Ők is lesznek a Világzenei Nagyszínpadon - szerdai kavalkád
Egyre közelebb a Sziget Fesztivál. Nem ismered a Világzenei Nagyszínpad fellépőit? Kíváncsi vagy melyik együttes milyen zenét játszik? Mi összeszedjük, neked csak válogatnod kell. Elsőként augusztus 8, szerdai programokat ismertetjük.
A végítélet dobosai Japánból - GocooA Világzenei Nagyszínpad programját egy japán ütőegyüttes, a
Gocoo kezdi el délután 5 órakor. A csapat először jár Magyarországon, de akik már látták / hallották a majdnem 40 dobot megszólaltató, 11 tagú Gocoo-t, azok szerint "ünnepélyes és felkavaró" nyitásra lehet számítani.
A hét női tagból és "csak" négy férfiból alló együttes már több, mint tíz éve működik, s eddig három lemezzel gazdagították (Healing Asia Vol. 2 feat. Gocoo, Live 01, Lovebeat) a japán dobos hagyományokat.
A Gocoo zenei sokszínűségét tükrözi, hogy a blues- és rockfesztiválok mellett klubbokba, színházakba, a nagyobb koncert termekbe - sőt még techno rendezvényekre is meghívást kapnak. A koncertek alkalmával számos alkalommal meghívnak vendégművészeket is (pl: GoRo - didgeridoo). A kritikák szerint minimum "földrengés, végítélet és megtisztulás" fogja jellemezni a koncertet.
Augusztus 8, 17:00, Világzenei Nagyszínpad.Egyenesen Kubából - Sierra MaestraA kubai zene egyik alap zenekara, a
Sierra Maestra az ország keleti részének hegységéről – s egyben a legismertebb kubai irányzat, a son szülőhelyéről – nevezte el magát.
A tres-játékos Juan de Marcos González azzal a céllal alapította meg 1976-ban, hogy a húszas-harmincas évek zenei stílusát felfrissítve a sont újra átütővé tegye. Hamarosan csatlakozott hozzá unokaöccse, a trombitás Jesús Alemany, akivel leckéket vettek a son olyan még működő klasszikusaitól, mint amilyen a Septeto Nacional zenekar volt.
A tradicionális son-felállást (tres, gitár, trombita, bongó, guiro, ének) elektromos bőgővel és egy másik ütőssel dinamikusabbá téve érték el első sikereiket, s váltak rövidesen az egyik legnevesebb kubai zenekarrá. 1981-től folyamatosan készíthették lemezeiket Kubában, majd ’94-től Nyugaton (Sierra Maestra Liego con el Guanjano Relleno, Y Son Asi, Idundubanza, Tibiri Tabara). A 2000-es években még két albummal (Rumbero Soy, Son: Soul of Nation) örvendeztették meg a tradicionális kubai son zene kedvelőit. Magyarországon most járnak először.
Augusztus 8-án, 18:15-kor lehet őket megtekinteni a
Világzenei Nagyszínpadon.
Világzene francia módra - Orchestre National de BarbésAz algériai-marokkói-francia zenekar, a
Orchestre National de Barbes zenéjére nagy hatással volt a nyugat-afrikai tradicionális hangzás: a zenekar a rock és a reggae elemeit keveri a gnawa és a rai stílusok elemivel.
A zenekar kultikus státuszát fokozza, hogy ritkán koncertezik, s tízéves fennállása alatt csak két albumot (En Concert, 1997 és Poulina, 1999) jelentetett meg, így megkülönböztetett örömünkre szolgál, hogy 2004-es koncertje után újra fellép a Szigeten. A koncertjeiket jellemzi a magával ragadó előadásmód, úgyhogy egy nagyszerű bulinak ígérkezik az Orchestre National de Barbés fellépése
augusztus 8-án 19:45-kor a Világzenei Nagyszínpadon.Az afro-pop királynő - Salif Keita (Mali)Salif Keita egy nemzetközileg ismert afro-pop énekes és szövegíró. 2000-ben járt először Magyarországon és a Szigeten. Zenei karrierje nem indult zökkenőmentesen: először is albínónak született, ami abban a közösségben, melyben élt, nem éppen a legjobb (úgy tartották, hogy az albínó rontást hoz a törzsre). Nemesi család leszármazottaként válsztania kellett: a család, vagy az éneklés. Énekes lett.....
Több zenekarban volt énekes (Le Super Rail Band du Bamako, Les Ambassadeurs), mígnem a '80-as években letelepedett Párizsban, ahol igazából elindult a karrierje: a '90-es évek végéig folyamatosan jelentek meg lemezei. Az ezredforduló után a zenéje is átalakult kissé: egyre nagyobb hangsúlyt kaptak a tradicionális hangszerek. Salif Keita
augusztus 8-án fél 10 körül lép fel a
Világzenei Nagyszínpadon.-nagy & sziget-
[2007.06.29.]