Szükség van a playbackre? - válaszol Szandi, Erdőhegyi Brigi, Csipa, Majsai Gábor és Lányi Lala
A kínai Kulturális Minisztérium januártól életbelépő szigorításának véglegesítéséhez a hónap végéig várja a szakma és a közönség javaslatait - közölte a minisztérium egyik tisztségviselője. Sun Qiuxia szerint a profitorientált művészeknek tátogással nem szabad becsapniuk a közönséget – tudatta az MTI.
Az a személy vagy szervezet, akit, vagy amelyet egy kétéves ciklus során legalább kétszer "tettetésen" érnek, a működési engedély bevonására számíthat. Az ázsiai országban a playback a nyolcvanas évek elejétől kezdve, az "élő" tévé- és gálaműsorok térhódításával vált megszokottá.
A Kulturális Minisztérium a tátogás elleni szabályzatában azt is kiköti, hogy a jótékonysági rendezvényeken részt vevő kínai előadók az ilyen fellépések után nem kaphatnak tiszteletdíjat.
A szabályozás szövege szerint a költségek levonása után megmaradó összes bevételt a felajánlásban megnevezett célra kell fordítani. A szervezeteknek és egyéni előadóknak a jótékonysági események után 10 napon belül kell nyilatkozniuk a költségeikről és bevételeikről.
Idehaza csak az énekeseket zavarja a playback
A hír kapcsán több népszerű hazai énekest is megkerestünk. Szandi régóta sikeres előadó, dalaival ma töretlen sikert arat, bármerre is lép fel az országban.
- Szerintem nagyon fontos, hogy minden előadóművész élőben énekeljen, hiszen pl. a benzikutas sem úgy csinál, mintha benzint töltene... – mondta mosolyogva Szandi. - Én nem szeretem becsapni a közönséget, természetesen élőben énekelek. Tulajdonképpen semmivel sem nyújtok kevesebbet, mint egy nagy koncerten, csak az a különbség, hogy nem áll zenekar mögöttem – tette hozzá.
Lányi Lala a Kozmix formációban vált ismertté, de szóló, vagy duett dalai is kedveltek. A szőke énekest Londonban értük utol.
- Nagyon is jól teszik a kínaiak. Csak az egész világon így kéne tenni, ekkor viszont lehet, hogy kevesebb Britney és Madonna "koncert" volna. Szándékosan nem említettem magyar előadót – nevetett fel Lala.
Az énekes elmondása szerint sosem tátogott fellépéseken, most sem teszi ezt. Kizárólag akkor volt kénytelen élni ezzel a megoldással, amikor tévéfelvételre ment, akkor is csak azért, mert még lehetőség sem volt az élő énekre. Azt mondja, hazánkban csupán néhány olyan tv-műsor van, ahol megvannak az elégséges feltételei az élő éneknek, és még kevesebb olyan, ahol egyáltalán ezt engedik.
- Saját tapasztalatom szerint nagyobb a baj az élő éneket kiszolgáló elvárható technika hiányával, illetve az azt kezelő személyzet hozzáértésével a rendezvények legnagyobb részen. Pontosan ezért a fellepéseim előtt a legtöbb én esetben magam állítom be a mikrofont a technikus pultban, mert nem tűröm, ha rosszul szól az énekhang. Persze ahol annyira rossz a technika, ott "varázsolni" lehet maximum. Sajnos ez gyakori, de ettől függetlenül mindig élőben nyomom, Mátészalkától-Sopronig.
Erdőhegyi Brigi sem tartozik a tátogók közé. A csinos szőke énekesnő elmondása szerint nem is szokott ilyen fajta fellépést vállalni.
- Egyetértek a hírben foglaltakkal. Én több okból is ellenzem a playbacket, mert fontosnak érzem, hogy ragaszkodjunk ezekhez az alapvető értékekhez – nyilatkozta.
Bár a történelemben előfordult már, hogy rockzenészek sem élőben daloltak egy fellépésen, mégis a ritkább esetek közé tartozik. Csipa, a Hooligans frontembere sem zárkózott el attól, hogy véleményt nyilvánítson a „kínai kérdés” kapcsán.
- Szám szerint nem tudom megmondani pontosan hány alkalommal kellett kamuzni. Leginkább a televíziós műsorokban kell ezt választani a hangzás miatt, de azt is stúdióban énekeljük fel élőben. Máshogy nehéz lenne megoldani, vagy rosszul szólna – fejtette ki Laláéval egyező véleményét a nagykoncertre készülő énekes.
- 2003 környékén, amikor még nem volt a Hooligans befutott és működtek országosan a kereskedelmi televíziók Road Show-jai, ott csak így lehetett megjelenni, ami jó reklámnak tűnt. Hála az égnek azokon a napokon tudtunk máshol élő koncertet is csinálni, ami feledtette velünk a rossz élményeit a playback-nek. A zenészeknek kínzás a playback – tette hozzá Csipa.
Mindenki egyetért
Majsai Gábor is osztja a többiek véleményét. Az énekes elmondása szerint nem csapná be közönségét.
- Nagyon tetszik a kínaiak elképzelése, valami hasonlót itthon is meg lehetne lépni, mert nem kérdés, hogy a tátogás a színpadon a közönség becsapása. Jómagam, ha csak lehet, elkerülöm az ilyen helyzeteket, először is, mert szeretek énekelni, meg állítólag tudok is, és túl azon, hogy egy élő színpadi előadás alkalmával a közönség azonnal észreveszi a playbacket, ami elégedetlenséget válthat ki belőle, én magam is jobban érzem magam a színpadon, ha énekelhetek. Ez valódi élményt ad a közönségnek és nekem is - mondta a különlegess hangú énekes, aki azt is hozzátette, sajnos vannak olyan helyzetek, amikor nem az énekesen múlik a dolog.
Arról, hogy hazai körökben is terveznének a kínaihoz hasonló lépést, nem érkezett információ, és tudomásunk szerint nem is várható ilyen rendelkezés a közeljövőben. Egy azonban biztos, hazánkban egyre több énekes fordul el a tátogástól és adja elő dalait élőben.
-ej/MTI-
[2008.11.27.]