"Megérinti a lelküket a muzsika, amit játszunk" - interjú Kiss Kamilkával
Az énekesnőt a Nőnapról és a pénteki, Orfeumos koncertről kérdeztük.
A nemzetközi nőnapot Magyarországon 1948 óta tartják meg folyamatosan. A férfiak a rendszerváltás óta ajándékozzák meg kedveseiket, párjukat virággal. Korábban ugyanis ennek az ünnepnek munkásmozgalmi hangulata volt - a nők egyenjogúságával és szabad munkavállalásával kapcsolatos demonstratív napként tartották számon.
Mára már eme jellegét teljes mértékben elvesztette, s ilyenkor a férfiak igyekeznek párjuk kedvében járni, s valamivel meglepni őket. Természetesen a zenekarok számára is egy kihagyhatatlan alkalomról beszélhetünk, hiszen stílustól függetlenül mindenki tudja úgy alakítani a repertoárját, hogy azzal a hölgyeknek kedvezzen.
Ebből a szempontból a Pesti Sikk zenekarnak könnyű dolga van, hiszen a '20-as, '40-es évek dalai segítségével egy olyan korba repítenek minket vissza, amikor az emberek mindennek stílusosan megadták a módját.
Kiss Kamilkával, a zenekar énekesnőjével beszélgettem hagyományőrzésről és a pénteki, Orfeumos koncertről.
Lájk, ha szeretsz koncertre járni.
Mennyire változtak meg az évek során az emberi szokások, viselkedési formulák, ha mondjuk egy koncert szempontjából nézzük? Ha a régi magyar filmeket nézzük, ott azért még azt látjuk, hogy a párok előszeretettel jártak olyan helyekre, ahol a vacsora mellé kellemes zene szólt. Manapság viszont mintha az emberek inkább száműznék ezeket a pillanatokat az életükből.
A fő különbséget abban látom, hogy a világ felgyorsult pulzálása miatt, az emberek kevés értékes időt töltenek azokkal, akik fontosak számukra. Összekuszálódtak a szerepek. A nők nem mernek nőiesek, csinosak és érzékiek lenni, mert a férfiak nem elég férfiasak és karizmatikusak. Nem igazán tudnak udvarolni, legalább is elenyésző százalékuk. Hiányzik a osztatlan figyelem, hogy hús-vér emberként egymásra tekintsenek, hogy fontosnak érezzék magukat, hogy merjenek egymással időt tölteni. Inkább posztolni kezdenek az Instagrammra vagy a Facebookra a fotóikból, mert így azonnali visszajelzést kapnak. Jártam olyan szórakozóhelyen, ahol a legvidámabb táncos buli közepette is volt olyan lány, aki eközben egy közösségi oldalon chatelt. Elgondolkodtató volt.
A kikapcsolódni, bulizni vágyó fiatal generáció ugyanúgy készül egy – egy esti klubba, élő koncertre, mint azokban a bizonyos- azóta már kultikussá vált- filmekben szereplő karakterek. A lányok ugyanúgy a sminkkel, a ruhákkal és persze a bulin megjelenő fiúkkal vannak elfoglalva. A forgatókönyv tehát ugyan az, csak éppen a lényeg sikkad el. Az intimitás és a meghittség, amely figyelmet kíván és minőségi időt.
Az Orfeum, mint egyetlen pesti mulató pontosan ennek a picit letűnt kornak a hangulatát hivatott visszahozni azáltal, hogy olyan produkcióknak ad helyt, mint mondjuk a Pesti Sikk zenekar. Mivel tudjátok ti visszaadni annak az időszaknak a hangulatát?
Az értékes idővel! Először is nagyon hálás vagyok, mert olyan zenész társakkal dolgozhatom együtt, akikkel ez a fajta együttgondolkodás nem nosztalgikus, hanem nagyon is élő, mai. A klasszikus értékek, mint a baráti és szerelmi kapcsolat tisztelete, a szeretet és a szakmai alázat nem üres elcsépelt kifejezések.
Az Orfeum azért csodálatos hely, mert minden szempontból alkalmas arra, hogy valódi időutazásban lehessen része mindenkinek, aki eljön egy-egy koncertre. Az elegáns környezet, a kiszolgálás és a műsorok összességének köszönhetően életre kel egy olyan világ, amelyben öröm belehelyezkedni. Hogyha a nő meg tudja élni a nőiességét, akkor nyitott szívvel tud beszélni magáról; akár egy szerelmi csalódásról, akár türelmetlenségről, féltékenységről legyen szó, akár vágyakról, boldogságról, szerelemről. Ezt teszem én a zenekar élén, csak éppen énekelve. A zenekar megjelenése mindig sikkesen elegáns, a zenéink pedig kifinomult érzékenységgel és érzékiséggel átitatottak. Az örök témák modern stílusban szólalnak meg, táncolható formában. Ez vagyunk mi az utcán, a munkában, az életünkben, ez a Pesti Sikk.
Mennyire igénylik egyébként az emberek az ilyen jellegű zenét? Mik a visszajelzések egy-egy koncert után?
A koncertjeinkre a fiatal korosztálytól kezdve az érettebb generációig, különböző korú emberek járnak. Van, aki táncolni, mulatozni jön. Barátokkal nevetni, családdal ünnepelni. Vannak, akik romantikusan el akarnak tölteni egy estét a párjukkal vagy éppen a kiszemelt nagy szerelmüket akarják meghódítani. Egy biztos: sok kedves visszajelzést, kedves levelet kapunk arról, hogy megérinti a lelküket a muzsika, amit játszunk és ilyen pillanatokban meggyőződünk a létjogosultságunkról. Örömünkre szolgál, hogy az a fajta kulturális értékrend és stílus, amit képviselünk érdeklődés övezi.
Nőnapi koncertről lesz szó. Mennyivel lesz másabb a repertoár? Készültök esetleg valami különlegességgel?
A márciusi koncerten természetesen középpontban lesz a nőiség. Arra törekszünk, hogy a női lélek minél több oldalát, színét tudjuk hitelesen a közönség szeme elé tárni és újra rámutatni, milyen árnyalt és sokszínű világ is a miénk. Éljenek a nők, anyák, mamik, mert nőnek lenni jó!
Kamilkát március 6-án a CODE.FM (volt Lounge Radio) reggeli műsorában, a Fröccs-ben lehet hallani 8.30-10.00-ig, ahol többek között a másnapi koncertről is mesélni fog.
fotó: Aigner Ivan
Rosta N. Napsugár
[2014.03.05.]