Győri Filharmonikus Zenekar
1862-ben, Richter Antal és a győri születésű világhírű karmester fia, Richter János alapították a Győri Filharmonikus Zenekar jogelődjét, amely az Ének-és Zeneegylet néven szerepelt.
1894-ben vált városi zenekarrá az együttes, s már akkor is kiemelkedő szerepet töltött be Győr kulturális életében, amely napjainkban sincs másként.
1968-ban nagy mérföldkőhöz érkezett el a zenekar, ugyanis a hosszú fejlődési folyamat meghozta a várva várt eredményt. Ebben az évben alakult át az eddig félhivatásos művészeti intézmény professzionális koncertzenekarrá. A meglehetősen göröngyös és problémákkal is nehezített útján jelen volt Sándor János karnagy, akinek a nevét semmiképp sem lehet kihagyni, ha a zenekarról beszélünk. Az út végén megszületett a hivatásos Győri Filharmonikus Zenekar, amely jelenleg 84 zenésznek ad megélhetést.
Ismerik a zenekar nevét Ausztriában, Németországban, Lengyelországban, Olaszországban, Horvátországban, Csehországban, Dániában, Boszniában, Szlovákiában Luxemburgban és Hollandiában is.
Győr zenét szerető és ismerő közönsége rövid idő alatt szívébe zárta a zenekart, amely számos, nagysikerű hangversennyel örvendeztette már meg a város lakosságát és a vendégeket is.
1988-ban ARTISJUS-díjjal ismerték el a zenekart, ugyanis igencsak gazdag repertoárjában nemcsak a klasszikus művek, hanem a kortárs magyar szerzők kompozíciói is szerepelnek. Sőt, több magyar szerző művének ősbemutatója is a zenekar nevéhez fűződik.
1997 szeptember 1-jétől a zenekar vezető karmestere: Medveczky Ádám Liszt-díjas, Kiváló művész.
2001. novemberében átköltöztek a Richter János Hangversenyterembe, amely a korábbi Rába Filmszínház átalakításával jött létre.
Magyar és külföldi karmesterek, akik a zenekart eddig vezényelték: Erdélyi Miklós, Kórodi András, Lukács Ervin, Lamberto Gardelli, Angelo Epfrikian, Kobayashy Ken-Ichiro, Ludovit Rajter, Jurij Szimonov, Eugene Goosens, Carlo Zecci, Hiroyuki Iwaki, és a zenekar alapító Richter Antal leszármazottja, Hans Richter.
Szólistaként szerepelt többek között:Pásztori Ditta, Fischer Annie, Kocsis Zoltán, Ránki Dezső, Janota Gábor, Perényi Miklós, Pauk György, Ruha István, Gertler Endre, Bogányi Gergely, Verebics Ibolya, Jandó Jenő, Franco Bonisolli, Jevgenyij Nyeszterenko, Peter Lucas Graf neve.
A zenekar eddigi karmesterei: Franek Gábor, Hermann László, dr. Kiss Lajos, Unger Ernő, Róna Frigyes, Kertész István, Rozsnyai Zoltán, Vavrinecz Béla, Fejér György, Sándor János, Jancsovics Antal, Sulyok Tamás, Koncz Tamás.
Diszkográfia:
A Győri Székesegyház zenei kincsei II.
Brahms, Csajkovszkij, Saint Saëns - Versenyművek hegedűre és gordonkára
Bede Fazekas Csaba
Brahms: Magyar táncok No. 1-21.
Bruckner: IV. szimfónia
Devienne: G-dúr fuvolaverseny Rösler-Rosetti: G-dúr fuvolaverseny
J. Haydn: D-dúr fuvolaverseny, M. Haydn: D-dúr fuvolaverseny
M. Haydn: D-dúr fuvolaverseny
M. Haydn: Mise Szent Lajos ünnepére stb.
M. Haydn: Kirchliche Chorgesange
Hoffmeister: D-dúr fuvolaverseny
A Győri Székesegyház zenei kincsei
W. A. Mozart: Kürtversenyek KV 412, 417, 495
W. A. Mozart: Esz-dúr kürtverseny KV 495
Musszorgszkij: Egy kiálítás képei, Smetana: Moldva, Brahms. Magyar táncok I. III. X. VI. V.
Sári László: Imaginario, Szollosy Andrá. Concerto
Strauss: Keringok és polkák
ifj. J. Strauss: Kék Duna-keringő
Szollosy András: IV. Concerto
Madarász Iván: Concertuba, Musica Solenne
Reményi Attila: Kantata No. 1., Himnusz az örökkévalóságnak (Psalmus ad Aeternitatem)
Ausztriában kiadott lemezek:
A. Baksa: Die Jahreszeiten
Knittler - Gesellmann 1993
Haydnmusik aus der Hydnkirche
Amerikai kiadású lemezek:
Harold Schiffmann: Symphoni (1961), Concerto for Oboe d'Amore and String Orchestra (1982)
Anton Bruckner
Forrás: www.gyorfilharmonia.hu
[2007.07.10.]