Megtudtuk: A KFT kazettás magnóval vette fel új albumának egyik dalát! Ezért adják ingyen a CD-t?
Az együttes folyamatosan koncertezik, gyakran vannak együtt mind a négyen, közben sok ötlet felmerül. Ezek közül az egyik most megvalósult, ugyanis ingyen adják új lemezüket. Erről és sok egyéb érdekességről faggattuk a KFT Produkció vezetőjét Esztert, és a zenekarból Márton Andrást.
– Kinek az ötlete volt, hogy újabb KFT lemezzel kellene jelentkezni a zenekarnak?
– Az együttes folyamatosan koncertezik, gyakran vannak együtt mind a négyen, közben sok ötlet felmerül. Folyamatosan készülnek új számok a zenekar tagjainak otthoni stúdióiban, amik közül van, ami saját produkciókban valósul meg, van amit a KFT készít el. A bábu visszavág album megjelentetésének itthon szokatlan módja Márton András elképzelésein alapul, aki egyben producerként végig irányította a lemez elkészítését a Pesti Est stábjának és Kovács Levente társproducernek a közreműködésével.
– Milyen stílusú dalok kerültek fel az új albumra?
– Eredetileg kemény rock lemezt tervezett a zenekar, ami menet közben kissé változott. Így vannak rajta tempós, keményebb számok, középtempójú, enyhén lírai dalok, de igazán lírainak mondható felvétel nem igazán található rajta. A számok majd mindegyikére jellemző Laár András torzított gitárjának nyers hangja.– Hány felvételt hallgathatnak meg azok, akik megkapják a lemezt?
– Azon a CD-n, ami december 4-én 30 ezer példányban ingyenesen kerül a lelőhelyekre az ország egész területén a Pesti Est 16 oldalas KFT különszámával egy tasakban, 11 vadonatúj dal és a Bábu vagy önfeldolgozása lesz. Ugyanazon a napon az üzletekben és a zenekar webáruházában is megjelenik a CD a megszokott tokban, füzettel, rajta egy 13. extra számmal, Az ősemberek mi vagyunk-kal, de letölthető változatban is kapható lesz. A 13. dal felvétele kazettás magnóval készült a zenekar egyik legelső koncertjén 1981-ben, ez nem jelent meg és nem hangzott el sehol.
Haladni kell a korral!
– Miért van szükség arra, hogy a KFT ingyenes lemezen jutassa el dalokat a rajongókhoz, hisz akit érdekel, az úgyis megveszi, akit meg nem, annak nem biztos, hogy azért kell, mert ingyen van.
– Nem szükség van rá, hanem az egész világra jellemző hallgatói, vásárlási és terjesztési szokások, módszerek változása miatt a művészek, kiadók szinte mindegyike új megoldásokat keres. Olyan megoldásokat, amik révén a felvételek az egyre kevésbé működő hagyományos üzleti konstrukcióknál sokkal hatékonyabbak, azaz több hallgatóhoz képesek eljuttatni a dalokat és alternatív üzleti modellt is jelentenek. A CD a közönség számára ingyenes, azonban a konstrukcióban résztvevők mindegyike, jelen esetben a KFT együttes, a lapkiadó és a partnereink számára egyaránt előnyös. Csupán attól, hogy ingyenes, nem nyúl utána az, akit nem érdekel. Nyilván csak azok veszik el a terjesztési pontról, akik szeretik a csapatot, és akik kíváncsiak rá.
– A lemezt 30 ezer példányban adják ki, ami ugye duplaplatinának minősül, de a Mahasz szabályai szerint a gyakorlatban nem kapnak a tagok aranylemezt. Mi a véleménye erről? Sajnálják, hogy nem kapják meg a platinalemezeket?
– Ezen nincs mit sajnálni. A MAHASZ-nak van egy régi szabálya, miszerint csak a kereskedelmi forgalomba kerülő hanghordozókat számolja és értékeli ilyen módon. Amikor ez a szabály megszületett, nyilván nem számított senki sem arra, hogy a világ közben ekkorát fog változni, és teljesen új módszerek terjednek majd el, hogy csak kettőt említsünk a közelmúltból: Prince 2007-es albuma, ami a Daily Mail-hez csatolva jelent meg hasonló módon, több mint 3 millió példányban, és a Radiohead netes árusítása tetszés szerinti összegért. Bizonyára ez a szabály is változni fog a közeljövőben. Attól a KFT albuma még dupla platinalemeznek megfelelő példányszámban kerül a hallgatókhoz és nem kizárt, hogy egy, az új módszereket értékelő szervezet átadja az együttesnek ezt a díjat.
Humoron keresztül tartanak elénk tükröt
– A KFT-től jól megszokott humoros szövegek most is megtalálhatóak lesznek lemezen? Nem titok, hogy sokan elsősorban emiatt szerették meg a csapatot.
– A KFT szövegeiben valóban gyakran előfordulnak ironikus, humoros, groteszk elemek. Ami a zenekarra, a szerzőkre eddig jellemző volt, az nyilván nem változott. Akik ezt szeretik a zenekarban, azok sem fognak csalódni. Több dalszöveg már most olvasható az újonnan indult KFT blogban.
– Mennyiben újult meg a hangzás, esetleg az egész zenekar felfogása?
– Annyiban, amennyiben két KFT album nem szólt még ugyanúgy. Ahogy mondtam, a torzított gitár hangja meghatározó, a hangszerelés pedig levegősebb, mint az előző albumokon, Bornai Tibor is főleg arra figyelt, hogy karakteres hangszíneket találjon a szintetizátoron. Márton András felvételébe pedig ifjabb Kurtág György és II. Lengyelfi Miklós elektronikus kortárszenei anyagából kerültek be részletek.
– Ha megkérjük a tagokat, hogy válasszák ki a kedvenc KFT dalukat, akkor melyiket neveznék meg?
– Mivel most elérhetetlenek a zenekar tagjai, csak arra tudok hagyatkozni, amit eddig a beszélgetések közben elkaptam. Legtöbbször A bábu vagy 2008-as feldolgozása, A szél, a Fénygolyók, A Szerelem az űrhajó és a Neonfényű boldogság címei hangzottak el.
– Aki a koncertre is ellátogat, számíthat a dalokon kívül valami újításra, vagy a retro-szele a KFT-t is megcsapta?
– A retro szele nem csapkodja a zenekart, vagy ha csapkodja is, akkor elég hűvösen hagyja őket. Folyamatosan koncerteznek, és ahogy Háry Péter, a lemez vezető hangmérnöke, zenei társproducere mondta: "Egy ilyen pályafutással a hátuk mögött még mindig egyre jobb koncerteket adnak, egyre jobban szólnak és egyre kísérletezőbb stúdiólemezeket készítenek. A mostani anyag néhány dala akár az Afrika vagy a Balatoni nyár kortársa lehetne; a Cső, az Erotika és Szerelem az űrhajó című számokban pedig egy tucat, ma induló garázszenekar energiája van".
– Havassy Anna Katalin –
[2008.12.03.]