2024. április 19. | péntek | Emma nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Lenyűgöző képekben! Ez történt a Csillag születikben szombat este  
Vásáry André titkos doppingja a közönség
Finom elegancia jellemzi Vásáry André megújult weboldalát
Vásáry André Ünnepel!
Vásáry André ismét Szlovákiában lépett fel
Vásáry André műfajt vált?
Legyen az Ünnep maga az ajándék - remek rendezvényen lép fel Vásáry André
Vásáry André: "nagy megtiszteltetést jelent számomra, hogy ezen a helyszínen felléphetek" 
Képgalériák
Adventi hangversenysorozat a Magyar Vöröskereszt javára
Kapcsolatok
Nédó Olga
Bartha Katalin
Vásáry André
Szent Erzsébet Kamarazenekar

Sikeresen indult az Adventi hangversenysorozat - december 11-én folytatják

Ebben az esztendőben 2011. november 27-ére esett Advent első vasárnapja. Az adventi koszorú első gyertyáját ezen a napon gyújtottuk meg, s ezzel hivatalosan is kezdetét vette a karácsonyi szezon. Bár maga ez az időszak a hagyomány szerint a csendes várakozás ideje, a jótékonyság is fontos eleme a karácsonyi készülődésnek.

Szerencsére a hazai művészeti életben is egyre inkább észrevehető ez a készülődés. Advent második vasárnapján indult útjára egy adventi rendezvénysorozat, melyeken a fellépő művészek mindegyike elkötelezett a jótékonysági fellépések iránt. A Magyar Vöröskereszt javára rendezett hangversenysorozat állomásai: a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia, a Felsővízivárosi Szent Anna Templom, valamint az Óbudai Kulturális Központ.

A jótékonysági koncertsorozat nyitó rendezvényének tehát a kiváló akusztikájú Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia adott otthont 2011. december 4-én, ahol 19.30 órakor vette kezdetét a műsor.

Előadás előtt elsőként Farkas Attilát, a koncert szervezőjét sikerült megkérdeznünk a programról.

- A Vöröskereszt mai fő tevékenységén belül hogyan választjátok ki az eseményeket és hogyan jön képbe a kultúra, a zene és a hangversenysorozat?
- Két oldalról találkozott a kezdeményezés. Egyrészt a Vöröskereszt keresett egy embert, aki szívesen áll a koncertsorozat mögé az adventi témakörben, én pedig mindig is szerettem volna jótékonykodni. Így adott volt a lehetőség, hogy egy szép klasszikus zenei produkciót összehozzak úgy, hogy egy nagy szervezet javára tehetem meg, ahol biztos vagyok benne, hogy a bevételt megfelelő célokra fordítják.

- Melyek ezek a célok?
- A Magyar Vöröskereszt célkitűzései közül a legjobban szeretem és az egyik legfontosabbnak tartom a vérgyűjtő akciókat, magam is aktív véradó vagyok.

- Ez egy templomi koncert, az egyházi kör hogyan fogadta a megkeresést?
- Nagyon sok templomot kerestünk meg és örömünkre sok nagyhírű templom fogadókész volt az ötletre. Idő hiányában azonban nekünk kellett kiválasztani a helyszínt, így esett a választás a Belvárosi Főplébániára, illetve a Batthyány téri Szent Anna Plébánia Templomra.

- A jótékonysági est résztvevőit hogy választották ki?
- Igyekeztünk olyan művészeket választani, akiknek a népszerűsége még több embert hívhat erre a koncertre. Emellett a szereplők mindegyike személy szerint is elkötelezett a karitatív tevékenységek felé, így örömmel tettek eleget a meghívásunknak.

A közönséget Puskás András, Belváros-Lipótváros Önkormányzatának alpolgármestere nyitóbeszéddel köszöntötte. A felkonferálást követően Virágh András orgonaművész előadásában hallhattuk Bach: D-moll Toccata és Fuga című művét, majd Bach: D-moll kettősverseny I-II. hangzott el Nédó Olga és Bartha Katalin gyönyörű hegedűjátékával, melyet a Szent Erzsébet Kamarazenekar kísért.

A művészekkel a próba szünetében beszélgettünk. Először Nédó Olgát, a mindig ragyogó mosolyú hegedűművészt kérdeztük.

- Hogyan talált a zenére, a hegedűre?
- Nagypapám hegedűművész volt, ezáltal jött az ihlet. Eredetileg állatorvos szerettem volna lenni, édesapám pedig jogi pályára szánt. Így viszonylag későn, kilenc és fél évesen kezdtem hegedülni, rájöttek, hogy van hozzá tehetségem, 12 évesen pedig már kiemelt nívódíjat kaptam.

- Hogyan lett a Magyar Vöröskereszt kulturális nagykövete?
- 2009-ben felkértek egy nagyszabású jótékonysági koncertre a Művészetek Palotájában, ahol többek között Varnus Xavérral, Pintér Tiborral, a Rajkó zenekarral léptünk fel. A jól sikerült koncertet 2010-ben megismételtük a Thália Színházban. Egyre több koncertet rendeztünk a Vöröskereszt javára, így 2011-ben Habsburg György felajánlotta a kulturális vonal képviseletét, melyet nagy örömmel és büszkeséggel vállaltam. Célom tovább vinni a Vöröskereszt jó hírnevét a művészeti vonalon. Próbálom a zenémen keresztül eljuttatni az emberekhez, hogy mindenki adakozzon, aki megteheti, akinek pedig szüksége van rá, ne szégyelljen kérni. Fontos számomra a templomi koncert, Mága Zoltánnal 100 templomi koncertet csináltunk végig, de szeretném ezt az eszmét én is tovább vinni. Nagyon fontos számomra, hogy társadalmi rangtól függetlenül, nemre, felekezetre, bőrszínre tekintet nélkül egymás mellett ülhetnek az emberek és élvezhetik a zene szépségét, ami egy összetartó kapocs, közös nyelv közöttünk.

Ajánlunk egy jó koncertet!

Bartha Katalin is szívesen állt rendelkezésünkre, a Szent Erzsébet Kamarazenekar nevében.

- Kérem, meséljen a zenekarról!
- Az Art’s Harmony művészeti társaság vezetője vagyok és mi tartjuk fenn ezt a zenekart. 2007-ben, a Szent Erzsébet év kapcsán alakultunk és évente rendezünk koncertsorozatokat. A második nevünk Első Magyar Professzionális Zenekar. Minden tagunk valamelyik zenekar tagja és kiegészítő tevékenységként kamarazenekari felállásban is részt veszünk a koncerteken. Minden esetben jótékonysági célra ajánljuk fel a bevételt.

- Hogyan választják ki a célokat?
- A célok igazából megkeresnek minket. Nem olyan nehéz olyan célt találni, amellyel segíteni tudunk másoknak.

- Mit jelent a zenekar szlogenje, a civil harmónia megteremtése?
- Az Art’s Harmony társaság működésében is fontos szempont a harmónia, több művészeti ághoz kapcsolódóan hozunk létre előadásokat. A Szent Erzsébet Kamarazenekar előadásaival is kapcsolódunk például multimédiás vetítéshez vagy szöveges, prózai előadáshoz. A tagok nagyon jó közösséget alkotnak, itt senkinek nem a pénzkereset a fő szempont, ha jut is minimális összeg, az a költségtérítésre elég. Mindenkinek nagyon nehéz a lehetőséget megtalálni a jótékonyságra. Vannak időszakok, amikor mi is nehezen tudunk mozdulni, máskor egy-egy pályázati támogatás elnyerésével tudjuk fedezni a költségeket és így ingyen, vagy minimális térítéssel tudunk fellépni.

A fellépő művészek között köszönthettük Vásáry André férfi szoprán énekest, aki rendszeres résztvevője és segítője a hasonló megmozdulásoknak. A Magyarországon egyedülálló, és a világon is igen ritka hangi adottságokkal megáldott művész kamarazenekari kísérettel énekelte Bach: Air című művét, valamint César Frank: Panis Angelicus című dalát, a közönség nagy örömére. Vele a koncert után sikerült beszélgetnünk.

- Hogyan hatott rád a kamarazenekari össz-munka?
- Nem ez az első alkalom, hogy kamarazenekarral szerepelek, mindig nagy élmény, van egy különleges varázsa. A templomi fellépések szintén mindig különlegesen szépek, úgy érzem ajándék a sorstól, hogy ezeken a helyeken énekelhetek.

- A jótékonyság széles skáláján szerepelsz, felsorolni is sok lenne a listát. Milyen szempontok szerint választod ki, hogy milyen ügy mellé állsz, illetve van-e a saját életedből olyan élmény, ami arra késztet, hogy jótékonykodj?
- A saját életemet tekintve mindig rácsodálkozom, hogy mennyire hálás lehetek a sorsnak, hogy azt csinálhatom, amit szeretek. Ezért érzem úgy, hogy ezt meg kell hálálnom a közönségnek, meg kell próbálnom visszaadni valamit abból a szerencséből és örömből, amit én kapok azáltal, hogy itt énekelhetek, ilyen csodálatos környezetben és ilyen csodálatos zenészekkel. Erkölcsi kötelességnek érzem, hogy a művészek jótékonysági rendezvényeken vegyenek részt. Mindig nagy örömmel jövök, de tény és való, hogy sokkal több a felkérés, mint amennyit meg lehet csinálni és egy idő után szelektálni is kell, hiszen az ember nem lehet ott mindenütt. A Magyar Vöröskereszt azonban egy olyan szervezet, ami az elmúlt 150 évben bebizonyította, hogy valóban az emberek szolgálatában áll és ezért is érdemes a művészek, a művészeti élet segítségére. Ezen kívül pedig nem csak karácsony táján, hanem az év minden szakában igyekszem részt venni jótékonysági rendezvényeken és segíteni a hangommal. Az mindig különös örömmel tölt el, ha templomban énekelhetek és főleg, ha jó célért, lehet ez december, vagy február, vagy május…

Műsoron szerepelt még Bach: D-moll Sarabande - Nédó Olga hegedű, Liszt: Weichnachten (részletek) és Franz Xaver Gruber: Csendes éj - Virágh András orgonaművész, Astor Piazzolla: Ave Maria és Milonga del Angel - a Szent Erzsébet Kamarazenekar előadásában. Az est záró meglepetése volt Csonka Zsuzsanna, a Magyar Állami Operaház magánénekesének Tomas Albinoni: Adagio című csodálatos produkciója, melyet Nédó Olga kísért hegedűn, közreműködött a Szent Erzsébet Kamarazenekar.

A koncert után Csonka Zsuzsanna záró-interjújának egyik mondata az egész estének, annak minden szereplőjére jellemző, méltó összefoglalása:

- Gyönyörű szépen énekelte az Adagiot, hatalmas sikere volt. Miért vállalta el a fellépést?
- Erre azért nehéz válaszolni, mert számomra ez nem kérdés, ha jótékonykodni kell. Teljesen egyértelmű, ha ezzel egy picit tudunk segíteni valahol, akkor ezt megtesszük.

- Ennek a koncertsorozatnak másik állomásán is láthatjuk?
- Igen, lesz folytatás. Az Óbudai Művelődési Központban lépek fel december 11-én, ahol többek között Mozart: Exultate, Jubilate Alleluja tételt, Gounod Bach Ave Maria-ját, Schubert Ave Maria-t is fogom énekelni.

A koncert nagy sikerrel zárult, a közönség megértette a koncert célját és vastapssal honorálta a művészek előadását.
A nézőközönség mellett mi is csodálatos élményekkel térhettünk haza; olyan munkásságukban nagy, emberségükben szerény, mély szakmai alázattal megáldott, segítőkész művészeket hallgathattunk és beszélgethettünk velük, ami számunkra külön ajándék volt. Jó volt ott lenni ezen a koncerten és jó volt ilyen emberek közelében lenni. Szeretettel ajánljuk a sorozat következő állomásait: 2011. december 11-én a Felsővízivárosi Szent Anna Templomot, ahol Király Csaba Liszt-díjas orgonaművész, Nédó Olga hegedűművész, Csonka Zsuzsanna operaénekes lépnek fel a Szent Erzsébet Kamarazenekar közreműködésével, majd 2011. december 16-án az Óbudai Kulturális Központot, ahol Vásáry André, Nédó Olga, Csonka Zsuzsanna és a Szent Erzsébet Kamarazenekar csodálatos előadásában gyönyörködhetnek.


– Pál Erzsébet, Szamay Ilona – 

[2011.12.07.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.18.]
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.17.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Nem jó érzés rádöbbenni, hogy minden hiábavaló - Az ügynök halála a Centrál Színházban
...

A Quimby 33 év után sem hagyott fel a kísérletezéssel
Ha három-négy éve valaki azt mondja...

Megnéztük a Triász együttes koncertjét - képekkel
Lángba borult a Barba Negra a Hooligans koncertjén - fotókkal
Megnéztük Majka 360°-os koncertjét az MVM Dome-ban - képekkel
Szörnyek és Valhalla harcosok szeánsza a Barba Negraban
Újra egy varázsos éj - Loreena McKennitt ismét Budapestre látogatott
beszámolók még