˝Ez egy kőkemény csapatmunka.˝ - Exkluzív beszélgetés Mészáros Tamással
Mészáros Tamás több bandával, produkcióban közreműködik, neve azonban talán a Fool Moon vokálegyüttesből csenghet ismerősen. A világhírű orgonista, Rhoda Scott karácsonyi koncertje előtt futottam vele össze a próbák közben, s megragadva az alkalmat, megkérdeztem, mi újság vele.
A tíz éves fennállását 2011-ben ünneplő, a Távol-Keleten nagy népszerűségnek örvendő Fool Moon vokálegyüttes „legfrissebb” tagja [Három éve csatlakozott. – A szerk.], Mészáros Tamás tehetséges, képzett énekes, aki több zenei műfajban is jelen van.
Miután Rhoda Scott-tal felvettem az interjút, majd menni készülök, szembe jön velem a folyosón. Meglepődöm, főleg, miután kiderül, tenor hangjával erősíti a művésznőt kísérő kórust. Leülünk, és elkezdünk beszélgetni…
— Mi szél hozott erre? — Egy Fool Moon-fellépés kapcsán találkoztam Mihalik Árpáddal, beszédbe elegyedtünk, és elmondta, hogy van egy kis kórusuk, a 4 Akkord Show Kórus, amellyel Rhoda Scott koncertjén fognak énekelni. Érdeklődtem, van-e még jegy, de már elkelt az összes. Ezért „poénból” megkérdeztem, nem lehet-e énekelni. Ő viszont komolyan vette, majd a kórusvezetővel való egyeztetés után örömmel fogadtak soraikban.
— Milyen együtt dolgozni a zenetörténet egyik mérföldkövével? — Felemelő érzés, nagyon könnyű vele dolgozni, bár sokat improvizálnak, amit nekünk is gyorsan le kell tudnunk reagálni. Akit külön szeretnék kiemelni, az a zongoristája. Az a hang, ami La Velle torkában van, egy makulátlan gyémánt.
— A koncerten elhangzik a Pásztorok, pásztorok című karácsonyi dal. Gondolom, ebben is közreműködtök. — Igen, két versszakot énekelünk együtt. Vicces volt, amikor az én telefonomról néztük le a szöveget, mert a koncerteket megelőző napon derült ki, Rhoda Scott szeretne valami magyar dalt énekelni, és erre esett a választás.
— Milyen az itthon kevésbé exponált zenei műfajban muzsikáló formáció „legkisebb testvérnek” lenni? Helyeden érzed magad? — A kevésbé exponáltsággal kapcsolatban, valóban, Magyarországon nincsen a könnyűzenei a cappella éneknek hagyománya, kultúrája, és a Fool Moonnal szeretnénk amolyan úttörők lenni. Az USA-ban például alap, természetes, hogy a felsőoktatási intézményeknek vannak ilyen csapatai; német nyelvterületen és a Távol-Keleten pedig szépen jönnek fel ezek a formációk. Szerencsére itthon is van néhány, nagyon profi a cappella együttes – Bolyki Brothers, Four Fathers, Vivat Bacchus –, amelyek igyekszenek ismertté tenni ezt a műfajt kis hazánkban.
Ami engem illet, igyekszem felzárkózni a többiekhez. Nagyon jól érzem magamat a csapatban, lehetőséget kapok a kibontakozásra. Az a zseniális, hogy mind az öten valami plusszal rendelkezünk, amit az egészbe bele tudunk helyezni: Molnár Gábor iszonyatosan kreatív, nagyon otthon van a stúdiótechnikában; Wodala Barnabás egy bemondófigura, nagy mókamester, s mivel félig skót, azaz anyanyelvi szinten beszél angolul, tökéletesen helytáll külföldön egyes, problémás szituációk megoldásakor; Németh Miklós az együttes vezetője, hangszerelője, a webes felületeket (honlap, Facebook) kezeli, intézi; Rácz Gergőnek szintén a stúdiótechnika az erőssége (nagyon profi, házi stúdiójuk van mindkettőjüknek, amelyekben a korábbi lemezek is felvételre kerültek); nekem pedig a PR-, kommunikációs vonal fekszik jobban (talán ezért beszélgetünk most). Ez egy kőkemény csapatmunka.
Csatlakozz, ha szereted a zenét.
— Mik a tervek 2012-re? — Végre sikerült tető alá hoznunk a Fool Moonnal, hogy havi rendszerességgel klubkoncertet tartunk a Cotton Clubban. Az első január 28-án, szombaton, 20 órakor lesz. Az év elején megjelenik a George Michael Jackson 5 címet viselő, George Michael-, Michael Jackson- és Jackson 5-dalokat tartalmazó albumunk, amely az iTunes-ról már letölthető.
— Van-e személyes kedvenced a lemezen, amihez valamilyen különleges élmény fűz? — Mindegyikünknek megvan a maga kedvence (Gergő például imádja Michael Jacksont), és innen jött az ötlet, hogy csináljunk egy ilyen lemezt. A dalok tudatosan kerültek kiválasztásra: azok kaptak helyet a cd-n, amelyeket szeretünk, ám egyben ismertek is. Nem tudom megmagyarázni, miért, de nekem az ABC a kedvencem. Hihetetlen húzása van; és bár nem éneklek benne szólót, nagyon sokat ad nekem az a dal.
A tracklista összeállítása megint csak egy közös munka volt, például az alapján is, miként váltakozzanak a gyors, illetve lassú dalok, hogy ne lehessen megunni.
Nézd meg a Fool Moon egy évtizedes történetét képekben a vokálegyüttes vadonatúj felvétele, a Gone To Soon kíséretében!