A Szájharmonika fesztivál az idén elmarad - kárpótlásul egy világsztár érkezik
Sugar Blue immár harmadszor érkezik hozzánk saját zenekarával és bizton állíthatjuk ilyen bitang erős felállással még nem volt szerencsénk találkozni. A muzsikusok egytől-egyig ott vannak a topon, de közülük is kiemelkedik a gitárfenomén Rico McFarland.
A hazai Pribojszki Mátyás Európaszerte a legismertebb magyar blueszenész. Több mint harmincöt országban koncertezett és lemezei is rendre kivívják a szakma és a közönség egyöntetű elismerését. A legfrissebb anyaga pár héttel a megjelenése után már aranylemez lett. Mátyás évek óta szervezi így november táján a hazai harmonikások legjobban várt eseményét, a Harmonika Fesztivált amit idén ezzel a koncerttel váltunk ki.
A Grammy-díjas James Whiting, azaz Sugar Blue, a blues-szájharmonika chicagói császára, Stan Getz, a Rolling Stones, Frank Zappa, Wille Dixon és számtalan elsőrangú muzsikus zenésztársa nem először jár Magyarországon. Ezúttal Code Blue című új nagylemezének európai turnéja során ejti útba Budapestet, hogy megmutassa: még mindig ő a tradicionális rhythm & blues egyik legnagyobb alakja.
Az 1950-ben született Whiting egy régi klasszikus blues-jazz sztenderdről kapta művésznevét, és ez nem véletlen. Hamar kialakított jellegzetes szájharmonika- és énekstílusa valahol félúton mozog a hatvanas évek dinamikus r'n'b-je és a harmincas évek fájdalmasan finom bluesos dzsessze között. Sugar Blue utcazenészként kezdte Harlemben, majd Európába került - a pletykák szerint Párizsban ismerkedett meg Mick Jaggerrel, akinek - Sugar Blue játéka hallatán - azonnal kiesett szájából a harmonika.
Szenvedélyes játék várhtaó
Olyannyira, hogy a Stones azonnal meg is hívta a lemezfelvételeire. A hetvenes-nyolcvanas évek fordulóján megjelent lemezek mindegyikén (a Some Girlsön, az Emotional Rescue-n és a Tattoo Youn egyaránt) hallható Sugar Blue szenvedélyes játéka, ami különösen a Miss You diszkófunk-slágerében jellegzetes.
A Stones-együttműködés meghozza számára a megérdemelt elismerést és sikert, a nyolcvanas-kilencvenes években jobbnál-jobb zenészekkel dolgozik együtt. 1985-ben többedmagával megkapja a legjobb hagyomásnyos blues-albumárt járó Grammyt (egy montreux-i jam felvételéért), később Willie Dixon szintén Grammy-díjas lemezén, a Hidden Charmson működik közre.
Közben időről időre kiad szólólemezeket is, a legutóbbit 2007-ben. A Blue Code című albumon markáns módon ötvöződik a modern rhythm & blues, a funk, a fúziós dzsessz, mindehhez Sugar Blue összetéveszthetetlen hangja és harmonikajátéka: elsöprő élmény.
- zene.hu -
[2008.11.17.]