Kocsis Zoltán dirigálja a Győri Filharmonikus Zenekart
Ismét neves személyiséget köszönthetnek a kisalföldi megyeszékhelyen a komolyzene szerelmesei.
Schiff András, Miklósa Erika, Tokody Ilona után újabb világsztár lép fel a Richter-teremben. Ezúttal a hazai és nemzetközi komolyzene vezető alakja Kocsis Zoltán jön Győrbe.
A Kossuth- és Liszt-díjas, Érdemes művész március 20-án este 7 órától dirigálja a Győri Filharmonikus Zenekart. A hangversenyt eredetileg Takács-Nagy Gábor vezényelte volna, ám sajnálatos betegsége miatt nem tudta vállalni a fellépést.
Helyette a zenekar vezetősége Kocsis Zoltán kérte fel, aki azonnal igent mondott a győriek felkérésére. A koncerten közreműködik Berkes Kálmán Liszt-díjas klarinétművész, a Győri Filharmonikus Zenekar művészeti vezetője.
Ismerd meg jobban a művészt!
Kocsis Zoltán nemzetközi karrierje 18 éves korában a Magyar Rádió Beethoven-versenyének megnyerésével indult. Néhány év alatt szinte berobbant a nemzetközi zenei világba, meghívás meghívást követ Európa, Észak- és Dél-Amerika, valamint a Távol-Kelet meghatározó zenei központjaiba és fesztiváljaira.
Richtertől meghívást kap fesztiváljára Franciaországba, amit közös négykezes koncertek követnek. Rendszeres sztárvendége a nemzetközi zenei élet rangos fesztiváljainak: Edinburgh, Párizs, Tours, Luzern, Salzburg, Prága, Menton, stb., és olyan kiemelkedő karmesterekkel dolgozott, mint Claudio Abbado, Christoph von Dohnányi, Edo de Waart, Charles Mackerras, Lovro von Matacic, Charles Dutiot, Herbert Blomstedt, Michael Tilson Thomas.
1983-ban Fischer Ivánnal megalapította a Budapesti Fesztiválzenekart.
1987 óta karmesterként is fellép és zongoraművészi pályája mellett komponál is. A kortárs zene kiemelkedő személyiségeivel folytatott termékeny együttműködését jelzi többek között Kurtág György több neki ajánlott művének világbemutatója.
A Denon, Hungaroton, Nippon Columbia, Phonogram és Quintana lemezcégek részére készített több felvétel után Kocsis Zoltán hosszú éveken át a Philips Classics exkluzív művésze volt. Bartók zongorára és zenekarra írt műveinek Fischer Ivánnal és a Fesztiválzenekarral készült felvételeiért Edison-díjat kapott, Debussy-lemezét Gramophone-díjjal és az Év Hangszeres Felvétele díjjal ismerték el.
Kocsis Zoltán 1997 őszétől vette át a Nemzeti Filharmonikus Zenekar - akkor még Magyar Állami Hangversenyzenekar - irányítását.
Az elmúlt években a Nemzeti Filharmonikusokkal Európa számos országában, valamint Japánban és az Egyesült Államokban vett részt karmesterként és szólistaként kimagasló szakmai és közönségsikert arató körutakon.
2004 januárjában életműdíjat kapott a cannes-i Midemen, és a francia kulturális miniszter ott adta át neki azt a magas francia kitüntetést, a művészeti érdemrend lovagi fokozatát, amelyet még 2002-ben kapott meg a francia zene népszerűsítése érdekében végzett kimagasló munkájáért és egész muzsikusi tevékenységéért. 2005 márciusában Kocsis Zoltán munkásságát - 1978 után másodszor is - Kossuth-díjjal ismerték el.
[2010.03.12.]