A virtuális hangszerek világa – I. rész
Ez év májusában beszélgettünk Dred-del, aki fölvetette egy zeneszerkesztéssel kapcsolatos tanfolyam lehetőségét. Azóta rengeteg levelet kaptunk e témakörben, ezért megkerestük a Music editor.hu főszerkesztőjét, Melisant, aki vállalta, hogy betekintést ad a virtuális hangszerek világába.
- Beszélhetünk ma már élethű hangzásokról, amikor egy virtuális hangszer jön szóba?
- Úgy gondolom, hogy már a ’80-as években is beszélhettünk élethű hangzásokról, hiszen akkor kezdődtek az élő hangszerek digitalizálása. Nem úgy készül egy hangszerszoftver, hogy egy sípoló hangot addig modulálnak, míg az zongoraszerű nem lesz. A legprofibb programoknál az eredeti hangszerekről vett tökéletes minőségű mintákat hallhatjuk vissza.
- Hogy készül egy ilyen mintavételezés? - Egyszerűen, hiszen egy mikrofon segítségével (például, egy analóg hangszeren, mint a zongora) rögzítenek egy hangot. A kapott jelet digitalizálják, és számítógépen tárolják. Az eljárás neve: sampling, azaz analóg jelek digitalizálása. A kapott mintát nevezzük sample-nek. Minél tökéletesebb a felvett minta minősége, annál élethűbben fog megszólalni a szoftverünk.
- Hogyan lesz egyetlen felvett hangból egy teljes hangszerszoftver? - Itt jön a képbe a sampler, ami a digitalizálás során nyert mintákból alkot egy egész hangszert. Egy zongora esetében, minél több ponton kell felvételeket készíteni, tehát sok-sok sample-re van szükségünk, majd ezeket a mintákat be kell illeszteni a megfelelő helyükre. A legtökéletesebb az lenne, ha minden egyes zongora leütést rögzítenénk, hiszen akkor a szoftverben minden virtuális billentyűre az eredeti hang kerülne. Ez persze hatalmas munka, ezért a digitalizálók egy oktávon (12 hang) belül általában 3-4 hangot digitalizálnak. Ezeket a hangokat a szoftver billentyűzetébe” oda illesztik, ahonnan digitalizálták. Egy mintát tehát fölhasználnak 3-4 billentyűre is.
- Ezért halljuk meg, hogy az számítógép-e vagy eredeti hangszer? - Javarészt igen..
- Van tökéletes szoftver? Aminek hangját nehezebben különböztetjük meg? - Én úgy gondolom, hogy van olyan program, mely vetekszik az eredetivel hangszerrel, de ez sokak szemében Isten káromlással ér fel. Ezért legközelebb bemutatnék egy-két olyan szoftvert, melyek kifejezetten élőhangszerek modellezésére készült.
Rovatunk augusztus 30-án folytatódik, amikor újabb érdekességekkel szolgálunk a virtuális hangszerek világába.[2006.08.27.]