Itt a 25 lemezes Underground Katalógus!
2009 november végére az 1G Records kiadó egy 25 lemezes sorozattal jelentkezik, melyben a ’80-as évek hazai zenei undergroundjának kiadatlan dalait kínáljuk a rajongóknak hasonmás kiadványok formájában.Egy-egy lemez újrakiadása mellett olyan bonusz dalokat is megjelentetünk, melyek eddig nem voltak hallhatóak.
Kex, Spions, Bizottság, URH, Kontroll, Európa Kiadó, Trabant, és sorolhatnánk tovább: a talányos nevek mögött a ’80-as évek underground kultúrájának zenekarai álltak. Nem csak a szubkultúra közönsége dédelgette őket szóban, koncertjeiken a kor lehetséges túlélési technikáit is elsajátították. Létezésük a hatalom képzeletét is foglalkoztatta, sőt reméljük, gyötörte is!
Az underground művészeti élet résztvevői gyakran szenvedtek betiltásoktól, s jó esetben is csak megtűrt tagjai voltak a diktatúra társadalmának. Miközben a Kádár-korszak legvidámabb barakkjában a rántotthús-zabálás mértéke meghaladta a korabeli középkelet-európai átlagot, a föld alatt – innen a kifejezés: underground – szorgos és szabad emberhez méltó munka folyt.
Itt dolgoztak azok a művészek, értelmiségiek, munkások, akiknek nem lehetett lenyomni a torkán a legvidámabb barakk vízióját. Gyakorlatilag az ellenállás színterei voltak a korabeli koncertek, kiállítások, és ebben a helyzetben a közönség volt a zenészek, művészek legfőbb támogatója. Számtalanszor volt részük kutyás rendőrökben, vagy kutyátlanokban, számtalanszor kellett végignézniünk, ahogy a zenekart mintegy védelmező közönségünk leghátsó soraiból lekapcsolnak embereket. A zenészek és közönségük egymásban tartották a lelket: számolatlanul nőttek ki az ellenállást szóban és magatartásban hirdető művészeti csoportosulások vidéken és a fővárosban egyaránt.
Ennek a korszaknak a zene volt a fókuszában, a koncerteken találkozott tömegesen az ellenállók tábora. A nyugat-európai punk- és amerikai underground zenekarok hatásától megtermékenyítetten hirdették a függetlenség és emberi jogok eszméit a dalokba foglalt szövegek. Ekkor tanultuk meg idehaza a Sex Pistols, Nina Hagen, Bowie, Lou Reed, Patti Smith, Tom Waits nevét, s a sort csak azért nem folytatom, mert, szerencsére, nem állna rendelkezésre idő és hely a teljességhez. Szellemóriásaink a XX. században sajátos jelmezt öltöttek: színpadon állva jelentek meg az elnyomott sokaság előtt, hangot adva az emberjogi követeléseknek.
A ’80-as évek tűrt, tiltott zenei undergroundjának művei a rendszerváltás után a Bahia kiadó gondozásában láttak először hivatalosan napvilágot.Az underground viselkedéskultúra folytonosságát kívánjuk készülő kiadványunkkal biztosítani, mindamellett, hogy az internet ezt a szerepet a hiánygazdaság működésének megfelelően – szerencsére – részben átvállalta.A viselkedéskultúra továbbhagyományozásához és a közösség kulturális emlékezetének karbantartásához járulunk hozzá zenei sorozatunk létrehozásával.
2009 november végére az 1G Records kiadó egy 25 lemezes sorozattal jelentkezik, melyben a ’80-as évek hazai zenei undergroundjának kiadatlan dalait kínáljuk a rajongóknak hasonmás kiadványok formájában. Egy-egy lemez újrakiadása mellett olyan bonusz dalokat is megjelentetünk, melyek eddig nem voltak hallhatóak.
A 25 CD-ből álló Underground Katalógus megjelenésének apropóján jött létre a fesztivál, ahol olyan legendás zenekarok láthatók-hallhatók, mint a hosszú idő után először összeálló Kézi Chopin, vagy a zalaegerszegi zenészeket felvonultató Sziámi formáció a Testből Testbe album dalaival.
Az Underground Katalógus Fesztivált november 24-én tartják meg a Gödör Klubban.
[2009.11.23.]