Egy húr + több húr = jazzkoncert keleti fűszerekkel
Távol-keleti, balkáni és afrikai dallamok európai színekkel, elegyítve a középkori és kortárs zene elemeivel. Különleges küllemű és hangzású hangszerek, nagybőgő, gitár, énekhang – e „kellélek” alkotják az Ektar együttes muzsikájának alapanyagát.
Az öt éve trióként bemutatkozott, majd kvartetté bővült formációban az alapító Szőke Szabolcs kezeli az egzotikus rezgőhúros hangszereket (a bolgár gadulkát, az indiai szárangit), Benkő Róbert játszik nagybőgőn, Kardos Dániel gitározik és Tóth Evelin énekel.
A négy muzsikus úgy olvad egybe kifejezésben, melodikus variációkban, ritmikában, mintha egy húron játszanának. Így érvényesül a „npmen est omen” igazsága, hiszen az ektar (ek-tar) egy egyhúros indiai hangszer neve.
Október 8-án az 1992-ben alakult a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusokkal közösen több, a népzenei hagyományok újszerű, kreatív értelmezésén alapuló ősbemutatóval, jazz-szerű improvizációkkal lép a két együttes közösen a pódiumra. A koncert vendégszólistája Váczi Dániel (szopranino- és altszaxofon) lesz.
A koncertet megelőzően, október 3-án, szerdán délután fél 6-kor Műhelybeszélgetés keretében Szőke Szabolcs, az Ektar frontembere és Retkes Attila zenetörténész segítségével ismerkedhetnek meg az érdeklődők az együttessel, a stílussal, a megszólaló hangszerekkel. A Műhelybeszélgetések sorozat a Művészetek Palotájának új kezdeményezése, amelynek éppen e koncert előtt lesz a „premierje”.
- MüPa / Kemper T. -
[2007.10.02.]