Underworld
Az Underworld nevű elektronikus formáció alapításának az ötlete már a ‘80-as évek közepén felmerült a két egyetemi barát, Karl Hyde és Rick Smith fejében. Az alapokat még a főiskolában együtt zenélve fektették le, amikor is The Screen Gemz néven próbálták meg házasítania a Kraftwerket a reggae-vel; majd 1983-ban megalakult a Freur nevű szintipop együttes, amely 3 éves fennállása alatt azért kiadott néhány kislemezt és két albumot.
1996-ban vették fel az Underworld nevet és a gitárosabb, funky-s electropop felé vették az irányt, készítettek néhány felvételt, de 1990-ben elvileg feloszlottak. A közös munka szüneteltetésének akkor vetettek véget, amikor megismerkedtek egy essex-i dj-vel, Darren Emersonnal. Darren csatlakozása a duóhoz nagy löketet adott az Underworldnek: sokkal táncolhatóbb, eredetibb technot kezdtek el készíteni, amelyet néha áthatott a rock energiája is.
Az első albumuk már az elektroniukus tánczenék széles spektrumát próbálta felölelni. Az 1993-ban megjelenő “Dubnobasswithmyheadman”-ről olyan dalok váltak ismerté, mint a Cowgirl vagy a Dark & Long.
Az igazi áttörést azonban csak a második albumuk, az 1996-ban megjelenő Second Toughest in the Infants hozta meg, azon belül is a Born Slippy, amely a Trainspotting című film főcímdalaként egy csapásra világhírűvé tette a formációt (a dalt eredetileg csak b-oldalas számnak szánták, ám végül több, mint egy milliót adtak el belőle).
Az Underworld ekkoriban lazán bánt a stílusokkal, a Second Toughest album 8 tétele szépen bemutatja a korabeli elektronikus tánczene legfőbb irányzatait: a technó-tól kezdve a drum & bass-en át egészen a house-ig. A kezdő, három részes dal a Juanita/Kieless/To Dream of Love és a kimásolt kislemezek (Pearl’s Girl, Rowla) meghatározó részei a ‘90-es évek dance kultúrájának.
A hirtelen jött népszerűséget sikerült a csapatnak még tovább fokozni a ‘99-es Beaucoup Fish albumukkal, amelyről a Jumbo, a Push Upstaire és a King of Snake mellett a Moaner (mint a Batman és Robin filmzenéje) vált igazán ismerté. Az album címe eredetileg ”Tonight Matthew, I'm Going to be Underworld” lett volna (ami egy brit sorozat híres mondata), de mivel a szigetországon kívül másol semmit sem mondott volna a mondat, ezért lett Beaucoup Fish. A cím (ami a halászok között használt jókívánság) szerencsét hozott a csapatnak, hiszen ez lett a legtöbb példányszámban eladott albumuk.
Ezt természetesen megtámogatták egy világkörüli turnéval, amiből 2000-ben megszületett az Everything, Everything című live anyag, amely CD-n és DVD-n is napvilágot látott. A sikerek közepette a Darren Emerson elhagyta a bandát (2002), inkább DJ-karrierjére szeretett volna több időt és figyelmet szánni.
Az Underworld hosszú idő után újból duó lett, ám az harmadik mozgatórugó nélkül már nem volt igazi a munka, az első, Darren Emerson nélkül felvett anyag A 2002-es Hunderd Days Off kissé megosztotta a rajongókat, hiszen amit a ‘90-es évek elején az essex-i DJ magával hozott, azt most el is vitte. Az új anyag mérsékelt siker lett és mivel úgy is lejárt a szerződésük a kiadóval a Hyde-Smith páros úgy döntött, hogy új irányba tekint.
2005-ben kezdték el megvalósítani a “Riverrun Project” elnevezésű tervüket, melynek lényege, hogy pár számos kislemezeket (Lovely Broken Thing, Pizza For Eggs, I'm a big sister, and I'm a girl, and I'm a princess, and this is my horse...) tettek elérhetővé az oldalukon. Ezek az anyagok nem kerülnek a boltokba, csak mp3 formátumban tölthetőek le az Underworldlive.com-ról (ahol egyéb ritkaságokat, live-okat és kiadatlan felvételeket is megoszt a páros).
Az első kézzel fogható megjelenésük a 2006-ös Breaking and Entering film zenéje, melyet az Underworld Gabriel Yareddal közösen készített.
2007-ben újból rászánták magukat, hogy stúdióalbumot vegyenek fel: 2007 októberében megjelent az Oblivin With Bells című hetedik albumuk. Az anyagról csupán a Crocodile-t másolták ki kislemezre, ami igazából nem nagy kár, hiszen könnyen felejthető lett az újabb próbálkozás.
2008-ban újból filmzenében utazott a duó: Danny Boyle Sunshine című filmjéhez készítették el a teljes hanganyagot (John Murpy közreműködésével).
[2008.12.22.]