Therion
Christofer Johnsson, a Therion központi figurája egyike metalzenész-közösség nagy alkotóinak, maximalista művészeinek. A svéd úriember a kilencvenes években találta ki, hogy a saját csapatát szimfonikus zenekarral, operaénekesekkel és számos egyéb komolyzenei összetevővel egészítse ki, s a munkájának gyümölcseként megszületett 'Theli' albummal az egész világot lenyűgözte 1996-ban. Számtalan zenekar vette át azóta az ötletet, de a legmonumentálisabb projektek még mindig a Therion nevéhez fűződnek: legújabb, 'Gothic Kabbalah' című albumon is több százan dolgoztak.
Chris alkotói munkásságát az is jól jellemzi, hogy az új album tételei - összesen 15 darab - is csak két CD-re fértek rá, így a 2003-as ikeralbum, az egyszerre kiadott 'Lemuria' - 'Sirius B' páros után most is több mint 80 percnyi első osztályú szimfometalra számíthatunk. A zeneszerzői és a gitárosi feladatok mellett Chris énekesként is szerepelt vállalt a korábbi lemezeken, ám 2006-os bejelentésének megfelelően az új albumon már nem hallhatjuk hangját: sem ideje, sem energiája nem marad éneklésre. Helyette az a Mats Levén vette át a mikrofont, akivel élőben a csapat 2004-es budapesti koncertjén is találkozhattunk már, és az előző albumok néhány dalában is szerepelt.
Chris elfoglaltsága érthető, hiszen ő tekinthető a Therion egyetlen fix tagjának: a csapat eddigi legsikeresebb albumát, a 125 ezer példányban eladott 1998-as 'Vovin'-t például gyakorlatilag egyedül, csak stúdiózenészek segítségével készítette el. Ráadásul Chris időről időre újraértelmezi a szimfonikus metal fogalmát, nem csak zenei, hanem konceptuális téren is, így az egyes albumok sem hallásra, sem a szövegek és az inspiráció területén nem téveszthetők össze egymással: az északi mitológia, a pogány rúnák vagy az asztronómia egyaránt felbukkan bennük.
- Rákász István -
[2007.01.23.]