Hidak zenei pilléreken: görög-magyar zenei párhuzamok a Müpában
Sebestyén Márta pályájának egy újabb állomása, természetes folytatása lesz november 5-én az UNESCO „Művészek a békéért” kezdeményezése keretében megvalósuló produkció, melynek során a közös pentaton skála pilléreire ver hidat a görög és a magyar zenei motívumok között, neves vendégművészek segítségével.
A világhírű énekes zenepedagógus édesanyja révén került kapcsolatba a zenével, aki Kodály Zoltán egykori tanítványa volt. A népdalok világa hamar magával ragadta, tehetségére már fiatalon felfigyeltek. Az Év énekesnője elismeréstől kezdve a Liszt-, Prima Primissima- és Kossuth-díjon át a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjéig mára szinte valamennyi jelentős hazai díjat megkapott, de az Oscar-díjas Angol beteg c. filmben és Deep Forest Grammy-díjas albumán is énekelt.
Zenei termékenységét, művészetének sokoldalúságát mutatja, hogy pályafutása során saját albumai mellett különböző formációkkal számos lemezen működött közre. Előadásában a japán császár, a spanyol király és az angol uralkodói ház is megismerhette a magyar népdalok sajátos hangulatát, mintegy harminc nyelven előadott énekeivel földrajzi, szellemi és kulturális távolságokat hidal át.
A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben a magyar és a görög zene között von párhuzamot, a műsor alapját csángó és epiruszi motívumok képezik, melynek során a táncházi hagyomány is találkozik a trák zonaradiko tánccal. A „hídépítésben” a The Görögs Ensemble, a Bridges sikeres thesszaloniki premierjén is közreműködő együttes, valamint Balogh Kálmán cimbalomművész, a hazai világzenei élet egyik legkiemelkedőbb alakja lesz a segítségére.
[2011.11.03.]