2024. december 22. | vasárnap | Zéno nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Fenyő Miklós is gyászol - elhunyt Csordás Ilona
Fenyő Ünnep 2014 - jegyek itt Fenyő Miklós nagykoncerjére
Kapcsolatok
Benkő László
Dr. Benkó Sándor
Frenreisz Károly
Tátrai Tibor
Fenyő Miklós
Szörényi Levente

Filléres emlékek a Rock múzeumában

A mögöttünk hagyott esztendő gondos munkájának eredményeként 2014. február 8-án a nagyközönség előtt is kitárulnak a RAM Colosseum kapui, hogy ötven évre visszamenően megkezdődhessék az időutazás. A népes hallgatóság első soraiban – mások mellett - olyan emblematikus zenészek foglaltak helyet, mint Szörényi Levente és Szabolcs, Frenreisz Károly, valamint Benkó Sándor és Bródy János.

„Filléres emlékeim, oly drágák nekem” - énekelte Bródy János a nem is olyan távoli múltban, és a nosztalgikus dal most épp aktuális lett. B.Tóth László rádiós műsorvezető és diszkós, Kelemen András zenész (Old Boys), valamint Bálint Csaba rock muzeológus és újságíró erőfeszítéseinek eredményeképpen elmondható, hogy vajúdó hegyek mégsem egeret szültek. Még csak nem is filléres relikviákat, hiszen a RAM Colosseum nagytermében felhalmozott műszaki berendezések, hangszerek, falon lógó, zenészeket ábrázoló festmények árát még az átkosban is megkérték. Hogy a dalhoz és az asszociációhoz mégis csak hűségesek maradjunk, az emlékezés hullámait mindezek bizony alaposan felkorbácsolják. Annak a korcsoportnak egész biztosan drágák ezek az emlékek, akik az ötvenes-hatvanas-hetvenes években szocializálódtak.

Ám a fiatalok sem maradnak közömbösek: ők éppenséggel rácsodálkoznak, hogy a bőrnadrágos, farmeres, kockásinges ősök ugyan miféle özönvíz előtti hangerősítő cuccokon nyomták a rakenrollt, a technikusok saját kezűleg fabrikált omegás füstgépéről nem is beszélve. A Pacsirta és egyéb őskövület rádiók garmada, a különböző fényesre politúrozott zeneszekrények (Jó ég! Ez már tényleg történelem!), valamint Cseke László több száz potméterrel teletűzdelt legendás keverőpultja szépen megfér a gitárok arzenáljával (köztük Szörényi Levente első és utolsó hathúros hangszerével), valamint a kezdetleges Vermona, Capri és még ki tudja milyen, azóta rég elfeledett márkájú elektromos orgonákkal.

19, 25, 31, 41 és 49 - sorolja fejből az egykori Szabad Európa Rádió ultrarövidhullám hosszait Tarlós István, aki Tóth Józseffel a XIII. kerület első számú vezetőjével együtt díszvendégként tette tiszteletét, majd vágta át a szalagot a Rockmúzeum ünnepélyes megnyitóján. Budapest főpolgármestere, amellett, hogy ünnepi beszédében hosszan sorolja a beat és rock korszak egykori sztárjait, akik gimnazista korától a kedvenceinek számítottak, felidézve a régmúlt koncertélményeit és helyszíneit, nem csupán üres kézzel és az egészen elképesztő zenei jártasság birtokában érkezett. A Fővárosi Önkormányzat a Rockmúzeum gondolatának születésétől kezdve hathatós anyagi és erkölcsi támogatást biztosított, és biztosít ma is az intézménynek.

Csatlakozz, ha kedveled a retro magyar dalokat.

De a RAM Colosseumnak Újlipótvárosban, a Kárpát utca 23. szám alatt immár negyedik esztendeje helyet biztosító városrész polgármestere (és persze hivatala) sem maradt le a támogatást illetően. Tóth József emellett büszkén sorolja a kerület élő és már eltávozott híres zenészeit: valaha innen léptek a siker útjára a Szörényi- testvérek, Tátrai Tibor, a gitárvirtuóz, a ma is itt élő, örök lipótvárosi Fenyő Miklós, akinek több musicalje is a József Attila Színház repertoárját gazdagította, de a szintén XIII. kerületi Vígszínház a negyven éves Képzelt riporttal… is a városrész jó hírét öregbíti.

Nem mulaszt el megemlékezni a tragikus sorsú Radics Béláról sem, akinek emléktáblája, szobra, valamint utcanév-táblája is van az angyalok földjén. És akinek ráadásul épp a megnyitó napján, február 6-án lenne hatvannyolcadik születésnapja… A városvezető urakat hallgatva óhatatlanul előre tolakszik a gondolat: a mára fél évszázados, valaha könnyűnek nevezett műfaj bizony megtalálta helyét az egyetemes zenetörténetben.

A mintegy 810 négyzetméternyi területet elfoglaló, a hatvanas évek elejétől 1989-ig  terjedő időszak bemutatását zászlajára tűző Rockmúzeumot a MagyaRock Hírességek Csarnoka Egyesület működteti, olyan tiszteletbeli tagok közreműködésével, mint Benkó Sándor (Benkó Dixieland Band), Frenreisz Károly (Metró; LGT; Skorpió) és Benkő László (Omega).

A kiállítás február 8-tól, minden szombaton és vasárnap 10 órától 18 óráig ingyenesen látogatható. Érdemes megemlíteni, illetve megszívlelni a Rockmúzeum szlogenjét és egyben ars poeticáját: „A múltat a jelenen keresztül mutatjuk meg a jövőnek”.

Hogyan is szólt az örökérvényű Beatles-dal? Let It Be. Vagyis: Így legyen!

- Hegedűs István -

[2014.02.16.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
AZONNALI PRIVÁT ONLINE HITELEK szolgáltatás [2024.12.18.]
EXPRESS HITELEK 30 PERCEN BELÜL szolgáltatás [2024.12.16.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

A cselló metal királyai újra elvarázsolták Budapestet - Apocalyptica koncert a Barba Negraban
A...

Phoebe és Jason: Egy elfojtott szerelem története 
Bemutatták a Romantikus komédiát a Thália...

Szabó Kimmel Tamás és Hermányi Mariann David Mamet drámájában a Centrálban - képekkel
Melodikus death metal szeánsz a Barba Negraban
Elbúcsúztunk a Sepulturatól  
Az olasz életérzést Budapesten is megmutatta az Il Volo
20 év! Örömkoncert a Madách Színházban
beszámolók még