New York-ban debütál Mester Tamás operája
Havas Ágnes igazgató elárulta, hogy évek óta kap apróbb szemrehányásokat és kérdéseket a szakma és a sajtó képviselőitől arra vonatkozóan, hogy egy magyar operafesztivál miért nem mutat be magyar operákat? A válasz egyszerű: “Nem szerettünk volna csak úgy leemelni a polcról egy elkészült művet, az operaverseny mindig is úttörőnek számított törekvéseiben, s ez ebben sem lesz másképp. Saját operákat szeretnénk rendelni, olyanokat, amelyekre a Fesztivál is büszke lehet és olyanokat, amik külföldön is megállják a helyüket, hiszen a Fesztivál szerkezetének megfelelően először a külföldi partneroperaházban kerülnek majd bemutatásra.”
Így az első saját opera, a 2013-as év magyar ősbemutatója
Mester Tamás Originum című szerzeménye lesz, mely New York-ban debütál. A rockzenész élete fontos állomásának tartja a lehetőséget. “A zenét bonthatjuk kategóriákra, s ezt általában meg is tesszük, de számomra ezek a falak nem léteznek. Nem azért mert átjárhatók, hanem mert a jó zene nem az elme tartalmából születik, hiszen akkor csupán önismétlés lenne, vagy még rosszabb esetben mások ismétlése. Nagyon meglepett a felkérés, de talán nem véletlen hogy az első beszélgetés tizedik percében már a szinopszisról kezdtem beszélni, egy olyan művel kapcsolatban, aminek a megírási szándéka még jómagam számára sem volt nyilvánvaló. Próbálok nem megijedni a feladattól, és nem túlságosan komolyan venni magamat, mert attól könnyen elveszíthetném mindazt az ártatlanságot és ösztönösséget, ami egy ilyen mű megírásához szükséges.”
2014-ben
Csapó Gyula Phaedrájának 4. Felvonása kerül színrevitelre a Plzeñi Nemzeti Színházzal közösen, s az este azzal a szintén egyfelvonásos darabbal egészül majd ki, melyre a fesztivál a plzeñi színházzal közösen ír ki pályázatot az elkövetkezendő időszakban. Mindez a Plzeñ 2015 Európa Kulturális Fővárosa program felvezető évének attrakciója is egyben. Boronkay Antal, a felkérésben fontos szerepet vállaló Editio Musica - és a szerző - képviseletében annyit árult el a műről, hogy ez sem számít túlságosan hagyományos operának. Csapó négynyelvű, parodisztikus és tragikus öt felvonásos operájának minden felvonása önállóan is megállja a helyét a színpadon. Terjedelméből fakadóan a negyedik felvonás kerül majd bemutatásra, melyről idén októberben a Magyar Rádió is felvételt készít.
A jelenleg távolinak tűnő 2015-ös évben várható ősbemutató igazi kulturális “bomba”. Eötvös Péter – a Velencei Biennále Arany Oroszlán Életműdíj-várományos zeneszerzője – ugyanis beleegyezett, hogy a Fesztivál részese lehessen készülő operája bemutatásának. A komponista 2016-ig négy operája bemutatóján dolgozik. Elmondása szerint az Armel részvételével készülő bemutató különleges koprodukcióban valósul meg, amerikai és európai operaházak bevonásával. Az egyfelvonásos darab – mely Baricco Senza Sangue című novellaregényéből készül – jól meghatározott céllal születik. A szerző bevallása szerint – annak tudatában, hogy Bartók A kékszakállú herceg várának gyakran nehéz “párt találni” – olyan darabot szeretne alkotni, ami atmoszférájában és dramaturgiájában is egységben van Bartók egyfelvonásosával. Eötvös úgy gondolja, hogy Baricco történetét annak hangulata, tematikája alkalmassá teszi arra, hogy bemutatója Bartók művében “folytatódjék”. A fesztivál bemutatóját – melyért jelenleg a legnevesebb francia operaházak versengenek – Alföldi Róbert rendezi majd.
Az Operafesztivál négy éve kápráztatja el különleges ritkaságokkal az operaszerető közönséget. Ezek az új, merész lépések azonban már jócskán túlmutatnak határainkon, helyet biztosítva a fesztivál és kezdeményezései számára a nagybetűs nemzetközi operaéletben. Mindez a legismertebb francia kulturális fesztiválváros figyelmét sem kerülte el: az Avignon-i Operaház szeretné “átvenni” az Armel Operafesztivált, s addig is, míg ennek a rendkívül összetett és hihetetlen szervezési munkával járó lépésnek az előkészítése folyik, első lépésként az Opera d’Avignon 2012-ben vendégül látja színpadán a Fesztivál – nemzetközi zsűri által – idén legjobbnak választott produkcióját.
– Armel Produkció és Sajtóiroda –
(A képek az Armel tulajdonát képezik)
[2011.09.26.]