Ünnepel az Iron Maiden énekese, aki dobosként kezdte, de...
Tavaly nyáron hosszú év után idén ismét fellépett Magyarországon a világ legnagyobb metálzenekara, az Iron Maiden. Érdekes, hogy az együttest, a technikusokat és a teljes felszerelést szállító Boeinget, az Ed Force One-t maga az énekes, Bruce Dickinson vezette. A frontember ma ünnepli 51. születésnapját.
1958. augusztus 7-én született, az angliai Worksopban. Iskolai éveit Londonban töltötte. Az igazi keresztneve Paul, habár mindenki - kivéve szüleit és nagyszüleit - Bruce-nak hívja. A középiskola után egyetemre ment történelmet tanulni. A fiút ekkor babonázta meg a zene, de először dobos akart lenni.
Dobosként kezdte
- A haverjaim összehoztak egy kisebb bandát. Egy hálószobában próbáltunk, egyetlen erősítővel, abba dugta mindenki a hangszerét. Nekem két apró kongám volt, azt is a suli zeneszobájából csórtam el. Egyik nap épp a Beatles Let it be-jét gyakoroltuk, ugye köztudomású, hogy abban egészen magas fekvésű témák is vannak. Szegény énekes srác, szó szerint leizzadt a feladattól. A többiek meg szóltak nekem, hogy ne verjem már azokat a dobokat, inkább menjek, próbáljak segíteni a fiúnak. Bruce-t nem sokkal később kirúgták a suliból és egy környékbeli iskolába került.
Hamar megtalálta a társakat ott is, de már énekesként szerepelt. A banda a Styx nevet viselte, bár ez nem volt azonos a világhírű névrokonnal. Az igazi áttörést az 1977-ben létrejött Shots zenekar jelentette, akikkel Bruce már a környék pubjaiban énekelhetett, és még ideje is maradt az egyetemi tanulmányaira.
Két évvel később komoly ajánlatot kapott. Paul Samson hívja zenekarába, a Samsonba. Dickinson akkor még nemet mondott az aktív zenélésre, az egyetem miatt. Ezért a SURVIVOR albumon még vendégzenész volt, de 80-ban már teljes gőzzel nyomult a SAMSON énekeseként. Két klasszikus albumot készítettek közösen, valamint a Survivort is újra felvették Bruce-szal. A Samson befutott zenekar lett. Aktívan turnéztak, többször is felléptek közösen a Maidennel, valamint részt vettek a híres Reading fesztiválon.
Kiválásról nem volt szó
Az eseményen jelen volt Steve Harris és Rod Smallwood is, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy meggyőzzék Dickinsont, legyen a Maiden énekese. A fúzió létrejött, és elkezdődött a legenda. Bruce 1990-ben érezte úgy, hogy a Maiden nélkül kell megpróbálnia érvényesülni.
Kiválásról nem volt szó, csak egy szólólemezről, amit régi haverjával, Janick Gersszel készített el. A lemez sikeres volt, Bruce mégis folytatta a munkát, mint a Maiden énekese. 1993-ban aztán úgy döntött, kiszáll, és a saját zenéjét fogja játszani.
Az EMI és a Sanctuary menedzsment támogatásával, két félredobott lemezanyag után Roy Z és bandája, a Tribe of Gypsies elkészítették a megfelelő lemezt Bruce számára. A Tribe csak a lemezen játszott, így Bruce-nak össze kellett hoznia egy bandát, akikkel koncertezhetett. Először Alex Dickson tűnt fel, majd jöttek a többiek: Chris Dale és Alex Elena. A lelkes fiatalokból álló (kivéve Bruce) csapat elindult a rég várt turnéra. Az eredmény egy koncertlemez.
Bruce szakítani próbált a neve adta skatulyából. Ennek első jele a Skunworks produkció, ami előtt nem csak a szakma, de a rajongók is értetlenül álltak. A kísérletezős anyag megbukott, Bruce menesztette zenekarát és felkereste Roy Z-t, egy esetleges közös munka reményében. Újra a Tribe tagjaival folyt a munka, kiegészülve a régi haverral, Adrian Smith-szel, aki szívesen mondott igent Bruce hívó szavára. A visszatérés fergeteges volt.
A szakma elismerően bólogatott, a rajongók pedig örültek, hogy Bruce újra metálzenét játszik, ráadásul nem kevés Maiden beütéssel. Egy évvel később egy újabb kiváló lemez látott napvilágot, majd jött a nagy meglepetés – 1999 elején Bruce és Adrian újra a Maiden tagja lett. Dickinson szólópályája ettől függetlenül tovább folytatódik, és talán még egy Samson újjáalakulásnak is tanúi lehetünk.
- zene.hu -
[2009.08.07.]