Szenvedélyes balettest próbáján jártunk - izgalmas képekkel
Március 8-án és 9-én a 3 egyfelvonásos darabból álló modern balettestet mutat be a Magyar Nemzeti Balett, Szenvedély címmel. Mindhárom darabot más-más koreográfus állította össze. A Zene.hu belesett a főpróbára, hogy megnézze hogyan készülnek a táncosok az előadásra.
Bozsik Yvettben,
Fodor Antalban és
Markó Ivánban az a közös, hogy mindhárom alkotó nemzetközi hírű; darabjaikkal már több évtizede bizonyítják, hogy műveik nélkülözhetetlenek egy olyan gazdag választékkal rendelkező együttes számára, mint a
Magyar Nemzeti Balett.
A MenyegzőSztravinszkij 1917-ben írott,
Les Noces című, lenyűgőző erejű zenéjére készített előadást
Bozsik Yvett, aki már több Sztravinszkij műre készített koreográfiát: színpadra vitte a
Tavaszi áldozatot, a
Petruskát és a
Pulcinellát és régi nagy vágya teljesült a
Menyegző megkoreografálásával. A történetet négy képben mesélik el nekünk a táncosok: "A kontyolás", "A vőlegény háza", "A menyasszony indulása" és "Az ünnep".
A koreográfia a férfi-nő kapcsolat ismétlődő rituáléját mutatja be: elfojtások, félelmek, a folyamatos küzdelem és a leküzdhetetlen vágy. A két nem kétségbeesett vonzódása egymáshoz az egybekelés mindent elsöprő harmóniájában.
- "
Az elsöprő erejű zene és az Operaház táncosaival való első közös munka nagy kihívás számomra, hiszen egyszerre kell megteremtenem a zenében rejlő dinamikát és elfojtást, a nagy ívű táncokat és a visszafogott, csak belül zajló lelki folyamatokat" - magyarázza Bozsik Yvett.
A nő hétszerA
Fodor Antal koreografálásával készült
A nő hétszer című darab egy utazás, amelynek középpontjában egy férfi és hét nő találkozása és elválása áll.
"
Az egész élet valójában egy utazás. Megszületünk, találkozunk és elválunk. Minden elválás fájdalmas és minden találkozás egy új lehetőség, egy másik út, amely a nők hódolatán keresztül vezet. Lehet-e igaz barátság férfi és nő között, és ha igen, miért nem. Boldogság és a fájdalom váltogatja egymást egészen a halálig. Ilyen az élet ritmusa."
A Nap szeretteiA Nap szerettei című táncmű 1979 júliusában került bemutatásra a Magyar Állami Operaház színpadán, a végzős balettnövendékek koncertvizsgáján. Később a koreográfia a Győri Balett, majd a Magyar Fesztivál Balett sikerdarabja lett. Itthon és külföldön több mint ötszáz alkalommal nyerte el a közönség tetszését és szeretetét.
Az alkotás középpontjában a fiatalság ereje, tisztasága, jókedve, a szerelem és az öntudatra ébredés áll, vagyis a darab a felnőtté válás történetét meséli el. Úgy tűnik, a kör bezárul, hiszen több évtized után A Nap szerettei visszakerül arra a színpadra, ahonnan elindult világhódító útjára. Ezúttal
Markó Iván elképzelései alapján.
-zene.hu-
[2008.03.08.]