Nemzetközi néptáncverseny, több száz fellépővel
A Duna Karnevál nemzetközi hálózatának több éves biztatása alapján 2009-től, Arany Lánchíd elnevezéssel díjazásos versenyt rendez.
A világ minden tájáról meghívott partnereik részéről már 2000-ben felmerült az igény, hogy magyarországi megjelenésük során szakavatott zsűri előtt téttel bíró versenyrendszerben mérethessék meg magukat. Látva a nagy hagyományokkal rendelkező világfesztiválok példáit (Agrigento, Bursa, Dijon, Palma de Mallorca, Shanghai stb.) a szervezők felismerték, hogy ez a fajta nemes vetélkedő a közönség számára rendkívül vonzó, a társulatoknak szakmai kihívást jelent.
Mi lehet egy ilyen verseny célja?
A verseny célja a tradicionális vagy a folklórt alapanyagként feldolgozó koreográfiai szemlélet a harmadik évezredben is sikeres legyen, és továbbra is méltó helyet foglaljon el a színpadi táncművészetben.
A versenykiírás a hagyományőrzés és a korszerűség egyidejű megjelenítését és az Európai Unió 2009. évi kulturális jelmondatát hangsúlyozza: „Innováció és Kreativitás”.
Az eseményt június 18-án, Mátyásföldön az utóbbi időkben korszerűsített kiváló akusztikájú Erzsébet-ligeti Színházban rendezzik. A Duna Művészegyüttes táncszínházi produkciókkal köszönti az eseményt. A verseny televíziós rögzítését a Duna Karnevál médiapartnere, a Duna Televíziót készíti el, így azoknak is élménypótló felvételek készülnek majd, akik személyesen nem tudnak megjelenni az eseményen.
Mindenki egyenlő eséllyel indul
A táncegyüttesek bemutatóit nemzetközi zsűri értékeli. Az elbírálás alapelve, hogy az autentikus vagy történeti táncok, táncszínházi akár folk-kortárs szellemben színpadra állított produkciók egyenlő eséllyel induljanak. A sorrend kialakításánál a lényeg hogy a versenyprodukció a maga által választott kategóriában milyen érdemeket mutat fel. A versenyművek ideje 10 perc.
Három díjat osztanak ki, a fődíj az Arany Lánchíd névre hallgat, majd követi azt, az Ezüst Lánchíd és a Bronz Lánchíd díj. Különdíjak odaítélésére is lehetőség nyílik, amelyek név szerint a következők lesznek: Legjobb Koreográfia, Legjobb zene összeállítás, Kiemelkedő szólista, Közönség díj, Együttesek közötti szakmai népszerűségi díj.
Érdekes részletek, számokkal is
A karneválon 42 zenei és táncegyüttes vendégszerepel, közülük 15 hivatásos társulat. Érdemes tudni, hogy az idei évben 12 külföldi együttes 320 művésze érkezik a Duna Karneválra. A mexikói Alianza Táncegyüttes, műsora valódi kuriózumnak ígérkezik a Karnevál programjában. Tunéziai táncegyüttes először szerepel az eseményen. Az együttesek 8 helyszínen közel 50 órában, szórakoztatják a karneváli közönséget.A Visegrádi országok kiemelt gálaműsoron a Hagyományok Házában mutatkoznak be
Négyszáz művésszel adnak karnevált
A Duna Karnevál gálaműsora június 20-án (szombaton) a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon 20 órai kezdettel lesz látható. A külföldi és hazai táncegyüttesek közel 400 művészének közös előadását élvezheti a közönség a Magyar Állami Népi Együttes és a Duna Művészegyüttes közreműködésével.
Ugyanezen a napon a karneváli felvonuláson a Szent István térről indulva a korzón át 600 résztvevő teremt valódi karneváli hangulatot Budapest szívében. Az együttesek a Vörösmarty térre érkezve késő estig tartó táncgálával búcsúztatják a Karnevált.
Mindenképp érdemes megemlíteni, hogy a Duna Karnevál rendezvényei – a Margitszigeti Gálaest kivételével – ingyenesen látogathatók.
Minden érdeklődőt várnak tehát a szervezők, akik remélik, hogy minél többen részt vesznek ezen a multikultúrális fesztiválon és versenyen.
– zene.hu –
[2009.06.15.]