2024. április 19. | péntek | Emma nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Bandák nagy versenye - BNV zenei tehetségkutató
Bárzongorista Verseny 2005
Hangszerbemutató az A38-on!
Nosztalgia és elegancia a Hotel InterContinentalban
Ismerd meg a VR-3-at, a Roland zseniális újdonságát
˝Az a célunk, hogy minden ember zenéljen.˝ - Interjú Tóth Csabával, a Roland East Europe vezetőjével
Kapcsolatok
Roland East Europe

Bemutatjuk a Roland BK-5-öt! Zenélj egyedül, szólj úgy, mint egy zenekar

A hús- vér zenészek gépi pótlása, már viszonylag korán elkezdte érdekelni az embereket. Már az 1900- as évek elején feltalálók, elektronikus dobgépeket építettek, amelyek nagyrészt mechanikus elven működtek.

Majd a tranzisztorok megjelenésével már sok gyártó kínálta dobgépét az 1950- es évekre. Az 1960- as évekbe megjelentek az orgonába épített dobgépek is. Ezek persze hangjukban nem igazán hasonlítottak egy dob hangjára, de valami ritmikus kuttyogás azért már csak megjelent az orgonázás alatt. A dolog pikantériája, hogy Ikaturo Kakehasi úr, aki a Roland cég alapítója, épp ez idő tájt kezdte el saját dobgépeit gyártani a garázsban.

A nyolcvanas évek elején, már Roland név alatt meg is jelent néhány, ma is legendának számító dobgépe (CR- 78, TR- 808, TR-909, TR-707). Ezek a szerszámok adták meg az elektronikus zene alap soundját és mai napig uralják is azt! De a vetélytárs, nevezetesen a Yamaha, a 80- as évek elején piacra dobta, az első, valóban kíséretautomatikás hangszereit, a PSR szériát.

Ezzel jelentősen át is formálta a szintetizátor piacot! A Roland viszonylag későn, 1988- ban gyártotta első kíséretautomatikás hangszereit (E-5, E-10, E-20, E-30) és ezzel a dobásával igazából át is vette ezen hangszerek piacának vezetését, amely a már akkor profi megszólalásnak volt köszönhető. Amíg a vetélytársak ilyen jellegű hangszerei inkább a játék kategóriába tartoztak ez idő tájt, addig a Roland, az akkori csúcs szintetizátoraiból kölcsönözte a hangszíneket és a kíséretek profi zenei összerakása alkalmassá tette ezeket a hangszereket, hogy kilépjenek a játékok kategóriájából.

Mi az a kíséretautomatika?

Nagyjából arról van szó, hogy a hangszerünkbe előre programozott, komplett zenei kíséretek vannak, amit a zenész, a balkezével leütött akkordokkal irányít, gombnyomásra bevezetést és lezárást tud hozzáadni, illetve színesítés képen fill- t (pörgetés) tud használni. Így jobb kézzel a szólót játszva és énekelve, valóban úgy tud egy ember játszani, mint egy egész zenekar. Kisebb rendezvényeken, lagzikon, egész iparága van már ennek a zenélési formának. Köszönhetően annak, hogy az ilyen jellegű hangszerek is az elmúlt 30 év alatt óriásit fejlődtek.



Ezen fejlődés 2012- es állomása a Roland BK-5. A BK- 5- tel valóban úgy játszhat az ember, mint egy zenekar. Ebben segít a hangszer 1172 csúcsminőségű hangszíne, amelyből a kíséretek is építkeznek. 305 zenei stílus kísérete van hősünknek, a világ minden tájáról, beleértve a magyar jellegű stílusokat is (!), a tradicionális csárdástól kezdve a magyar jellegzetességű „gagyidiszkáú”- ig. Sebaj! Aki ezt a műfajt szereti, ezzel a hangszerrel már egy minimális zenei tudással játszhatja is kedvenc nótáját.

A bátrabbak még nótaírásra is vetemedhetnek. Tehetik ezt, hiszen a BK-5 audio felvevő és lejátszóval is el van látva, mely WAV, MP3, AIFF, SMF formátumokat kezel, USB memóriáról, ahogy barátom mondja „pendráj”- ról. Tehát rögzíthetjük zenei produkciónkat, egyszerűen, egy gombnyomással, audio fájlként WAV, 44.1 kHz/16-bit lineáris formátumban.

De ha csak szimplán dalolgatni, karaokézni szeretnénk, abban is segítségünkre van a hangszer szöveg megjelenítése, melyet akár a BK-5 kijelzőéről, akár egy külső monitorról olvashatunk, a szabványos RCA video kimenet segítségével. Rolandéktól megszokhattuk már, hogy módosítható a MIDI és Audió fájlok hangmagassága, tempója az ének hangtartományának megfelelően és csökkenthető az ének hangereje a Center Cancel funkció segítségével. Ha „ne adja isten” pedig olyan dalt akarunk eljátszani, amelyhez nem találunk megfelelő ritmust, úgy a könnyen átlátható stílusszerkesztő segítségével készíthetünk egyet.

A BK-5 hangja egyébként valóban szenzációs. Neves zenészek készítették a kíséreteket, a Rolandtól megszokott minőségben. A hangszínek pedig a Roland eddigi hangszereiből lettek belesűrítve, de természetesen új hangszíneket is kapott szép számmal a „Béka ötös” (ez nevezetesen ugyanazon barátom szájából hangzott el). Mindez egy öt oktávos billentyűzettel (61 billentyű) és hangszórókkal ellátott dobozban, amely mindennel együtt 7.5 kg, tehát könnyen a hónunk alá csapjuk a dobozba zárt zenekarunkat. Tehát rúgd ki a zenekart és játssz egyedül! Nem!!! Isten ments!

A valódi zenészek által játszott zene hangulatát soha semmilyen kíséretautomatika nem pótolja. De mivel magányos trubadúrok is szép számban tevékenykednek a világon, nekik ideális választás a hangszer. De kísérletező kedvű zenebarátok is bátran birtokba vehetik ezt a kis ékszerdobozt és szórakoztathatják baráti társaságukat, családjukat vagy épp önmagukat naphosszat. „A BK-5- tel hamar elszalad a nap”!

Legyen ez az új reklámszlogen.

Mielőbbi reklámguruvá válásom reményében zárom soraimat!

- Szécsi Norbert - 

[2012.05.16.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.18.]
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.17.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Nem jó érzés rádöbbenni, hogy minden hiábavaló - Az ügynök halála a Centrál Színházban
...

A Quimby 33 év után sem hagyott fel a kísérletezéssel
Ha három-négy éve valaki azt mondja...

Megnéztük a Triász együttes koncertjét - képekkel
Lángba borult a Barba Negra a Hooligans koncertjén - fotókkal
Megnéztük Majka 360°-os koncertjét az MVM Dome-ban - képekkel
Szörnyek és Valhalla harcosok szeánsza a Barba Negraban
Újra egy varázsos éj - Loreena McKennitt ismét Budapestre látogatott
beszámolók még