Tilos az Á slágerfesztivál a Hajón
Mi a közös Somában, Kulka Jánosban, Szabó Győzőben, Falusi Mariannban, efZámbó Istvánban, Nagy Ervinben, Bende Zsuzsában (ex-Új Nem) és Fekete Jenőben (ex-Palermo Boogie Gang)? A válasz egyetlen név: a Tilos az Á.
Mindannyian felléptek, dolgoztak a Tilos az Á-ban, vagy csak egyszerűen szerettek oda járni és törzsvendégei voltak a helynek, ami egy teljes generáció számára legalább annyira jelképes, mint egy másik nemzedéknek az Ifipark. Az egykori Tilos az Á szinte napra pontosan 22 évvel ezelőtt nyílt meg, és a résztvevők ebből az alkalomból nagyszabású „slágerfesztivállal” emlékeznek az A38 Hajón Budapest egyetlen klubjára, ami valóban megérdemli a manapság kissé elcsépeltté vált „legendás” jelzőt.
A fellépő énekeseket pedig – meglepő fordulatként - nem más kíséri, mint a Magyar Rádió egykori házi zenekara, a Stúdió 11. Felszabadult előszilveszteri mulatság, a huszonkét éve alapított Tilos az Á emlékére, a negyvenkét éve létező Stúdió 11 közreműködésével! A koncertet megelőzően a welcome drinket pedig maga Szabó Laci, a koncertpince felejthetetlen főura szolgálja fel, szigorúan 22 óráig, a koncertkezdésig.
Bár az egykori Tilos az Á már régen megszűnt, a kortárs kultúrára és közéletre gyakorolt hatása bizony felmérhetetlen. Innen indult a ma is létező Tilos Rádió, lényegében itt (pontosabban a Tilos helyén korábban üzemelt Bakony étteremben) alapították meg a Magyar Narancsot, itt működött a Vajdai Vilmos és Szabó Győző Tilos az Á Performance társulata, a későbbi TÁP Színház. Itt volt rezidens a hazai elektronikus partikultúra nagy öregje, Palotai Zsolt, fellépett itt a teljes magyar könnyű- és nehézzenei underground (manapság független színtérnek mondanánk). Játszott itt Frank Zappa és a Noir Désir, a klub elé, a Mikszáth Kálmán térre szervezett fesztiválok pedig a Sziget Fesztivál közvetlen előfutárainak nevezhetők. A fellépők, törzsvendégek, munkatársak között pedig megfordult szinte mindenki, aki a kilencvenes évek első felében valamit is számított a budapesti kulturális életben (és persze a politikában).
E fellépők, törzsvendégek és munkatársak egy része most, a helyet alapító Németh Vladimir (azaz Vova) kezdeményezésére laza, kötetlen, emlékezős, vidám slágerfesztivállal idézi fel a Tilos az Á semmihez sem hasonlítható atmoszféráját.
Bár a műsor – jellegéből adódóan – még alakítás alatt áll, annyi bizonyos, hogy a Stúdió 11 kíséretében a hatvanas-hetvenes-nyolcvanas évek nagy slágereit adják elő. Mindenképp váratlan például, hogy Bende Zsuzsa, az Új Nem egykori énekesnője a Hal szálka nélkül főcímdalát énekli Szabó Győzővel, a Lacht el Bahhtar egykori frontemberével.
Soma művésznő többek között a Hit the Road Jackkel és az Egy fiú a házból-lal lép fel. Falusi Mariann többek között a Mr Alkoholt, Amy Winehouse Rehabjét és a Jamaikai trombitást adja elő, Kulka János melankolikus összeállításában fő helyet kap a Valahol Európában, Fekete Jenőtől a Georgia on My Mindot és a Nagy utazást hallhatjuk, és önálló blokkban lép fel Szabó Győző, Nagy Ervin és efZámbó István is. Mindezek tetejébe pedig a Stúdió 11 első ízben adja elő az „Orion űrhajóként” elhíresült tévésorozat, az Őrjárat a kozmoszban főcímzenéjére írt zenekari variációit.
Különleges extraként a látogatók számára a welcome drinket nem más szolgálja fel, mint Szabó Laci, a koncertpince valószínűleg mindenki által ismert főura szolgálja fel. A slágerfesztivál után pedig DJ Palotai „emlékezős” szettje idézi meg a Tilos az Á egykor volt, Jean-Michel Verret sokak fejébe beivódott New York-i városképe alatt végigtáncolt éjszakáit.
[2011.12.21.]