10+1 kihagyhatatlan érdekesség a 100 tagú cigányzenekarról
A 24 éve létező 100 tagú cigányzenekar a magyar zene egyik ékköve. Jöjjön 11 információ, amit mindenféleképpen érdemes magadba szívni.
1. Az ország legjobb vendéglátós muzsikusai, az 1984-es Vonópárbaj győztesei, a Honvéd Művészegyüttes, a Budapest Tánc Egyöttes, az Állami Népi Együttes, a BM Duna Művészegyüttes, valamint a Rajkó Zenekar tagjaiból verbuválták össze a 138 fős monstre zenekart.
2. A zenekar, „cigány kulturális egyesület”-i jogállással jött létre Budapesten, 1985. november 2-án, a hasonló magyarországi szervezetek közül elsőként jegyezték be a Budapest Cigányzenekart Országos Kulturális és Közművelődési Egyesületként. A zenekar nevét később a muzsikusok "átkeresztelték" 100 tagúra és ezen a néven lettek világhírűek.
3. A banda ötlete idősebb Járóka Sándor , akkori prímás király azév áprilisi temetésén fogant meg, mikor az elhunyt tiszteletére egy több száz fős alkalmi zenekar állt össze, hogy végső útjára kísérje a prímáskirályt. Úgy vélték, hogy ezen alkalmi „banda” megszervezve nagy létszámú koncertképes zenekar is lehetne, mely egyben az országban elszórtan élő legkiválóbb cigány zenészeket tömörítené magába.
4. A formáció bemutatkozó koncertjére 1986. március 22-én a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében az abban az évben átadott Budapest Kongresszusi Központ „Pátria” termében került sor, teltház előtt. A koncert átütő sikert aratott, a korabeli magyar sajtó szinte mindenhol címlapon hozta az eseményt, hosszasan méltatva a világon egyedülálló produkciót.
5. Jelenleg a választott név nem teljesen fedi a valóságot, a zenekarnak 148 tagja van, és már képzik az utánpótlást is, hogy ne maradhasson cigánymuzsika nélkül a világ. Összesen közel kéttucatnyi lemezük jelent meg, melyek közül három vált platina-, öt pedig aranyszínűvé.
6. A zenekar weboldalán minden tagja bemutatkozik, fényképpel, sokan a magánéletüket, feleségüket, gyermekeiket is bemutatják, de a kitartóan szörfözők igazi cigány mulatozást, bált is találhatnak. A 100tagú Egyesület bizonyos dokumentumai is kint vannak az oldalon. A szerkesztők igyekeztek mindent rögzíteni, aminek az együtteshez bármilyen módon köze lehet, és mivel 100 tagú, és 20 éves múltra tekinthet vissza, páratlanul gazdag cigányzenei anyag, rengeteg dokumentáció, emlék gyűlt össze a www.100tagu.hu oldalon.
7. A tagok többsége budapesti, de ingáznak az ország különböző részeiből, Debrecenből, Miskolcról, Szombathelyről, Veszprémből, Salgótarjánból, Ózdról, Kecskemétről, Dunaújvárosból, Berhidáról, Kápolnáról, Pécelről, Balatonfüredről, Érdről cigány muzsikusok, így képezve az országos kiterjedését az egyesületnek.
8. A repertoárban megtalálható - Liszt, Bartók, Kodály, Hubay, Brahms, Sarasate, Strauss és még sok híres zeneszerző művei. A jelenlegi műsor első részében magyaros és cigányos zenét, míg a második részben, nemzetközi klasszikus zene hallható.
9. A Budapest Kongresszusi Központban megrendezett Jótékonysági Gálakoncert felvétele, Cigánytűz címmel – hazánkban elsőként – DVD formában jelent meg 2008-ban. A kiadvány lehetővé teszi, hogy otthonunkba varázsoljuk a nagysikerű előadás hangulatát, amelynek során a csodálatos dallamok mellé látvány is párosul. A koncerten a magyaros- és a cigányzenéken kívül, nemzetközi klasszikusok is felcsendülnek.
10. Tagjai zeneakadémiát, konzervatóriumot végzett muzsikusok
+1. Ha még nem ismered a 100 tagú cigányzenekart, akkor tessék itt egy videó. A kisfilmért klikk IDE![2010.01.06.]