Csonka András: Öt éve nincs új lemezem, mégis járok fellépni
Színész, táncos, énekes és műsorvezető. Ezek a foglalkozások mind-mind kötődnek Csonka Andráshoz. Egykoron az ország a Família Kft. című szappanopera Picijeként ismerhette meg, később már műsorvezetőként debütált az egyik kereskedelmi csatornán. Énekesként a Models nevű formáció magyarosított dalával, a Ding Donggal vájta be magát sokak fülébe, tánctudását pedig a Szombat Esti Láz második szériájában csiszolta Keleti Andrea partnereként.
Pici, ahogyan legtöbben becézik, a
kimaradas.hu weboldalnak adott interjújában arról is beszélt, hogy bár öt éve nem jelent meg lemeze és a rádiók sem játsszák dalait, mégis sokat jár fellépni. Szerepel különböző partykon, falunapokon, de céges rendezvényeken is.
-
Mivel a zeném inkább házibuli jellegű, akkor szoktam fellépni, amikor már jó a hangulat és táncolnak is a számaimra. Ezért kellenek azok a dalok, amivel hangulatot lehet teremteni: amik ismertek ugyan, de át vannak alakítva az én stílusomra. Ehhez jó zenészek kellenek, akik úgy hangszerelik át, hogy egyedi legyen, de közben megőrizze sajátos hangulatát – mondta
András az interjúban.
A művész a hakni szó jelentéséről is beszélt. Szerinte pejoratív jelentésű lett a kifejezés, és ezzel a szakma is sokat vesztett régi fényéből. Sőt, bizonyos műfajok - mint a bűvészet vagy a paródia - mára teljesen elkoptak.
-
Ma aki haknizik, az általában alacsony művészi színvonalon ad elő egy műsort, ezért sokan presztízsből elkerülik ezeket a fellépéseket. Régen a legnagyobb színészek is vállalták az ilyen felkéréseket, mert ez teljesen másfajta kapcsolatot alakított ki a közönséggel, mint a színház. Ma viszont ezt a szerepet a média tölti be: egyszerűbb megnézni egy show-t otthon a nappaliban, mint felöltözni és elmenni valahová.
Megszűnik az élő műsor varázsa- Az élő műsor varázsa ezzel megszűnik, de mindenképp kényelmesebb megoldás. Ugyanakkor az is közrejátszhat, hogy manapság nincs annyi „kötelező” rendezvény - állami ünnep, közgyűlések utáni vállalati buli stb., ami korábban jó alkalom volt haknizásra – fejtette ki véleményét a színész.
Csonka András
szerint az emberek akkoriban jobban igényt tartottak arra, hogy akár késő este is megnézzenek egy táncos, zenés műsort. Ez persze ma is így van, a cél most is a szórakoztatás, de már más eszközökkel érik ezt el, mint hajdanán.
-
Haknizás alatt ma már szinte csak a popzenei produkciókat értjük, ám ebben is erős rétegződés van: az ifjú tehetségek (pl. megasztárosok) és a régi táncdalénekesek a legnépszerűbbek a fellépéseken: Kordáék, Koós János, Kovács Kati újra a reneszánszukat élik, mert egy bizonyos korosztály szemében ők képviselik azt a világot, amikor a sláger igazán sláger volt – mondta.
Csonka András
- saját bevallása szerint - maga sem kóstolhatott volna bele a mai haknikba, ha nem lenne a popzene. Műsorvezetőként vagy színészként például nem hívják fellépni rendezvényekre, viszont zenészként ez megadatik neki is.
-ej-
[2008.03.24.]