Hungária
1967-ban kezdődött el a Hungária együttes története, amikor is a fiatal, Amerikából nemrég hazatérő Fenyő Miklós megalapította azt.
1968-ban jelentős sikereket ért el a fiatal együttes: a „Nem bújok én már többé már a subába” című dalukkal megnyerték a KI MIT TUD? elnevezésű vetélkedőt. A középdöntőbe a közönség szavazatai alapján kerültek be, - ugyanis a zsűri eltanácsolta őket- de az embereket nem lehetett eltántorítani a zenekar mellől. A KI MIT TUD?-on elért sikereknek köszönhetően a Hungária előtt megnyílt a legendás Ifjúsági Park kapuja, egyre többen érdeklődtek a fiatal zenekar iránt. Vezetőjük Fenyő volt, mellette Csomós Péter és Barta Tamás gitározott, Sipos Péter basszusgitározott Tóth József pedig dobolt,
1969-ben az „Egyszer vagy fiatal” című szerzeményükkel elhozták a közönségdíjat a Táncdalfesztiválról. Ebben az évben első ízben kerültek fel az Ifjúsági Magazin slágerlistájára, a „Csavard fel a szőnyeget”-el.
1970-ben megjelent a Hungária együttes első nagylemeze, „Koncert a Marson” címmel.
1971-ben a zenekar némiképp átalakult, Fenyő mellett Klein László basszusgitáros, Szűcs Antal szólógitáros, Fekete Gyula gitáros és szaxofonos, Fekete Gábor dobos zenélt. Kijött a második nagylemezük, „Tűzveszélyes” címmel.
Az akkori politikai helyzet nem kedvezett a zenekaroknak, a mindenható Hanglemezgyár nem kedvelte a Hungáriát, így az akkora már sok tagcserén átesett együttes 1976-ig szinte csak Németországban lépett fel.
1972-től ismét változás volt a zenekaron belül: Fenyő Miklós természetesen maradt, társai Kékes Zoltán szólógitáros, Sipos Péter gitáros, Szikora Róbert dobos lettek.
1977-ben Magyarországon részt vettek a Metronóm ’77 elnevezésű vetélkedőn, amely a régi Táncdalfesztiválok hangulatát volt hivatott felidézni.
1978-ban a zenekar rögzítette a Beatles Láz című albumot, amely azonban csak 1997-ben került a nyilvánosság elé, ugyanis a Hanglemezgyár sutba dobta a sikergyanús korongot.
1979-ben Sipos Péter kivált a zenekarból. Fekete Gyula visszatért. Basszusgitáros a Generál együttes egykori tagja, Novai Gábor lett. Ekkor a zenekar alapítója és névadója, Fenyő merész ötlettel rukkolt elő: kell egy nő a zenekarba! Erre a szerepre gyermekkori ismerősét, Dollyt kérte fel, akinek remek hangjára és egyéniségére már az iskolában is felfigyelt. A zenekar egy egészen új dologgal próbálkozott, ami itthon még soha nem volt: nem csupán zenében, hanem öltözködésben, színpadi megjelenésben és előadásmódban is változtattak. Ezzel egy újfajta divatot és életstílust teremtettek: „életre keltették a magyarországi jampikat. Fenyő, mint ötletgazda és zenekarvezető a tagoktól elvárta, hogy a mindennapi életben is pálmafás inget viseljenek, képviseljék akkor is a zenekart.
1980-ban a legendás E-klubban léptek fel, koncertjükkel őrületet kiváltva a közönségből. Innentől kezdve nem volt megállás: a fiatalok nagy része jampikká lett. Az első nagylemezük a „Rock and Roll Party” az első hónapban már 40 ezer példányban elkelt.
1981-ben elhozták a Tánc - és popdal fesztivál nagydíját, a „Limbó hintó” című szerzeményükkel. Ebben az évben jelent meg a fenti dallal azonos című kislemez is, amely 250 ezer eladott példány után a platinalemez státuszt kapta. Szintén ebben az évben kijött az új nagylemez is, „Hotel Menthol” címmel, amellyel ismét frenetikus sikereket ért el a „hatosfogat”.
1982. márciusában a Népstadionban 150 ezer néző tombolt kedvenceinek. Ez év végén jelent meg harmadik albumuk, „Aréna” névvel, amely az aranylemezig jutott. A zenekarból ekkora már kilépett Szikora Róbert, aki már korábban is szólólemezt írt Szücs Juditnak, majd később az R-GO-t alapította meg. A Hungáriában feltűnt a két új tag: Flipper Öcsi (ének, twistdob, gitár) és Zsoldos Dedy (dob, vibrafon, ritmushangszerek). A zenekar tehát megújult, s fiatal zenészekkel kiegészülve folytatta útját.
1983-ban kijött a „Finálé?” című korong, amelyen már számos vendégzenész is közreműködött, nevezetesen a „Chips, Cherry and the Chaps” együttes: Chips (ének, vokál) Cherry (ének, vokál) Butch Rudow (gitár) Billy Bob Howell (dob, ütőhangszerek) Barney Weinberger (zongora) Herbie H. Heart (szaxofon) Rockin' Jonny Dee (basszusgitár).
Ez az esztendő egyben a zenekar végét is jelentette, a csapat szétszéledt s a legendás „jampi-Hungária” nem zenélt tovább.
1990-ben piacra dobták a Hungária aranyalbumot.
1994-ben a boltokba került a Hungária válogatás lemez, rajta a zenekar legnagyobb slágerei.
1995-ben a legnagyobb sikereket elért Hungária formációval új dalokat írtak és új nagylemezzel jelentkeztek, Ébredj fel Rockandrollia címmel. Még ebben az évben, egy Népstadiont megtöltő koncertet is adott csapat, amelyről hangfelvétel is készült és Micsoda buli elnevezéssel látott napvilágot. A „nagy Hungária” csak erre az egy alkalomra állt össze, de a közönség szeretetét és igényét mutatta az is, az ország tizenhárom városában adtak egy-egy felejthetetlen koncertet, természetesen kisebb díszlettel és kevesebb látványossági elemmel, mint a Népstadionban.
1998-ban az Operett Színházban megszületett az első Hungária dalokra épülő musical, a Hotel Menthol, amelyben a Fenyő-Novai szerzőpáros legnépszerűbb dalai csendültek fel, olyan művészek előadásában, mint Szulák Andrea, Szandi, Csonka András, Kiss Zoltán, Buch Tibor stb. A darab elérte a 200. előadást is. Hanghordozón is megjelentek a dalok, amely a „Hotel Menthol, a musical” címet kapta. A darabot a Győri Nemzeti Színhát is másorra tűzte, elsöprő sikerek ért el ott is, több évadon keresztül is műsoron maradt és többek között a Margitszigeti Szabadtéri színpadon is ez a társulat mutatta be.
Hungária lemezek:
1970: Koncert a Marson
1971: Hungária– Fehér album
1978: Beatles – láz
Rég volt, így volt, igaz volt
1980: Rock ’n Roll Party
1981: Hotel Menthol
1982: Aréna
1983: Finálé
1990: Aranyalbum
1994: Hungária –válogatás
1995: Ébredj fel Rockandrollia
Micsoda buli…
[2006.02.12.]