Ünnepel az Operaház, pazar lesz az új évad is
Az Operaház a magyar kultúrális élet egyik meghatátoró központja idén ünnepli 125. születésnapját, amelyhez ünnepei gála és koncert kapcsolódik. Tovább már nem titok a 2009/2010-es évad műsora sem.
A Magyar Állami Operaház szeptember 26-án és 27-én Operagálával és ünnepi koncerttel tiszteleg az Ybl-palota átadásának 125. évfordulója előtt. Vasárnap este a dalszínház megismétli az 1884. szeptember 27-i ünnepi nyitóest programját, amely az alábbiakból áll össze: Erkel Ferenc: Bánk bán, I. felvonás, Erkel Ferenc: Hunyadi László című operájának nyitánya, Richard Wagner: Lohengrin, I. felvonás.
Most azonban lássuk részletesen, hogy az elkövetkezendő évadban mivel is várja az Operaház az érdeklődőket és a minőségi szórakozást kedvelőket.
Az új évad műsorkínálata
A 125. évadra kitűzött 11 bemutató színrevitelét a 2008/2009-es évadban tervei szerint teljesítette az Operaház. Az intézmény az új évadban is megvalósítja egyedi értékközvetítő szerepéből fakadó feladatait. A Magyar Állami Operaház rendkívül széles repertoár műsoron tartásával törekszik arra, hogy a legkülönfélébb igényeket szolgálja ki, illetve különböző generációk ízlésének megfelelő produkciókat állítson színre.
A 2009/2010-es évad programjai közül mindenki kedvére válogathat, hiszen összesen 193 opera- és 76 balettelőadást tartanak; a közeljövőben megjelenő műsorkalendáriumban 8 bemutató és 5 felújítás szerepel. A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara 12 hangversenyt ad a szezonban.
Magyar művek a 125 éves Operaház repertoárján
Az Operaház jubileumi ünnepe olyan alkalom, amely felhívja a figyelmet Ybl Miklós tervezte neoreneszánsz operaépületre, illetve különleges zeneművészetükre. Bartók Béla A kékszakállú herceg vára című remekművének októberi bemutatója, A fából faragott királyfi és Kodály Zoltán Székely fonója is hangsúlyos szerephez jut. November végén tűzi műsorra az Operaház a Napfogyatkozást, az idén Kossuth-díjjal elismert kortárs szerző, Sári József művét, amit a magyar származású Arthur Koestler Sötétség délben című regénye ihletett.
A szintén Kossuth-díjas Szokolay Sándor ma már klasszikusnak nevezhető operája, a Vérnász újbóli műsorra tűzése is jó példája a dalszínház hazai alkotások iránti elkötelezettségének. Ezek mellet felcsendülnek még Petrovics Emil C’est la guerre művének dallamai, színpadra kerül Dohnányi Ernő: Változatok egy gyermekdalra című szerzeménye és Ránki György: Pomádé király új ruhája is.
– Operaház –
[2009.05.12.]