Ilyet soha nem éreztem! Potyogtak a könnyeim Havasi remeklése láttán
Havasi Balázsról sok jót hallottam eddig is, de mivel a zongorajáték hallgatása nem tartozik a kedvenceim közé, így saját fülemmel nem győződtem meg a zenei szakember állításán. Beértem azzal hogy örültem: nekik tetszik.
Egyszer csak érkezett egy meghívó Havasiéktól, hogy csináltak egy nagyon jó dolgot, szívesen látnának a sajtótájékoztatón. Úgy gondoltam, ha a zenész személyesen hív, akkor fontos neki az esemény, ezért elmentem a RED Symphonic produkcióról készült koncertfilm premiervetítésére.
Bíztam benne valahogy csak kibírom. Elkezdődött a film, kényelmesen elhelyezkedtem, remélem csak nem alszom el... Majd felcsendültek Balázs saját szerzeményének hangjai, mutatták a szebbnél szebb közeli és távoli képeket, aztán ehhez jött még a zseniális hangzás, s a hatás nem maradt el. Beindultak a lábaim, a könnyeim potyogtak. Korábban soha nem tapasztaltam ilyet. Tátott szájjal figyeltem a zongorista minden egyes mozdulatát. Lestem, ahogy hihetetlen átéléssel adja elő a fülbemászó dallamokat.
Szó szerint csodáltam a produkciót, amiben közel 100 művész vett és vesz részt. A Dohnányi Szimfonikus Zenekar, a Budapesti Akadémiai Kórustársaság, a Kyo-Kito Taiko japán dobcsoport, Pejtsik Péter (After Crying), Szirtes Edina „Mókus”, Endi (Hooligans), Hajós Kristóf és Bocskor Bíborka a további 15 magasan képzett zenei szólistával együtt garanciát jelentenek a sikerre.
|
Képekben a filmpremier - klikk a fotóra |
A magyar zeneszerző attól különleges, hogy olyanra képes, amire a világon senki más. Havasi olyan zenei koncepciót álmodott meg, melyhez hasonló még soha nem készült korábban. Egy új, multikulturális műfajt teremtett, amelyben egyszerre jelennek meg különböző népek zenei stílusjegyei Indiától Örményországig, mégis az egész zenei anyag saját klasszikus alapokból táplálkozó, magyar stílusjegyeket hordozó művein alapszik.
Az est főszereplője nem bízott semmit a véletlenre, nem hagyta hogy izgalom nélkül maradjunk. Történt ugyanis, hogy a RED Symphonic produkció zártkörű ősbemutatóján HAVASI egy új Guinness Világrekordot is beállított ugyanazon zongorabillentyű 498 alkalommal történő leütésével 60 másodpercen belül. A Zeneakadémia Nagytermében Bánfi Andrea, a Guinness World Records hivatalos felügyelője adta át a díjat és az igazoló tanúsítványt a zongoraművésznek, mely szerint jelen pillanatban Ő a „The Fastest Pianist Of The World” cím birtokosa. A különleges koncertfilm, mely a világrekord megszerzését is dokumentálja, 2010. májusától a Palace Cinemas digitális mozitermeiben megtekinthető lesz.
Zene szélesvásznon
Ritkán adatik meg az élmény, hogy egy koncertet hatalmas vásznon, tökéletes hangrendszeren újra átélhessen a közönség. Közelről, nagy felbontásban látni a zenészek arckifejezését, felfedezni az apró, egymásnak szóló gesztusokat, 100 művész kifinomult együtt rezdülését páratlan élmény.
Jó hír, hogy az egyik „mozis cég” rögtön fantáziát látott a kezdeményezésben, és mivel amúgy is szívesen vállal részt úttörő tevékenységek és a fiatal magyar tehetségek támogatásában, így nem volt kérdés, hogy műsorra tűzi HAVASI koncertfimjét.
A koncertfilm első három nyilvános vetítésének helyszíne a budapesti Palace MOM Park lesz. Május 9-én 10 órától elsősorban a családokat várják. A másik két előadást vasárnap és hétfőn egyaránt 19 órától láthatják a nézők.
Hab a tortán, hogy az első három vetítés után lehetőség lesz a helyszínen a közreműködőkkel személyesen találkozni, dedikáltatni, beszélgetni a mozi előcsarnokában ahol Havasi is jelen lesz.
- Bíró -
[2010.05.09.]