Még lehet jelentkezni a Solti György Nemzetközi Karmesterversenyre
A Filharmónia Magyarország, felelevenítve a nagy sikerű, egy egész ország által figyelemmel kísért Nemzetközi Karmesterversenyek hagyományát, többfordulós karmesterversenyt rendez 2017. októberétől decemberig. Eddig több mint száz jelentkezőt regisztráltak a világ 26 különböző országából, de május 1-ig még nyitott a jelentkezés.
Magyarországon 2002 óta nem volt lehetőségük bemutatkozni az ifjú külföldi és hazai karmestereknek televíziós közvetítés keretében, nagy médianyilvánosság előtt. A 35.000 euró összértékű díjakat rangos nemzetközi zsűri ítéli oda a legjobbaknak.
“Az én életem a bizonyíték, hogy ha tehetséged mellé kitartás és jó szerencse társul, akkor bármit elérhetsz! Soha ne add föl!” – a csodagyerekként már ismert és a világhír felé Budapestről indult Solti György szellemében újra lehetőséget kapnak a fiatal karmesterek: nagyközönség és neves nemzetközi zsűritagok előtt bizonyíthatják tehetségüket egy magyarországi nemzetközi verseny keretében. A Filharmónia Magyarország szervezésében újrainduló Nemzetközi Karmesterverseny az 1974-ben útjára bocsátott karmesterverseny hagyományához kapcsolódik, amely számos azóta világhírűvé lett karmestert ismertetett meg a nagyközönséggel és segített a siker útjára, köztük Kobayashi Ken-Ichirót, a Tokiói Művészeti Egyetem nyugalmazott professzorát, akit a zsűri világszinten is elismert tagjai között említhetünk.
A versenybe bekerült jelentkezők tehetségét olyan nagynevű dirigensek értékelik, mint Bogányi Tibor, a Pannon Filharmonikusok vezető karmestere, a zsűri doyenje, Eötvös Péter világhírű zeneszerző, Kesselyák Gergely karmester és zeneszerző, valamint Alpaslan Ertüngealp, az Association des Artistes pour la Paix vezetője, az Artemisia Kamarazenekar néven alapított saját együttesével (mai neve Academia Hungarica Kamarazenekar) világjáró karmester. A zsűriben nemcsak karmesterek, hanem a nemzetközi klasszikus zene kiemelkedő menedzserei is képviseltetik magukat Antonio Moral, a Teatro Real de Madrid művészeti igazgatója, a Centro Nacional De Difusión Musical (CNDM) vezetője és Lesley Rosenthal, a New York-i Lincoln Center igazgatója személyében. Értékelésük a fiatal tálentumok nemzetközi sikerét alapozhatja meg. A verseny fővédnöke Lady Valerie Solti, Solti György özvegye.
Óriási nemzetközi érdeklődés övezi a Solti György Nemzetközi Karmesterversenyt
Az eddigi jelentkezések alapján óriási az érdeklődés a nemzetközi megmérettetés iránt. Ez idáig több mint száz karmestertehetség nyújtotta be jelentkezését a világ 26 különböző országából, Kínától Oroszországon át Amerikáig, de május 1-ig nyitott a regisztráció az 1979. január 1. után született karmesterek számára. Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország NKft. ügyvezető igazgatója a verseny szerepéről szólva hangsúlyozta: „A Filharmónia Magyarország több évtizedes múlttal rendelkezik a nemzetközi versenyek terén. Reméljük, hogy a Solti György Nemzetközi Karmesterverseny korszerű, felújított formában is tetszeni fog a közönségnek és a szakmának egyaránt. Nagy örömünkre megnyertük ügyünknek Solti György özvegyét, Lady Valerie Solti-t. Az elmúlt években igen népszerű és különféle műfajú tehetségkutatók kitörési pontot jelentenek a tehetségek számára, ám a fiatal dirigenseknek nem jutott lehetőség tehetségük nemzetközi mezőnyben és szélesebb körben való megmérettetésére. Ma is nagyon sok tehetséges zeneművész van, és a Solti György Nemzetközi Karmesterverseny sikeres életutat nyithat meg előttük, amely nemcsak a hazai és a nemzetközi fellépések lehetőségét hozza meg nekik, de a közönség szeretetét és a népszerűséget is.”
A nemes versengés keretében az előzsűrizett fiatal dirigensek több fordulóban mérettetik meg tudásukat és rátermettségüket. A fordulókat televíziós közvetítés is követi októbertől december közepéig, összesen kilenc alkalommal, heti rendszerességgel. A rangos eseménynek a budapesti Magyar Állami Operaház Erkel Színháza, valamint Európa egyik legjobb akusztikájú koncertterme, azaz a pécsi Kodály Központ ad otthont. Az első és második forduló 2017. októberétől a Magyar Operaház Zenekara és a Győri Filharmonikus Zenekar közreműködésével szerez majd izgalmas pillanatokat. A döntő december 13. és 15. között zajlik majd, ahol a beválogatott versenyzők a Pannon Filharmonikusokat vezényelve mérhetik össze tudásukat és tehetségüket a pécsi Kodály Központban, s a döntő ideje alatt közönségszavazásra is lehetőség lesz. A gálakoncert december 16-án parádés műsorral zárja a Solti György Nemzetközi Karmesterverseny több hónapos folyamatát.
Versenydarabok Smetanától Mozartig
A vezénylendő művek között nyitányok, szimfóniatételek, operarészletek, versenyművek és szimfonikus költemények szerepelnek. A versenyzőknek mind a három forduló teljes repertoárját meg kell tanulniuk, de a kottahasználat engedélyezett.
Első forduló: elődöntők
A versenyzők egy darabot vezényelnek az alábbi nyitányok közül.
1. W. A. Mozart: A varázsfuvola
2. L. v. Beethoven: Egmont
3. G. Rossini: Sevillai borbély
4. C. M. v. Weber: A bűvös vadász
5. G. Verdi: Nabucco
6. Erkel F.: Hunyadi László
7. R. Wagner: A bolygó hollandi
8. B. Smetana: Az eladott menyasszony
Második forduló: középdöntők
A versenyzők a középdöntőben egy darabot vezényelnek az alábbi áriák és a versenyművek közül és egy darabot a szimfóniák közül.
Áriák:
1. G. Rossini: Sevillai borbély – Rosina cavatinája
2. G. Verdi: Álarcosbál – Renato áriája III. felv.
3. Ch. Gounod: Faust – Ballada és ékszerária – Recitativo és egy versszak
4. G. Puccini: Manon Lescaut – Manon áriája „Manon halála” IV. felv.
5. R. Leoncavallo: Bajazzók – Prológ – a bevezetés visszatérésétől
Versenyművek:
1. Liszt F.: 1. Esz-Dúr zongoraverseny; I. és III. tétel (3/4)
2. F. Chopin: f-moll zongoraverseny; II. és III. tétel
3. A. Dvořak: Gordonkaverseny; I és II. tétel
4. Bartók B.: 2. hegedűverseny; I. és II. tétel
5. D. Sosztakovics: 1. c-moll zongoraverseny; II. és III. tétel
Szimfóniák:
1. J. Haydn: G-Dúr szimfónia (No. 88)
2. W. A. Mozart: C-Dúr szimfónia (K.425 – „Linzi”)
3. F. Schubert: 5. szimfónia; D. 485
Harmadik forduló: döntő
A versenyzőknek egy darabot kell vezényelni a szimfonikus művek közül.
Hat szimfonikus mű:
1. L. v. Beethoven: 5. szimfónia
2. R. Strauss: Till Eulenspiegel vidám csínyjei
3. C. Debussy: A tenger
4. Bartók B.: Táncszvit
5. Kodály Z.: Galántai táncok
6. Dohnányi E.: Szimfonikus percek
Jelentős pénzdíjak és fordulatokkal teli műsorfolyam
A verseny első helyezettje 20.000 euró, a második helyezettje 10.000 euró, a harmadik helyezettje 5.000 euró pénzdíjban részesül. A magas pénzjutalmak mellett több díjfelajánlás is segíti majd az ifjú karmestertehetségek szakmai karrierjét. A verseny a médianyilvánosság bevonásával kíván lehetőséget biztosítani a szélesebb körű ismertségre. A Filharmónia Magyarország 2017. októbertől decemberig hetente izgalmas, korszerű, fordulatokkal teli műsort ígér. Az ifjú tehetségek nemcsak mint karmesterek, hanem mint emberek, mint személyiségek is bemutatkoznak különböző programok keretében. Izgalmas, zenetörténeti jelentőségű pillanatoknak lehetnek tanúi az elkövetkezendő időszakban. A versenykiírást, a repertoárt, valamint a jelentkezés további feltételeit a Filharmónia Magyarország a Nemzetközi Karmesterverseny hivatalos weboldalán, azaz a www.solticompetition.com oldalon olvashatják.
[2017.04.04.]