Bárki hallgatója lehet a Rocksulinak? Utánajártunk!
A jelentős eredményekkel büszkélkedő, 22 éves múltra visszatekintő debreceni intézmény után Budapesten is megnyitotta kapuit a Rocksuli. Az alapfokú oktatási intézménybe bárki jelentkezhet, kezdő és haladó tanítványoknak egyaránt lehetőségük nyílik a szakma elismert zenészeitől tanulni - az induló oktatásról Vajda Péterrel beszélgettünk.
- Mikor fogalmazódott meg bennetek az ötlet, hogy Budapesten is elindítjátok a Rocksulit?
- A debreceni Rocksuliban 8 évig tanítottam dobolni a gyerekeket. Rengeteg tanári megbeszélésen feljött az ötlet, hogy a Rocksulit más városokban is meg kellene nyitni. 2011 nyarán Kállai János (a gitár tanszék vezetője) megkeresett egy hasonló elképzeléssel. Elvittem őt a debreceni Rocksuli nyári táborába, ami nagyon megtetszett neki. Számomra egyértelmű volt, hogy ha ilyesmibe vágom a fejszémet, akkor csak is a már bevált és elismert Rocksuli mintájára csinálnám meg, kvázi kihelyezett tagozatként. Régi kapcsolat fűz a Dürer Stúdióhoz, melynek az épülete és a vezetői lehetőséget kínáltak a Rocksuli megnyitására. Ezúton is köszönöm Nekik.
- Kifejezetten rockot tanulhatnak a hallgatók, vagy belekóstoltok más műfajokba is?
- A tanári kart több stílust képviselő kiváló zenészek alkotják, így lehetőség van a rock mellett más műfajok elsajátítására is. De ez természetesen a diákoktól is függ. A tananyagot, a tempót, a stílust teljesen egyénre szabják a tanáraink.
Csatlakozz, ha szereted a zenét.
- A január 13-i megnyitó után kezdetét vette az oktatás. Hány tanulótok van jelen pillanatban?
- A megnyitón 35-en iratkoztak be, ez a szám attól a naptól folyamatosan növekszik.
- Folyamatos a jelentkezés? Várjátok még a hallgatókat?
- Persze! Nem kell megvárni egy-egy újabb félév kezdetét, folyamatosan be lehet iratkozni. Várjuk az újabb hallgatókat.
- Mi alapján állítottátok össze a tanári gárdát?
- Első szempont természetesen a hangszeres tudás mellett az volt, hogy emberileg ki tudjanak jönni a diákokkal és egymással is. Fontos szempont volt a türelem, a kitartás, a rugalmasság és az, hogy csapatban tudjunk együtt dolgozni, illetve összetartani majd a Rocksuli diákjainak csapatát. Az összes tanárunk megfelel ezeknek a szempontoknak. Fel is sorolnám őket:
Dob: Kovács Norbert (Mrs Columbo), Czébely Csaba (ex-Pokolgép), Markó Ádám (Special Providence, Kartel, Hrutka Robi), Rékasi Attila (Subscribe) Gitár: Kállai Jani (K3), Kékkői Zalán (Ákos), Nagy Gábor (Wasabi KHT, ex Zanzibar), Csányi Szabi (Black-Out) Billentyű: Pulius Tomi (Mocsok egy kölykök) Basszusgitár: Fekete Tibor Samu (Ákos), Fehérvári Attila (Black-Out) és Ének: Gájer Bálint (Group'n'Swing).
- Milyen képzésre számíthat az, aki nálatok szeretne tanulni? Kizárólag gyakorlati órák vannak, vagy zeneelméleti képzésben is részesülnek a tanulók?
- Az elméleti órák a gyakorlati órák mellett egyaránt a képzés részét képezik. Ezek mellett zenekari gyakorlati órák is vannak.
- Milyen technikai felszereltséggel rendelkezik az iskola?
- A képzéshez az órákon biztosítunk jó minőségű hangszereket, melyek a Hangszerarzenállal történő együttműködésünknek köszönhetőek. Minden szaknak külön terme van, illetve termei vannak, ugyanis a doboktatáshoz például két teljesen hangszigetelt termet biztosít a Rocksuli.
- Hogyan bizonyíthatják tehetségüket a hallgatók? Lesznek vizsgák, koncertek?
- Lesznek, de nem „hagyományos” vizsgák. A hallgatók minden félév végén fellépnek egy nagyon jó hangulatú koncerten. Ezekre a koncertekre a félév során készülnek fel a tanárok segítségével. Itt nem csak a tanárok és a diákok előtt mutathatják meg a tanultakat, hanem a családtagjaik, rokonaik, barátaik előtt. Debrecenben ezek a koncertek már 1000 fő feletti tömeget mozgatnak meg és minden koncerten sztárvendégeket fogadnak, például: Tátrai Tibor, Lukács László, Tolcsvay László, Hobo, D. Nagy Lajos, az új generációból Jamie Winchester, Terecskei Rita, Road zenekar, de ezt a listát még hosszasan lehetne folytatni. Reméljük, hogy ezt itt is el tudjuk majd érni.
- Elsősorban kiknek ajánlanád a jelentkezést?
- Mindenkinek. Korra, nemre való tekintet nélkül bárkinek, aki kedvet érez ahhoz, hogy megtanuljon hangszeren játszani egy jó hangulatú társaságban, természetesen kezdőtől a haladó szintig.
- Fülöp Dóra -
[2012.01.23.]