Ladánybenét hallgatni, lelket fürdetni...
A Ladánybene 27 tavaly novemberben jelentette meg a legújabb stúdióalbumát (6 év után) Babylon Cirkusz címmel. Egy korrekt roots reggae lemezt ígértek és az is lett: se több, se kevesebb.
Hogy jön ahhoz néhány angyalföldi srác, hogy reggae zenekart alapítson itt Közép-Európában, ahol az ég világon semmi hagyománya nincs a jamaikai zenéknek? Tehettük volna fel a kérdést 20 évvel ezelőtt. A Ladánybene az elmúlt 2 évtizedben bebizonyította, hogy nem kell Jamaikába születni ahhoz, hogy valaki jó reggae-t játsszon.
Sőt, a bulvárlapokban és a médiában sem kellett folyamatosan szerepelniük ahhoz, hogy ismert (és elismert) előadóvá nőjék ki magukat. A fiúk letettek már mindent az asztalra, amit el lehetett tőlük várni (és még egy kicsit annál is többet). Nem sorolom fel az érdemeiket, pedig jócskán lenne miről beszélni. Egy biztos: nélkülük nem lenne olyan reggae közösség, amilyennel most kicsiny hazánk büszkélkedhet.
"Mindig adni kell testvér, ha valaki kér"Aki már hallgatott Ladánybene lemezt, az nem fog nagyon meglepődni az új albumukon. A Babylon Cirkusz pontosan olyan, amilyet elvárunk tőle: könnyed, fülbemászó és laza. Egy igazi roots regge lemez, némi dubbal, játékossággal és persze egy csomó együttműködővel.
Az élet másban és a már ismert Judgeday riddimen alapuló
Thousands and Millions-ban
Dr. Ring-Ding, a
Color Dem A Judah című dalban - a Zagastic volt énekese -
Bulcsú, míg az
Oroszlánban a
Connections a vendég. A fúvós hangszereket a
Polemic Brass-nek, a vokálokat pedig a
NiceTime-os hölgyeknek (
Ferencz Kingának és
Pataki Lillának) köszönhetjük. A lemez 14 dala között találhatunk bulizósabb dalokat (Arci dal, Az élet más, Doktor kérlek, Az oroszlán) és nyugisabb, utazósabb számokat is (Babylon III, A roots tanít, Fürdik a lelkem, Hitelmélet, Felemel a szél).
A szövegek elgondolkodtatók és megfelelően kritikusak. Elsősorban klasszikus roots reggae stílusú dalokat pakoltak a lemezre, de azért 1-2 helyen felüti fejét a dub is. Sajnos a dancehall felé nem kacsintott a Ladánybene, pedig egy jófajta, pörgős track elfért volna a Babylon Cirkuszon (mondjuk Copy Con mesterrel egy közösködés nem lett volna rossz húzás).
A korong szerzői kiadásban jelent meg, így még jobban ajánlom a beszerzését.
-nagyM-
[2008.02.27.]