ATV, tv2, Magyar Rádió, valamint az országos és a regionális nyomtatott sajtó képviselői) kísérte végig a rendezvényt, amiről még külföldi televíziós csatornák (a New York-i és melbourne-i magyar televízió) is hírt adtak.
Néhány kérdés erejéig mikrofonvégre kaptuk az eseménysorozat szóvivőjét, Joó Gézát. Lapozz![2011.07.24.]