Megtisztelő elismeréseket kapott a Csík Zenekar
A közelmúltban két rangos és igencsak megtisztelő elismerésben részesült a Csík Zenekar, amely a magyar népzenéért már eddig is sokat tett, ám ezek az események nyilván tovább erősítették a tagokat: jó úton járnak.
Nevezetesen a népzenét megújító művészetéért Magyar Örökség Díjban részesült a formáció, amelyet szeptember 19-én a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében vehették át.
A második elismerés, a Kodály Díj még csak névlegesen van a birtokukban, ugyanis annak átadására október 2-án, Kecskemét napján kerül a zenekarhoz.
Érdemes megemlíteni, hogy a Magyar Örökség kitüntető címmel korunk, valamint a XX. század első felének legjelentősebb magyar teljesítményeit jutalmazzák. A jelöltekre bárki javaslatot tehet, határainkon innen és túl. Az állampolgárok javaslatai közül egy 12 tagú bírálóbizottság választja ki a díjra érdemeseket. A Kodály Díj pedig Kecskeméthez kötődik, ami így különösen kedves a zenekarvezető számára, hiszen maga is a város lakosa.
Húsz év elismerése
Ez a két év egy húsz éves munkásság elismerése, amely idő alatt rengeteget tettek a magyar népzene fenntartásáért. Ez idő alatt számos koncertet adtak, számos táncházat szerveztek és több ízben külföldön is találkozhatott velük és a zenéjükkel a közönség és a szakma is. A tagok komolyan veszik a Kodályi gondolatokat: a zene legyen az életünk része! Ők erre tették fel az életüket. A magyar népzenéért rengeteget tesznek, népszerűsítik ahol csak tudják és elvállalnak minden olyan eseményen való részvételt, ahol érzik: tehetnek valamit a nép értékek megőrzéséért.
Az utóbbi pár évben sikerült a zenekarnak egy olyan hangra rálelnie, amellyel még inkább belopták magukat a közönség szívébe. Népszerű zenekarok dalainak feldolgozásával kezdtek el foglalkozni, ezzel is mutatva: a népzenét mindenhova be lehet csempészni.
Vissza a szabadból
Október elsején a Csík Zenekar a Thália Színházban zenél majd. A színházi légkör egészen más hangulatot tud teremteni a fellépésnek, a technika minden vívmányát igénybe vehetik majd a tagok. Míg az egész nyár szabadtéri koncertekről szólt, a színház belső tere, a fények, a technikai lehetőségek egészen más jelleget adni majd a műsornak.
Összetett este lesz, amelynek folyamán Őze Áron színművész Juhász Gyula és József Attila verseket szaval majd, miközben a Csík zenekar muzsikál, s az egész hangulata más lesz, mint a szokásos megzenésített versek. A Quimby zenekarból tiszteletét teszi Kiss Tibor, aki nem csak muzsikál és énekel, hanem elmondja majd egyik versét is. Mindeközben a háttérben az ő festményeit láthatja majd a publikum. Sőt, még egy kifeszített vetítőernyő is látható lesz a színpad hátterében.
– Gál Orsolya, kecskemetilapok.hu alapján: zene.hu –
[2009.09.24.]