Győrben mindenki énekelhet!
Az egyetemek, a főiskolának, a Győri Filharmónikusok és a városvezetésnek köszönhetően tegnap ünnepélyesen is bejelentették: megalakult a Győri Egyetemi Énekkari Társaság, amelynek soraiba minden énekelni szerető érdeklődőt és kottát ismerőt várnak.
A kezdeményezés egyedülálló, amelynek köszönhetően a Győri Filharmonikus Zenekar számos olyan darabot is műsorra tűzhet, amely eddig lehetetlennek tűnt. A megyeszékhely amatőr kórusai ugyan dícséretesen ellátták feladatukat, ám a gyűjtőkórus gondolata a most megalakult énekkari társasággal ténylegesen megvalósulhat.
Nem kérdés, hogy Győrben a művészetek felkarolásában soha nem volt hiány, ám egy ilyen nagymérvű összefogásra még nem volt példa. Az ötletek és a tervek végül találkoztak s nem más lett a kezdeményezés egyik fő mecénása, mint maga a város. Ezt hangsúlyozva Ottófi Rudolf, alpolgármeste úr is jelen volt a Ricter Teremben tartott sajtótájlkoztatón.
Többször elhangzott, hogy eddig is megoldott volt a kórus és a filharmónia talákozása, azonban a kiegészülést amatőr kórusokra kell érteni, s amikor a helyzet úgy kívánta, "kölcsönözni" kellett a profikat. Most, hogy megalakul a Győri Egyetemi Énekkari Társaság, ez a teher lekerül a szervezők és a műsorokat összeállítók válláról.
Berkes Kálmán, a Győri Filharmonikus Zenekar művészeti vezetője elmondta, a Varga Tibor Zeneművészeti Intézet és az Apáczai Kar szakirányú hallgatóinak számára a kórus látogatása kreditpontot is jelent. Bartók és Kodály művei mellett a kórust és a zenekart is igénylő művek is bekerülhetnek ezután a filharmónia repertoárjába, – ez a muzsikusoknak és az énekeseknek egyaránt új kihívás.
Dr. Szekeres Tamás, a Széchenyi Egyetem rektora szerint a kimagasló minőségi-művészeti produkciók létrehozásáért naponta tenniük kell, a két egyetem hallgatói mellett pedig várhatóan sok fiatal felnőtt is csatlakozik a közösséghez. Dr. Cseh Sándor, a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai Karának dékánja plusz lehetőségnek érzi a hallgatók számára az énekkari társaságot.
Nemes László Norbert karnagy új, ugyanakkor felemelő kihívásról beszélt, – a tagok meghallgatását követően az intenzív munka várhatóan szeptembertől kezdődik. A Kodály Intézet igazgatója bízik a sikerben, ahogy mindenki, s a repertoárról a hangi adottságok függvényében dönt majd.
Érdemes megemlíteni, hogy a kórus nyitott lesz mindenki számára, akinek a hangi adottságai és képzettsége megvan ahhoz, hogy tag legyen. Győr pedig ismét bizonyított: szüksége van a kultúrára, a zenére és arra, hogy Kodály szavai beteljesüljenek: "A zene mindenkié"
– Harcsás/Havassy –
[2010.05.05.]