Nem mindennapi a Mindennapok
Érzések, a tetőfokon
A Letörlöm könnyeid című felvétel nagyon közel került a szívemhez. A hangszerelése tökéletes, az ének szívet melengető, szinte simogatja az ember arcát. A leginkább klasszikus hangzásúnak tekinthető szám a lemezről, vonósokkal és lágy ütős-kísérettel. Hogy a szöveg egy szerelmesnek, vagy egy barátnak szól-e, nehéz megítélni. Nekem ez utóbbi hatott leginkább. Sokszor nem veszik észre a barátok, hogy bármit megtennél értük, mégis csak a távolból segítheted őket. S mi lesz a vége: „nem merem megtenni, csak gondolatban”.
S ha már a barátságnál tartunk: egy nagyon pajkos és elbeszélő szám a Legjobb barátom, ami elmeséli, hogy milyenek voltak azok a híres iskolás, pasizós időszakok, amikor a lányok többsége életre szóló barátságokat köthet. Minden benne van, ami kellemes emlékeket idézhet elő. A zene divatos, fiatalos, pörgős, s ebből emelkedik ki Noémi Virág maximálisan tiszta és képzett hangja, ami szinte „kijön” a hangfalakból és betölti az egész szobát.
A Szeretlek is az előzőhöz hasonló szerzemény, ugyanis egy, az énekesnőhöz nagyon is közel álló személyhez, mégpedig a férjéhez szól. Bensőséges és odabújós a hangulata, még azt sem tartom elképzelhetetlennek, hogy szerenádként is előadható…
Amellett, hogy egy kicsit belepillanthatunk a házaspár életébe és boldogságába, átérezhetjük, hogy bármennyire kemény időszakokat is élünk: vannak még tiszta, igaz szerelmek és a házasság nem lejárt intézmény! Nem emlékszem, hogy ennél őszintébb vallomást halottam-e már valaha… A gitár nagyon kiemeli ennek a dalnak a hangulatát, hangsúlyossá és még tisztábbá teszi, olyanná, amilyennek egy igaz szerelemnek lennie kell!
Az ajándékok
Sokan elénekelték már a Jégszív című dalt, de úgy, ahogy tette ezt Noémi Virág, még senki. Féltem tőle egy kicsit, mert nőtől még nem hallottam. Ám Balanyi Szilárd zongorajátéka és Virág énekhangja együtt valami leírhatatlan hatást keltett bennem. Tisza és erőteljes. Minden eddigi előadót maga mögé utasít az én rangsoromban. A koronát Bársony Bálint szaxofonjátéka teszi fel, aki ezzel a kis résszel még színvonalasabbá teszi a számot.
Az 12-es nóta nem kapott jelzést a lemezen, viszont aki olvasta a köszönetet tudhatja, hogy egy Imáról van szó: Istennek énekel köszönetet kíséret nélkül Noémi Virág. Ajánlom mindenkinek ezt az őszinte vallomást, amely pont amiatt is cseng csodaszépen, hogy nincs semmilyen hangszer sem az énekhang mellett. Méltó zárása a korongnak, ahol az énekesnő parádésan játszik a torkában rejlő kinccsel.
Le a kalappal!
Annyi mindent lehetne még írni! Ez az album többet ér bármilyen életvezetési tanácsadásnál. Igaz, hogy Noémi Virág saját életéből merített ihletett, ám olyan érzésekről énekel, amelyek mindegyikünknek töprengést okoznak. Velünk vannak, kísérnek bennünket. Sokat fel kell dolgozni, sokat meg kell élni, ki kell mondani, vagy éppen bölcsen hallgatni.
Noémi Virág lemeze segít eligazodni, és nagyon könnyen találhatunk párhuzamot a saját történeteinkkel. Nagyszerű érzés tudni, hogy vannak még ennyire őszinte előadók, akik nyíltan vállalják: írnak dalt a férjükhöz, az anyukájukhoz és a barátaikhoz is. Nem érzek benne semmi mesterkéltet, semmi megcsináltat. Mintha az énekesnő a szívét is mellékelte volna a lemezhez.
Örülök, ám bevallom: kicsit féltem is a szólóban most debütáló művészt. Féltem, hogy nem emészti-e fel a lelkét a modern világ áskálódása és az emberek egy részébe lakózó rosszindulat és irigység. Ugyanakkor tudom, hogy akikhez a dalok és a Köszönet is szólnak, soha nem hagyják cserben az előadót.
Mi mást írhatnék még? Noémi Virág: le a kalappal előtted, és millió hála és köszönet azért, hogy olyan vagy, amilyen, s maradj meg mindig ilyennek. Maradj a saját utadon, mert az jó. Sokan leszünk melletted, hidd el, mert Veled könnyebbek a Mindennapok!
– Havassy Anna Katalin –
[2009.05.27.]